Thursday July 31st, 2008

ARCHERY

Men Individual G: Im Dong Hyun, South Korea S: Romain Girouille, France B: Park Kyung Mo, South Korea Korea has won seven of eight worlds but is 0-fer the Games.

Team G: South Korea S: Taiwan B: Great Britain Korea won its '04 team gold with no individual medalists.

Women Individual G: Park Sung Hyun, South Korea S: Yun Ok Hee, South Korea B: Natalia Valeeva, Italy Originally from Moldova, Valeeva now lives in Modena.

Team G: South Korea S: China B: Taiwan Korean women are 5 for 5 in Olympic team golds.

BADMINTON

Men Singles G: Lin Dan, China S: Lee Chong-Wei, Malaysia B: Bao Chunlai, China Fiery Lin denied reports that he punched a coach in April.

Doubles G: Jung & Lee, South Korea S: Kido & Setiawan, Indonesia B: Fu & Cai, China U.S. won '05 worlds with two players born in Asia.

Women Singles G: Xie Xingfang, China S: Lu Lan, China B: Zhu Lin, China Denmark's Tine Rasmussen could ruin the host sweep.

Doubles G: Yang & Zhang, China S: Zhang & Wei, China B: Du & Yu, China Yang is lone returnee from six Chinese who swept in '00.

Mixed Doubles G: Limpele & Marissa, Indonesia S: Widianto & Natsir, Indonesia B: Zheng & Gao, China All five of Indonesia's Olympic golds have come in badminton.

BASEBALL

G: Cuba S: Japan B: U.S. U.S. skipper Davey Johnson managed Dutch in '04 Games.

BASKETBALL

Men G: U.S. S: Spain B: Argentina U.S. lost three times in Athens.

Women G: U.S. S: Australia B: Russia U.S. has 25 straight Olympic wins since losing in '92 semis.

BOXING

48 kg (105.5 lbs.) G: Zou Shiming, China S: Harry Tañamor, Philippines B: Patrick Barnes, Ireland B: Sherali Dostiev, Tajikistan U.S. briefly kicked Luis Yanez off team for going AWOL.

51 kg (112 lbs.) G: Rau'shee Warren, U.S. S: Somjit Jongjohor, Thailand B: McWilliams Arroyo, Puerto Rico B: Juan Carlos Payano, Dom. Republic The only returning U.S. boxer, Warren has moved up a class.

54 kg (119 lbs.) G: Enkhbat Badar-Uugan, Mongolia S: Sergey Vodopyanov, Russia B: Gu Yu, China B: Gary Russell Jr., U.S. Russell will need surgery on his right shoulder after Games.

57 kg (125.5 lbs.) G: Albert Selimov, Russia S: Li Yang, China B: Yakup Kilic, Turkey B: Idel Torriente, Cuba Cleveland's Raynell Williams could win a medal.

60 kg (132 lbs.) G: Yordenis Ugas, Cuba S: Frankie Gavin, Great Britain B: Alexey Tishchenko, Russia B: Domenico Valentino, Italy Ex-lifeguard Gavin was U.K.'s first amateur world champ.

64 kg (141 lbs.) G: Serik Sapiyev, Kazakhstan S: Gennady Kovalev, Russia B: Roniel Iglesias, Cuba B: Billy Joe Saunders, Great Britain Saunders's great granddad was a bare-knuckle champion.

69 kg (152 lbs.) G: Demetrius Andrade, U.S. S: Carlos Banteaux, Cuba B: Hanati Silamu, China B: Kakhaber Zhvania, Georgia Southpaw Andrade is one of world's best defensive fighters.

75 kg (165 lbs.) G: Matvey Korobov, Russia S: Emilio Correa, Cuba B: Sergiy Derevyanchenko, Ukraine B: Wang Jianzheng, China Cuba boycotted '07 worlds, delaying Korobov vs. Correa.

81 kg (178 lbs.) G: Artur Beterbiev, Russia S: Abbos Atoev, Uzbekistan B: Carlos Negron, Puerto Rico B: Yerkebuian Shynaliev, Kazakhstan In a rarity, Cuba didn't qualify a fighter in this weight class.

91 kg (200 lbs.) G: Osmay Acosta, Cuba S: Rakhim Chakhkiev, Russia B: Yushan Nijiati, China B: Clemente Russo, Italy Acosta thumped U.S. hope Deontay Wilder in March.

91+ kg (200+ lbs.) G: Roberto Alfonso, Cuba S: Roberto Cammarelle, Italy B: Islam Timurziev, Russia B: Zhang Zhilei, China Policeman Cammarelle gets paid to train full time.

CANOE/KAYAK

Men Canoe singles 500 meters G: Andreas Dittmer, Germany S: David Cal Figueroa, Spain B: Aliaksandr Zhukouski, Belarus Dittmer's sister, Anja, is a two-time Olympic triathlete.

Canoe singles 1,000 meters G: Attila Vajda, Hungary S: Thomas Hall, Canada B: Andreas Dittmer, Germany Hall's win in Germany in June lifted him into medal picture.

Canoe pairs 500 meters G: Meng & Yang, China S: Bahdanovich & Bahdanovich, Belarus B: Gille & Wylenzek, Germany Of its 319 medals, China has won one in canoe/kayak.

Canoe pairs 1,000 meters G: Gille & Wylenzek, Germany S: Torres & Aguilar, Cuba B: Popa & Flocea, Romania Christian Gille's former Olympic partner died of leukemia.

Canoe singles slalom (whitewater) G: Tony Estanguet, France S: Michal Martikán, Slovakia B: Robin Bell, Australia U.S.'s Benn Fraker, a Georgia teenager, could win a medal.

Canoe pairs slalom (whitewater) G: Hochschorner & Hochschorner, Slovakia S: Volf & Stepanek, Czech Republic B: Forgit & Braud, France Pavol and Peter Hochschorner are fraternal twins.

Kayak singles 500 meters G: Adam van Koeverden, Canada S: Tim Brabants, Great Britain B: Jonas Ems, Germany Van Koeverden was valedictorian at McMaster University.

Kayak singles 1,000 meters G: Tim Brabants, Great Britain S: Adam van Koeverden, Canada B: Eirik Veraas-Larsen, Norway Brabants is a physician.

Kayak pairs 500 meters G: Kammerer & Kucsera, Hungary S: Rauhe & Wieskötter, Germany B: Piatrushenka & Makhneu, Belarus Ronald Rauhe has 11 world golds.

Kayak pairs 1,000 meters G: Colin & Carré, France S: Kammerer & Kucsera, Hungary B: Oscarsson & Gustafsson, Sweden Markus Oscarsson won gold in '04 with different partner.

Kayak fours 1,000 meters G: Belarus S: Germany B: Slovakia Two-time defending champ Hungary has hit hard times.

Kayak singles slalom (whitewater) G: Fabien Lefevre, France S: Alexander Grimm, Germany B: Campbell Walsh, Great Britain Walsh needed skin graft in '05 after another boat cut his arm.

Women Kayak singles 500 meters G: Katalin Kovács, Hungary S: Katrin Wagner-Augustin, Germany B: Josefa Idem, Italy Kovács has won four medals.

Kayak pairs 500 meters G: Fischer & Reinhardt, Germany S: Kovács & Janics, Hungary B: Mikolajczyk & Konieczna, Poland German duo also won non-Olympic 200 at '07 worlds.

Kayak fours 500 meters G: Germany S: Hungary B: Poland Germany's first Games since '76 without great Birgit Fischer.

Kayak singles slalom (whitewater) G: Stepanka Hilgertova, Czech Republic S: Jennifer Bongardt, Germany B: Elena Kaliska, Slovakia Hilgertova is in her fifth Games.

CYCLING

Men Road race G: Paolo Bettini, Italy S: Cadel Evans, Australia B: Frank Schleck, Luxembourg Bettini lives in an Italian town called La California.

Individual time trial (road) G: Cadel Evans, Australia S: Levi Leipheimer, U.S. B: Michael Rogers, Australia Evans is a strong advocate of the Free Tibet movement.

4,000-meter individual pursuit G: Bradley Wiggins, Great Britain S: Bradley McGee, Australia B: Jenning Huizenga, Netherlands Wiggins was born in Belgium, where his dad rode as a pro.

4,000-meter team pursuit G: Great Britain S: Australia B: New Zealand Tight second-place finish behind Brits at '07 worlds.

Sprint G: Theo Bos, Netherlands S: Chris Hoy, Great Britain B: Kevin Sireau, France Bos's brother, Jan, won two Olympic speedskating medals.

Team sprint G: France S: Great Britain Germany In '07 world final, .3 of a second separated these three.

Points race G: Vasili Kiryienka, Belarus S: Greg Henderson, New Zealand B: Peter Schep, Netherlands Schep raced in team pursuit at last three Games.

Madison G: Cavendish & Wiggins, Great Britain S: Risi & Marvulli, Switzerland B: Morkov & Rasmussen, Denmark Wiggins won Madison and both pursuits at '08 worlds.

Keirin G: Chris Hoy, Great Britain S: Theo Bos, Netherlands Teun Mulder, Netherlands Hoy rowed and raced BMX for Scottish junior teams.

Mountain bike G: Julien Absalon, France S: Christoph Sauser, Switzerland B: Ralph Naf, Switzerland Swiss swept the medals at this year's worlds.

BMX G: Donny Robinson, U.S. S: Mike Day, U.S. B: Robert de Wilde, Netherlands Kyle Bennett could complete U.S. sweep in event's Olympic debut.

Women Road race G: Judith Arndt, Germany S: Naomi Cantele, Italy B: Kristin Armstrong, U.S. Military brat Armstrong went to high school in Japan.

Individual time trial (road) G: Kristin Armstrong, U.S. S: Judith Arndt, Germany B: Hanka Kupfenagel, Germany Armstrong is not related to Lance.

3,000-meter individual pursuit G: Rebecca Romero, Great Britain S: Sarah Hammer, U.S. B: Katie Mactier, Australia In Athens, Romero won silver in quad sculls rowing.

Sprint G: Anna Meares, Australia S: Victoria Pendleton, Great Britain B: Jennie Reed, U.S. Reed is world champion in non-Olympic women's keirin.

Points race G: Marianne Vos, Netherlands S: Vera Carrara, Italy B: Yoanka Gonzalez, Cuba Vos is only woman with world titles in road, track and cyclo-cross.

Mountain bike G: Margarita Fullana, Spain S: Marie-Helene Premont, Canada B: Ren Chengyuan, China Premont plans to become a pharmacist.

BMX G: Shanaze Reade, Great Britain S: Sarah Walker, New Zealand B: Anne-Caroline Chausson, France Reade has endured fractures to her knee, foot, wrist, elbow and fingers.

DIVING

Men Springboard G: He Chong, China S: Qin Kai, China B: Troy Dumais, U.S. Dumais dived synchro for years with older brother Justin.

Platform G: Sascha Klein, Germany S: Zhou Luxin, China B: Gleb Galperin, Russia Galperin's victory spoiled China sweep at last year's worlds.

Synchronized springboard G: Qin & Wang, China S: Sautin & Kunakov, Russia B: Robertson & Newbery, Australia The 5' 5" Qin Kai is a hoops buff who roots for the Lakers.

Synchronized platform G: Lin & Huo, China S: Dobroskok & Galperin, Russia B: Finchum & Boudia, U.S. Thomas Finchum has grown 10 inches, to 6' 1", since '04 trials.

Women Springboard G: Guo Jingjing, China S: Wu Minxia, China B: Sharleen Stratton, Australia Indiana University's Christina Loukas is a medal threat.

Platform G: Chen Ruolin, China S: Wang Xin, China B: Paola Espinosa, Mexico Final Games for U.S.'s Laura Wilkinson, '00 champ.

Synchronized springboard G: Guo & Wu, China S: Pakhalina & Pozdnyakova, Russia B: Cole & Stratton, Australia Guo Jingjing's dating life is always news in China.

Synchronized platform G: Wang & Chen, China S: Wu & Cole, Australia B: Ortiz & Espinosa, Mexico China has more golds in diving (20) than in any other sport.

EQUESTRIAN

Individual three-day event G: Nicolas Touzaint, France S: William Fox-Pitt, Great Britain B: Lucinda Fredericks, Australia New Zealand's Mark Todd came back at 52 but won't win a medal.

Team three-day event G: France S: Great Britain B: Australia Brits miss royal Zara Phillips, whose horse injured a leg.

Individual dressage G: Anky van Grunsven, Netherlands S: Isabell Werth, Germany B: Andreas Helgstrand, Denmark Van Grunsven was pregnant when she won gold in Athens.

Team dressage G: Netherlands S: Germany B: U.S. Germany's only (nonboycott) loss since '56 came in Munich.

Individual jumping G: Meredith Michaels-Beerbaum, Germany S: Beezie Madden, U.S. B: Eric Lamaze, Canada U.S.-born Michaels wed German equestrian Markus Beerbaum.

Team jumping G: Germany S: U.S. B: Canada Upstate New Yorker Madden led U.S. to gold in '04.

FENCING

Men Individual épée G: Matteo Tagliariol, Italy S: Jerome Jeannet, France B: Seth Kelsey, U.S. Air Force Academy grad Kelsey had big win at recent Pan Ams.

Team épée G: France S: Hungary Italy Champs in 1996 and 2000, Italy failed to qualify in '04.

Individual foil G: Peter Joppich, Germany S: Salvatore Sanzo, Italy B: Stanislav Podzniakov, Russia Joppich has three world titles.

Individual sabre G: Luigi Tarantino, Italy S: Stanislav Pozdnyakov, Russia B: Nicolas Limbach, Germany Brooklyn's Keeth Smart could earn a medal.

Team sabre G: Italy S: Russia B: France U.S. men missed bronze in Athens by a single touch.

Women Individual épée G: Li Na, China S: Britta Heidemann, Germany B: Ana Branza, Romania China's 1984 champ, Luan Jujie, now fences for Canada.

Individual foil G: Valentina Vezzali, Italy S: Nam Hyun Hee, South Korea B: Giovanna Trillini, Italy U.S.'s Emily Cross, world junior champ, is a medal threat.

Team foil G: Italy S: Hungary B: Russia Italy has world's three top-ranked foil fencers.

Individual sabre G: Rebecca Ward, U.S. S: Sada Jacobson, U.S. B: Tan Xue, China Oregonian Ward won world title in 2006 at age 16.

Team sabre G: U.S. S: China B: Russia Athens sabre champ Mariel Zagunis joins Ward, Jacobson.

FIELD HOCKEY

Men G: Australia S: Germany B: Netherlands Minus injured midfielder Nathan Eglington, Aussies still rule.

Women G: Netherlands S: Argentina B: Germany Germans took '04 gold despite being outscored overall 11--8.

GYMNASTICS

Men Team G: China S: Japan B: Russia Also favored in 2004, China tumbled to fifth in Athens.

Individual all-around G: Yang Wei, China S: Fabian Hambüchen, Germany B: Hiroyuki Tomita, Japan Yang led all-around in '04 before crashing from high bar.

Floor exercise G: Diego Hypólito, Brazil S: Zou Kai, China B: Marian Dragulescu, Romania Hypólito's sister survived bus wreck, won worlds medal.

Pommel horse G: Xiao Qin, China S: Hiroyuki Tomita, Japan B: Yang Wei, China Yang proposed to fiancée at a fake press conference.

Rings G: Chen Yibing, China S: Jordan Jovtchev, Bulgaria B: Yang Wei, China Bad (early-group) U.S. draw may cost Kevin Tan a bronze.

Vault G: Marian Dragulescu, Romania S: Leszek Blanik, Poland B: Daniel Popescu, Romania Dragulescu was on Romanian Dancing with the Stars.

Parallel bars G: Mitja Petkovsek, Slovenia S: Li Xiaopeng, China B: Kim Dae Eun, South Korea Former world champ Li is finally healthy after foot ailments.

Horizontal bar G: Fabian Hambüchen, Germany S: Vlasios Maras, Greece B: Justin Spring, U.S. Hambüchen was Germany's '07 sportsman of the year.

Women Team G: China S: U.S. B: Romania U.S. beat China by a point at worlds last year.

Individual all-around G: Shawn Johnson, U.S. S: Steliana Nistor, Romania B: Yang Yilin, China Rain flooded Johnson out of her Des Moines gym in June.

Vault G: Cheng Fei, China S: Hong Su Jong, North Korea B: Alicia Sacramone, U.S. Germany's Oksana Chusovitina, 33, could win a medal.

Uneven bars G: Nastia Liukin, U.S. S: He Kexin, China B: Ksenia Semenova, Russia Liukin's dad, Valeri, was first man to do a triple back on floor.

Balance beam G: Li Shanshan, China S: Steliana Nistor, Romania B: Shawn Johnson, U.S. Li's routine is so good she fell at '07 worlds and still won silver.

Floor exercise G: Cheng Fei, China S: Shawn Johnson, U.S. B: Alicia Sacramone, U.S. Brown junior Sacramone has won two world floor medals.

Rhythmic Individual all-around G: Anna Bessonova, Ukraine S: Vera Sessina, Russia B: Olga Kapranova, Russia Anna's dad was Ukrainian soccer player of year in 1989.

Group G: Russia S: Italy B: Bulgaria U.S. didn't qualify anyone in rhythmic gymnastics.

Trampoline Men G: Ye Shuai, China S: Dong Dong, China B: Yasuhiro Ueyama, Japan Ye is a former diver and artistic gymnast.

Women G: Irina Karavaeva, Russia S: Huang Shanshan, China B: Karen Cockburn, Canada Cockburn's husband is Sydney medalist Mathieu Turgeon.

JUDO

Men 60 kg (132 lbs.) G: Ruben Houkes, Netherlands S: Hiroaki Hiraoka, Japan B: Tsagaanbaatar Khashbaatar, Mongolia B: Nestor Khergiani, Georgia Mongolia has 15 Olympic medals but no golds.

66 kg (145 lbs.) G: Yordanis Arencibia, Cuba S: Arash Miresmaeili, Iran B: Joao Derly, Brazil B: Miklos Ungvari, Hungary Miresmaeili was DQ'd in Athens after not making weight.

73 kg (160.5 lbs.) G: Elnur Mammadli, Azerbaijan S: Wang Ki Chun, South Korea B: David Kevkhishvili, Georgia B: Bogiev Rasul, Tajikistan Tajikistan has never won an Olympic medal.

81 kg (178 lbs.) G: Tiago Camilo, Brazil S: Guillaume Elmont, Netherlands B: Kim Jae Bum, South Korea B: Robert Krawczyk, Poland Camilo won 73-kg silver in Sydney at age 18.

90 kg (198 lbs.) G: Ilias Iliadis, Greece S: Irakli Tsirekidze, Georgia B: Mark Huizinga, Netherlands B: Hiroshi Izumi, Japan Iliadis was also born in Georgia.

100 kg (220 lbs.) G: Henk Grol, Netherlands S: Daniel Hadfi, Hungary B: Luciano Correa, Brazil B: Ariel Zeevi, Israel Three-time Euro champ Zeevi may be Israel's best athlete ever.

100+ kg (220+ lbs.) G: Tamerlan Tmenov, Russia S: Teddy Riner, France B: Satoshi Ishii, Japan B: João Gabriel Schlittler, Brazil In '07, at 18, Riner became the youngest men's world champ.

Women 48 kg (105.5 lbs.) G: Ryoko Tani, Japan S: Alina Dumitru, Romania B: Yanet Bermoy, Cuba B: Gao Feng, China Tani has two golds and two silvers in four Olympics.

52 kg (114.5 lbs.) G: Xian Dongmei, China S: Telma Monteiro, Portugal B: Ana Carrascosa, Spain B: Romi Tarangul, Germany After childbirth and knee surgery, Xian is better than ever.

57 kg (125.5 lbs.) G: Kye Sun Hui, North Korea S: Sabrina Filzmoser, Austria B: Isabel Fernández, Spain B: Aiko Sato, Japan At 48 kg, Kye snapped Tani's 84-match winning streak in '96.

63 kg (138.5 lbs.) G: Lucie Décosse, France S: Elisabeth Willeboordse, Netherlands B: Driulis González, Cuba B: Ayumi Tanimoto, Japan González took away Decosse's world crown last fall.

70 kg (154 lbs.) G: Gévrise Emane, France S: Ronda Rousey, U.S. B: Edith Bosch, Netherlands B: Masae Ueno, Japan Rousey could be U.S.'s first Olympic judo champ.

78 kg (171.5 lbs.) G: Vera Moskalyuk, Russia S: Yang Xiuli, China B: Yagnelis Castillo, Cuba B: Heide Wollert, Germany Yang beat Moskalyuk in Super World Cup in Paris in February.

78+ kg (171.5+ lbs.) G: Tong Wen, China S: Anne-Sophie Mondière, France B: Tea Donguzashvili, Russia B: Maki Tsukada, Japan Tong has won six straight world and Asian championships.

MODERN PENTATHLON

Men G: Jean-Maxence Berrou, France S: Ilia Frolov, Russia B: David Svoboda, Czech Republic World champ Frolov will win a medal unless he blows riding phase as he has in the past.

Women G: Aya Medany, Egypt S: Heather Fell, Great Britain B: Amélie Caze, France Naval student Medany placed 28th in Athens at age 15.

ROWING

Men Single sculls G: Mahe Drysdale, New Zealand S: Ondrej Synek, Czech Republic B: Olaf Tufte, Norway Drysdale has won three world championships.

Double sculls G: Waddell & Cohen, New Zealand S: Cop & Spik, Slovenia B: Macquet & Hardy, France Rob Waddell was a grinder on Kiwi America's Cup team.

Lightweight double sculls G: Purchase & Hunter, Great Britain S: Rasmussen & Quist, Denmark B: Goisset & Dufour, France Only event without a U.S. boat.

Quadruple sculls without cox G: Poland S: Italy B: U.S. U.S. beat Poles in June to end three-year winning streak.

Pairs without cox G: Ginn & Free, Australia S: Twaddle & Bridgewater, New Zealand B: Calder & Frandsen, Canada Duncan Free is down from quads.

Fours without cox G: New Zealand S: Australia B: Netherlands Hit by truck, Kiwi Hamish Bond has protruding collarbone.

Lightweight fours without cox G: China S: Denmark B: France China has never won rowing gold.

Eights G: Canada S: U.S. B: Great Britain U.S. is defending gold medalist.

Women Single sculls G: Ekaterina Karsten, Belarus S: Rumyana Neykova, Bulgaria B: Zhang Xiuyun, China Harvard grad Michelle Guerrette is in the medal hunt.

Double sculls G: Li & Tian, China S: Evers-Swindell & Evers-Swindell, New Zealand B: Thiele & Huth, Germany Caroline and Georgina Evers-Swindell are identical twins.

Lightweight double sculls G: Yu & Xu, China S: Halliday & Houston, Australia B: Van der Kolk & Van Eupen, Netherlands Amber Halliday broke six ribs in '04 and was fourth in Athens.

Quadruple sculls without cox G: China S: Great Britain B: Germany German or East German boats have won last five titles.

Pairs without cox G: Wu & Gao, China S: Cummins & McGee, U.S. B: Bichyk & Helakh, Belarus Portia McGee missed Athens team by .2 of a second.

Eights G: Romania S: U.S. B: Canada U.S. beat '04 Olympic champ Romania at last two worlds.

SAILING

Men 470 (two-person dinghy) G: Wilmot & Page, Australia S: Rogers & Glanfield, Great Britain B: Coster & Coster, Netherlands Nathan Wilmot's father and uncle sailed for national team.

Laser (one-person dinghy) G: Tom Slingsby, Australia S: Paul Goodison, Great Britain B: Rasmus Myrgren, Sweden Slingsby won world titles in 2007 and '08.

RS:X (windsurfing) G: Przemyslaw Miarczynski, Poland S: Zhou Yuanguo, China B: Tom Ashley, New Zealand Zhou has fared best on his home course in Qingdao.

Star (keelboat) G: Percy & Simpson, Great Britain S: Scheidt & Prada, Brazil B: Kusznierewicz & Zycki, Poland Robert Scheidt is an eight-time world champ in Laser class.

Women 470 (two-person dinghy) G: Kondo & Kamata, Japan S: Conti & Micol, Italy B: Rechichi & Parkinson, Australia Dutch stars de Koning and Berkhout have been fading.

Laser Radial (one-person dinghy) G: Anna Tunnicliffe, U.S. S: Sarah Blanck, Australia B: Xu Lijia, China Tunnicliffe wed Brad Funk, who just missed men's Laser berth.

RS:X (windsurfing) G: Marina Alabau, Spain S: Barbara Kendall, New Zealand B: Yin Jian, China Kendall, the 1992 gold medalist, is in her fifth Olympics.

Yngling (keelboat) G: Great Britain S: U.S. B: Netherlands U.S. was briefly No. 1 last year.

Open Finn (heavyweight dinghy) G: Ben Ainslie, Great Britain S: Rafael Trujillo Villar, Spain B: Ivan Kljakovic Gaspic, Croatia Ainslie has Olympic golds in Finn and Laser on his résumé.

49er (skiff) G: Martínez & Fernández, Spain S: Sibello & Sibello, Italy B: Outteridge & Austin, Australia U.S.'s Tim Wadlow and Chris Rast will challenge.

Tornado (multihull) G: Bundock & Ashby, Australia S: Hagara & Steinacher, Austria B: Booth & Nieuwenhuis, Netherlands Mitch Booth won two Olympic medals for his native Australia.

SHOOTING

Men 10-meter air pistol G: Pang Wei, China S: Vladimir Isakov, Russia B: Franck Dumoulin, France China's Wang Yifu won medals in this event at last four Games.

25-meter rapid-fire pistol G: Ralf Schumann, Germany S: Christian Reitz, Germany B: Sergei Alifrenko, Russia Schumann blamed bad Sydney score on electronic malfunction.

50-meter pistol G: Lin Zhongzai, China S: Boris Kokorev, Russia B: Tomoyuki Matsuda, Japan Xu Haifeng won in '84 for China's first Olympic gold.

10-meter air rifle G: Zhu Qinan, China S: Alin George Moldoveanu, Romania B: Peter Sidi, Hungary In Athens, Zhu broke U.S. shooter Jason Parker's world record.

50-meter rifle, 3 positions G: Jia Zhanbo, China S: Artur Aivazian, Ukraine B: Maik Eckhardt, Germany U.S.'s Matt Emmons was winning in '04 before hitting wrong target.

50-meter rifle, prone G: Warren Potent, Australia S: Matt Emmons, U.S. B: Sergei Martynov, Belarus Potent sold his house to pay for his mom's Alzheimer's care.

Trap G: Michael Diamond, Australia S: Mario Filipovi´c, Slovakia B: Bret Erickson, U.S. Erickson's heart stopped during jog in '04; now has pacemaker.

Double trap G: Hu Binyuan, China S: Richard Faulds, Great Britain B: Glenn Eller, U.S. Faulds did focusing exercises as a boy to correct poor vision.

Skeet G: Georgios Achilleos, Cyprus S: Vincent Hancock, U.S. B: Anthony Terras, France Hancock was world shooter of the year in 2005 at age 16.

Women 10-meter air pistol G: Guo Wenjun, China S: Natalia Paderina, Russia B: Stéphanie Tirode, France Sydney champ Tao Luna was left off the Chinese squad.

25-meter pistol G: Jasna Sekari´c, Serbia S: Lalita Yauhleuskaya, Australia B: Chen Ying, China This would be Sekaric's fifth medal in the event.

10-meter air rifle G: Sonja Pfeilschifter, Germany S: Du Li, China B: Katy Emmons, Czech Republic Katy Kurkova married U.S. shooter Matt Emmons in '07.

50-meter rifle, 3 positions G: Sonja Pfeilschifter, Germany S: Du Li, China B: Lidija Mihajlovi´c, Serbia Watch for U.S.'s Jamie Beyerle, who coaches a BB-gun team.

Trap G: Daniela Del Din, San Marino S: Giulia Iannotti, Italy B: Park Yong Hui, North Korea Del Din's home country has only 30,000 people.

Skeet G: Wei Ning, China S: Diana Bacosi, Italy B: Danka Barteková, Czech Republic Wei edged Bacosi on the Olympic range in April.

SOCCER

Men G: Argentina S: Brazil B: Netherlands Nineteen countries have won soccer gold, but not Brazil.

Women G: Germany S: U.S. B: Brazil U.S. has lost only one game in three Olympic appearances.

SOFTBALL

G: U.S. S: Japan B: Australia U.S. teams have outscored foes 117-16 in three Games.

SWIMMING

Men 50-meter freestyle G: Eamon Sullivan, Australia S: Alain Bernard, France B: Ben Wildman-Tobriner, U.S. Sullivan broke Alexander Popov's 2000 world record.

100-meter freestyle G: Alain Bernard, France S: Eamon Sullivan, Australia B: Stefan Nystrand, Sweden Bernard is known as the Horse for his weightlifter's physique.

200-meter freestyle G: Michael Phelps, U.S. S: Pieter van den Hoogenband, Netherlands B: Park Tae Hwan, South Korea Phelps's bronze may have been his most impressive '04 race.

400-meter freestyle G: Grant Hackett, Australia S: Park Tae Hwan, South Korea B: Peter Vanderkaay, U.S. Park won seven medals at '06 Asian Games.

1,500-meter freestyle G: Grant Hackett, Australia S: Peter Vanderkaay, U.S. B: Larsen Jensen, U.S. Hackett wins third straight 1,500 gold.

100-meter backstroke G: Aaron Peirsol, U.S. S: Liam Tancock, Great Britain B: Matt Grevers, U.S. Peirsol has lost a 100 or a 200 only five times since 2001.

200-meter backstroke G: Aaron Peirsol, U.S. S: Ryan Lochte, U.S. B: Markus Rogan, Austria Peirsol won in '04 after his DQ for illegal turn was reversed.

100-meter breaststroke G: Brendan Hansen, U.S. S: Kosuke Kitajima, Japan B: Alexander Dale Oen, Norway "Frog" Kitajima's website is frogtown.jp.

200-meter breaststroke G: Kosuke Kitajima, Japan S: Brenton Rickard, Australia B: Hugues Duboscq, France Hansen's failure to qualify makes Kitajima a huge favorite.

100-meter butterfly G: Michael Phelps, U.S. S: Ian Crocker, U.S. B: Milorad Cavic, Serbia Together Phelps and Crocker have the 17 fastest times ever.

200-meter butterfly G: Michael Phelps, U.S. S: Wu Peng, China B: Pawel Korzeniowski, Poland Phelps has nine of the 10 fastest times ever.

200-meter individual medley G: Michael Phelps, U.S. S: Ryan Lochte, U.S. B: László Cseh, Hungary Together Phelps and Lochte have the 13 fastest times ever.

400-meter individual medley G: Michael Phelps, U.S. S: Ryan Lochte, U.S. B: László Cseh, Hungary With Lochte swimming well, this is a risky event for Phelps.

4-100-meter freestyle relay G: U.S. S: France B: South Africa Surprising French could also derail Phelps.

4-200-meter freestyle relay G: U.S. S: Australia B: Italy U.S. rallied past Aussies for thrilling win in Athens.

4-100-meter medley relay G: U.S. S: Russia B: Australia Barring disqualification, this is U.S.'s safest relay gold.

10-km open-water marathon G: Thomas Lurz, Germany S: Vladimir Dyatchin, Russia B: David Davies, Great Britain Dyatchin won '07 worlds despite jellyfish stings.

Women 50-meter freestyle G: Libby Trickett, Australia S: Marleen Veldhuis, Netherlands B: Cate Campbell, Australia Don't count out 41-year-old Dara Torres of the U.S.

100-meter freestyle G: Libby Trickett, Australia S: Britta Steffen, Germany B: Marleen Veldhuis, Netherlands Aussie paparazzi mobbed Libby Lenton's '07 wedding to swimmer Luke Trickett.

200-meter freestyle G: Katie Hoff, U.S. S: Annika Lurz, Germany B: Federica Pellegrini, Italy Hoff's mom set basketball scoring records at Stanford.

400-meter freestyle G: Federica Pellegrini, Italy S: Katie Hoff, U.S. B: Laure Manaudou, France In '04 Pellegrini became, at 16, Italy's youngest solo medalist.

800-meter freestyle G: Kate Ziegler, U.S. S: Katie Hoff, U.S. B: Rebecca Adlington, Great Britain Janet Evans's world record (8:16.22) has stood since 1989.

100-meter backstroke G: Natalie Coughlin, U.S. S: Laure Manaudou, France B: Kirsty Coventry, Zimbabwe Coughlin is defending champ.

200-meter backstroke G: Kirsty Coventry, Zimbabwe S: Margaret Hoelzer, U.S. B: Laure Manaudou, France Coventry has won all three of Zimbabwe's individual medals.

100-meter breaststroke G: Leisel Jones, Australia S: Tarnee White, Australia B: Rebecca Soni, U.S. Jones holds the world mark.

200-meter breaststroke G: Leisel Jones, Australia S: Rebecca Soni, U.S. B: Megumi Taneda, Japan Jones battled depression after twice missing gold in Athens.

100-meter butterfly G: Libby Trickett, Australia S: Jessicah Schipper, Australia B: Inge Dekker, Netherlands U.S.-record holder Coughlin didn't swim this event at trials.

200-meter butterfly G: Jessicah Schipper, Australia S: Yuko Nakanishi, Japan B: Otylia J¸edrzejczak, Poland J¸edrzejczak won '05 worlds despite illegal one-hand touch.

200-meter individual medley G: Stephanie Rice, Australia S: Katie Hoff, U.S. B: Kirsty Coventry, Zimbabwe At age 10, Hoff asked Phelps, then 14, for an autograph.

400-meter individual medley G: Katie Hoff, U.S. S: Stephanie Rice, Australia B: Hannah Miley, Great Britain Hoff broke Rice's record at trials.

4-100-meter freestyle relay G: Australia S: U.S. B: Netherlands Aussies' Trickett could win five golds in Beijing.

4-200-meter freestyle relay G: U.S. S: Great Britain B: France U.S. women have never lost this event at the Olympics.

4-100-meter medley relay G: Australia S: U.S. B: China If Coughlin could swim multiple legs, U.S. would have a shot.

10-km open-water marathon G: Larisa Ilchenko, Russia S: Cassie Patten, Great Britain B: Natalie du Toit, South Africa Du Toit, whose left leg was amputated, makes history.

SYNCHRONIZED SWIMMING

Duet G: Davydov & Ermakova, Russia S: Mengual & Fuentes, Spain B: Jiang & Jiang, China China recruited a top Japanese coach to boost its medal hopes.

Team G: Russia S: Spain B: Japan Russia has won last five world and last two Olympic titles.

TABLE TENNIS

Men Singles G: Wang Hao, China S: Ma Lin, China B: Ryu Seung Min, South Korea Wang admitted that he choked in losing the Athens gold medal match to Ryu.

Team G: China S: South Korea B: Germany World's top four ranked players are Chinese; three made team.

Women Singles G: Zhang Yining, China S: Guo Yue, China B: Kim Kyung Ah, South Korea No non-Asian woman has won worlds or Olympics since 1955.

Team G: China S: Singapore B: Hong Kong World's top five ranked players are Chinese; three made team.

TAEKWONDO

Men 58 kg (127.5 lbs.) G: Juan Antonio Rámos, Spain S: Chu Mu Yen, Taiwan B: Guillermo Pérez, Mexico B: Levent Tuncat, Germany Chu won gold in Athens.

68 kg (149.5 lbs.) G: Gessler Viera Abreu, Cuba S: Mark Lopez, U.S. B: Nesar Ahmed Bahave, Afghanistan B: Son Tae Jin, South Korea Afghanistan has never won an Olympic medal.

80 kg (176 lbs.) G: Steven Lopez, U.S. S: Bahri Tanrikulu, Turkey B: Hadi Saei Bonehkohal, Iran B: Sébastien Michaud, Canada Lopez was one of PEOPLE's 50 Most Beautiful People.

80+ kg (176+ lbs.) G: Angel Matos, Cuba S: Daba Modibo Keita, Mali B: Arman Chilmanov, Kazakhstan B: Liu Xiaobo, China Mali has never won a medal.

Women 49 kg (108 lbs.) G: Wu Jingyu, China S: Yang Shu Chun, Taiwan B: Charlotte Craig, U.S. B: Ivett Gonda, Canada Craig, only non-Lopez on U.S. team, lives with Lopez family.

57 kg (125.5 lbs.) G: Su Li Wen, Taiwan S: Lim Su Jeong, South Korea B: Diana Lopez, U.S. B: Chonnapas Premwaew, Thailand No trio of U.S. siblings has won a medal at one Olympics.

67 kg (147.5 lbs.) G: Hwang Kyung Seon, South Korea S: Karine Sergerie, Canada B: Gwladys Epangue, France B: Tina Morgan, Australia Sergerie's folks tried to coax her into dancing and art instead.

67+ kg (147.5+ lbs.) G: Chen Zhong, China S: Maria Espinoza, Mexico B: Natalia Falavigna Silva, Brazil B: Sarah Stevenson, Great Britain Youngest winner in Sydney at age 17, Chen is eyeing third title.

TEAM HANDBALL

Men G: Denmark S: Germany B: Croatia Neither U.S. team qualified.

Women G: Russia S: Norway B: Germany Denmark won last three titles.

TENNIS

Men Singles G: Roger Federer, Switzerland S: Rafael Nadal, Spain B: Novak Djokovic, Serbia Hardcourt surface gives Federer the edge over Nadal.

Doubles G: Bryan & Bryan, U.S. S: Llodra & Clément, France B: Federer & Wawrinka, Switzerland U.S. hasn't won a medal in this event since 1988.

Women Singles G: Venus Williams, U.S. S: Ana Ivanovic, Serbia B: Serena Williams, U.S. Venus did not get a medal in Athens after winning Sydney gold.

Doubles G: Williams & Williams, U.S. S: Yan & Zheng, China B: Stosur & Stubbs, Australia Serena and Venus won in '00.

TRACK AND FIELD

Men 100 meters G: Tyson Gay, U.S. S: Usain Bolt, Jamaica B: Walter Dix, U.S. Four rounds of races take toll on less-experienced Bolt.

200 meters G: Usain Bolt, Jamaica S: Walter Dix, U.S. B: Shawn Crawford, U.S. Absence of world champ Gay clears the way.

400 meters G: Jeremy Wariner, U.S. S: LaShawn Merritt, U.S. B: Chris Brown, Bahamas Wariner and Merritt each have five of year's 10 best times.

800 meters G: Mbulaeni Mulaudzi, South Africa S: Wilfred Bungei, Kenya B: Abubaker Kaki-Khamis, Sudan African champ David Rudisha failed to qualify for Kenya.

1,500 meters G: Augustine Choge, Kenya S: Bernard Lagat, U.S. B: Abdalaati Iguider, Morocco World champ Lagat won silver for Kenya in 2004.

3,000-meter steeplechase G: Ezekiel Kemboi, Kenya S: Brimin Kipruto, Kenya B: Richard Matelong, Kenya Kemboi has been warned about not always jumping directly over the barriers.

5,000 meters G: Edwin Soi, Kenya S: Tariku Bekele, Ethiopia B: Eliud Kipchoge, Kenya Fast pace takes legs out from world champ Lagat of U.S, who is also running the 1,500.

10,000 meters G: Kenenisa Bekele, Ethiopia S: Sileshi Sihine, Ethiopia B: Moses Masai, Kenya Bekele's fiancée died of heart failure during a run with him.

Marathon G: Martin Lel, Kenya S: Abderrahim Goumri, Morocco B: Tsegay Kebede, Ethiopia Kenya is not among the 14 nations with gold in marathon.

110-meter hurdles G: Dayron Robles, Cuba S: Liu Xiang, China B: Terrence Trammell, U.S. World-record holder Robles takes down China's hero.

400-meter hurdles G: Kerron Clement, U.S. S: Bershawn Jackson, U.S. B: Angelo Taylor, U.S. Clement broke Michael Johnson's world indoor open 400 mark in 2005.

4-100-meter relay G: U.S. S: Jamaica B: Trinidad & Tobago Jamaican and U.S. men have run 14 of year's 15 fastest 100s.

4-400-meter relay G: U.S. S: Bahamas B: Poland U.S. has lost Olympic final once since 1952.

20-km walk G: Jefferson Pérez, Ecuador S: Francisco Javier Fernández, Spain B: Valeriy Borchin, Russia Pérez won Ecuador's first Olympic medal, a gold in '96 in this event.

50-km walk G: Vladimir Kanaykin, Russia S: Denis Nizhegorodov, Russia B: Alex Schwazer, Italy Kanaykin recently held the world record in the 20K but is stronger in the 50K.

High jump G: Stefan Holm, Sweden S: Yaroslav Rybakov, Russia B: Jesse Williams, U.S. Athens gold medalist Holm has also won four world championships.

Long jump G: Irving Saladino, Panama S: Loúis Tsátoumas, Greece B: Ibrahim Camejo, Cuba Saladino lives in São Paolo with Brazilian jumper Keila Costa.

Triple jump G: Phillips Idowu, Great Britain S: Arnie David Girat, Cuba B: Jadel Gregório, Brazil Idowu read the Dennis Rodman book on changing hair colors.

Pole vault G: Evgeniy Lukyanenko, Russia S: Brad Walker, U.S. B: Steven Hooker, Australia Hooker's mom long-jumped in '72 Games; his dad was national 400 champ.

Shot put G: Reese Hoffa, U.S. S: Adam Nelson, U.S. B: Andrei Mikhnevich, Belarus Nelson worked at Olympic Village coffee shop in '96.

Discus G: Gerd Kanter, Estonia S: Virgilijus Alekna, Lithuania B: Ehsan Hadadi, Iran Alekna awarded gold in '04 when winner failed doping test.

Hammer throw G: Ivan Tsikhan, Belarus S: Krisztián Pars, Hungary B: Primoz Kozmus, Slovenia Tsikhan's coach is Soviet Olympic champ Sergei Litvinov.

Javelin G: Tero Pitkämäki, Finland S: Andreas Thorkildsen, Norway B: Tero Järvenpää, Finland Pitkämäki speared a long jumper at a meet in Rome last year.

Decathlon G: Bryan Clay, U.S. S: Maurice Smith, Jamaica B: Roman Seberle, Czech Republic Injuries and low blood sugar have knocked Clay out of a couple of big meets.

Women 100 meters G: Kerron Stewart, Jamaica S: Muna Lee, U.S. B: Torri Edwards, U.S. World champ Veronica Campbell-Brown didn't qualify.

200 meters G: Allyson Felix, U.S. S: Veronica Campbell-Brown, Jamaica B: Kerron Stewart, Jamaica Preacher's daughter Felix is Sunday-school teacher in winter.

400 meters G: Sanya Richards, U.S. S: Novlene Williams-Mills, Jamaica B: Rosemarie Whyte, Jamaica Richards was also born in Jamaica.

800 meters G: Pamela Jelimo, Kenya S: Janeth Jepkosgei, Kenya B: Yuliya Krevsun, Ukraine Jelimo, 19, has run five of the year's seven fastest times.

1,500 meters G: Maryam Jamal, Bahrain S: Iryna Lishchynska, Ukraine B: Geleta Burka, Ethiopia Ethiopia-born Swiss resident Jamal could give Bahrain its first Olympic medal.

3,000-meter steeplechase G: Yekaterina Volkova, Russia S: Gulnara Samitova-Galkina, Russia B: Eunice Jepkorir, Kenya Volkova's husband, Artem Mostov, ran the 800 at the Sydney Olympics.

5,000 meters G: Tirunesh Dibaba, Ethiopia S: Meseret Defar, Ethiopia B: Priscah Jepleting, Kenya Dibaba's bronze at 19 in '04 made her Ethiopia's youngest medalist.

10,000 meters G: Mestawet Tufa, Ethiopia S: Prisca Jepleting, Kenya B: Lucy Kabuu, Kenya

Marathon G: Zhou Chunxiu, China S: Gete Wami, Ethiopia B: Catherine Ndereba, Kenya Local training gives hosts the home-smog advantage.

100-meter hurdles G: Lolo Jones, U.S. S: Susanna Kallur, Sweden B: Damu Cherry, U.S. Ex-LSU star Jones won points title as world's top indoor athlete last winter.

400-meter hurdles G: Melaine Walker, Jamaica S: Tiffany Ross-Williams, U.S. B: Huang Xiaoxiao, China Two-time world champion Jana Rawlinson is out after foot surgery.

4-100-meter relay G: Jamaica S: U.S. B: Belgium U.S. and Jamaican women have run the year's 34 fastest 100 times.

4-400-meter relay G: U.S. S: Jamaica B: Russia Only once (1920) has the U.S. run in an Olympic final and not won a medal.

20-km walk G: Olga Kaniskina, Russia S: Tatyana Shemyakina, Russia B: Ryta Turava, Belarus Kaniskina's world mark at nationals wasn't ratified; no international judges were there.

High jump G: Blanka Vlasic, Croatia S: Ariane Friedrich, Germany B: Elena Slesarenko, Russia Vlasic was named for the city of Casablanca.

Long jump G: Maurren Higa Maggi, Brazil S: Lyudmila Kolchanova, Russia B: Tatyana Lebedeva, Russia Maggi is married to Formula One driver Antonio Pizzonia.

Triple jump G: Yargelis Savigne, Cuba S: Hrysopiyí Devetzí, Greece B: Olha Saladuha, Ukraine Savigne's manager is high jump world-record holder Javier Sotomayor of Cuba.

Pole vault G: Yelena Isinbayeva, Russia S: Jenn Stuczynski, U.S. B: Monika Pyrek, Poland Isinbayeva has set 12 world outdoor records.

Shot put G: Nadezhda Ostapchuk, Belarus S: Valerie Vili, New Zealand B: Nadine Kleinart, Germany Ostapchuk avenged her loss to Vili at '07 worlds with a win at the IAAF final.

Discus G: Nicoleta Grasu, Romania S: Yarelis Barrios, Cuba B: Aretha Thurmond, U.S.

Hammer throw G: Aksana Miankova, Belarus S: Yipsi Moreno, Cuba B: Martina Danisová-Hrasnová, Slovakia Favored in '04, Moreno fouled on four throws and settled for silver.

Javelin G: Barbora Spotáková, Czech Republic S: Christina Obergfoll, Germany B: Osleidys Menéndez, Cuba Spotáková was an All-America at Minnesota.

Heptathlon G: Tatyana Chernova, Russia S: Hyleas Fountain, U.S. B: Lyudmila Blonska, Ukraine Wide open after withdrawal of Sweden's dominant Carolina Klüft (who'll only long-jump and triple-jump).

TRIATHLON

Men G: Javier Gómez, Spain S: Bevan Docherty, New Zealand B: Frédéric Belaubre, France Gómez was once barred from racing because of an abnormal heart valve.

Women G: Emma Snowsill, Australia S: Vanessa Fernandes, Portugal B: Emma Moffatt, Australia Snowsill won '03 worlds but was left off Athens team.

VOLLEYBALL

Men Indoor G: Brazil S: Russia B: Poland Improved U.S. has a shot at a medal.

Beach G: Rogers & Dalhausser, U.S. S: Ricardo & Emanuel, Brazil B: Marcio Araujo & Fabio Luiz, Brazil At 6' 9", Phil Dalhausser has seven inches on Todd Rogers.

Women Indoor G: Brazil S: Italy B: Russia This would be first gold for Brazil's women's team.

Beach G: May-Treanor & Walsh, U.S. S: Tian & Wang, China B: Branagh & Youngs, U.S. Returning champions have a 96-match winning streak.

WATER POLO

Men G: Serbia S: Croatia B: Spain Newly separated Serbia and Montenegro may win medals.

Women G: Russia S: U.S. B: Australia U.S. won '07 worlds then lost to Russia in World League final.

WEIGHTLIFTING

Men 56 kg (123 lbs.) G: Eko Irawan, Indonesia S: Li Zheng, China B: Hoang Anh Tuan, Vietnam Turkish great Halil Mutlu canceled his comeback.

62 kg (136.5 lbs.) G: Zhang Xiangxiang, China S: Im Yong Su, North Korea B: Oscar Figueroa, Colombia China chose Zhang though he's No. 6 in national rankings.

69 kg (152 lbs.) G: Shi Zhiyong, China S: Vencelas Dabaya, France B: Kim Chol Jin, North Korea World champ Zhang Guozheng did not make Chinese team.

77 kg (169.5 lbs.) G: Li Hongli, China S: Gevorg Davtyan, Armenia B: Oleg Perepechenov, Russia Bulgaria's Ivan Stoitsov (box) is world champ.

85 kg (187 lbs.) G: Andrei Rybakou, Belarus S: Izzet Ince, Turkey B: Valeriu Calancea, Romania Rybakou won '07 worlds by an astounding 46 pounds.

94 kg (207 lbs.) G: Roman Konstantinov, Russia S: Szymon Kolecki, Poland B: Yoandris Hernández, Cuba Konstantinov beat these two rivals on final lift at '07 worlds.

105 kg (231 lbs.) G: Andrei Aramnau, Belarus S: Dimitry Klokov, Russia B: Dmitry Lapikov, Russia Allowed a total of six lifters, Russians are doubling up here.

105+ kg (231+ lbs.) G: Hossein Rezazadeh, Iran S: Viktors Scerbatihs, Latvia B: Matthias Steiner, Germany Iranian TV carried Rezazadeh's wedding live in 2003.

Women 48 kg (105.5 lbs.) G: Chen Xiexia, China S: Pramsiri Bunphithak, Thailand B: Estefania Juan, Spain Deep China could replace Chen with Yang Lian -- and still win.

53 kg (116.5 lbs.) G: Nastassia Novikava, Belarus S: Yu Wei Li, Hong Kong B: Wandee Kameaim, Thailand Limited to four women's entries, China skips this class despite having world's two best.

58 kg (127.5 lbs.) G: Qiu Hongmei, China S: Marina Shainova, Russia B: O Jong Ae, North Korea China might replace Qiu with '04 champ Chen Yanqing.

63 kg (138.5 lbs.) G: Liu Haixia, China S: Svetlana Tsarukaeva, Russia B: Meline Daluzyan, Armenia Liu is reigning world champion.

69 kg (152 lbs.) G: Oxana Slivenko, Russia S: Liu Chunhong, China B: Nazik Avdalyan, Armenia Slivenko won world title in 2006 at age 19.

75 kg (165 lbs.) G: Nadezda Evstyukhina, Russia S: Hripsime Khursudyan, Armenia B: Lidia Valentin, Spain Russia leaves home world-record holder Natalia Zabolotnaya.

75+ kg (165+ lbs.) G: Jang Mi Ran, South Korea S: Olha Korobka, Ukraine B: Mariya Grabovetskaya, Kazakhstan U.S.'s Cheryl Haworth could win her second Olympic medal.

WRESTLING

Men's Freestyle 55 kg (121 lbs.) G: Besik Kudukhov, Russia S: Radoslav Velikov, Bulgaria B: Henry Cejudo, U.S. B: Andy Moreno, Cuba Cejudo was training partner for ex-Olympian Patricia Miranda.

60 kg (132 lbs.) G: Yandro Quintana Ribalta, Cuba S: Mavlet Batirov, Russia B: Anatolie Guidea, Bulgaria B: Seyed Morad Mohammadi, Iran Quintana Ribalta gave up only one point en route to '04 gold.

66 kg (145 lbs.) G: Otar Tushishvili, Georgia S: Ramazan Shahin, Turkey B: Irbek Farniev, Russia B: Geandry Garzón Caballero, Cuba U.S.'s Doug Schwab is medal threat.

74 kg (163 lbs.) G: Buvaysa Saytiev, Russia S: Ibragim Aldatov, Ukraine B: Aliasghar Bazrighaleh, Iran B: Chamsulvara Chamsulvarayev, Azerbaijan Colorful U.S. hope Ben Askren vows to win gold.

84 kg (185 lbs.) G: Georgy Ketoev, Russia S: Zaurbek Sokhiev, Uzbekistan B: Revaz Mindorashvili, Georgia B: Reza Yazdani, Iran Ketoev replaces two-time world champ Sajid Sajidov for Russia.

96 kg (211 lbs.) G: Shirvani Muradov, Russia S: George Gogshelidze, Georgia B: Saeid Abrahimi, Iran B: Daniel Cormier, U.S. Cormier's infant daughter, Kaedyn, died in '03 car accident.

120 kg (264 lbs.) G: Artur Taymazov, Uzbekistan S: Beylal Makhov, Russia B: Alexis Rodriguez, Cuba B: Vadim Tasoev, Ukraine Taymazov won gold in Athens with a spectacular pin.

Greco-Roman 55 kg (121 lbs.) G: Hamid Souryan Reihanpour, Iran S: Park Eun Chul, South Korea B: Rovshan Bayramov, Azerbaijan B: Nazyr Mankiev, Russia Iran has won 34 medals in combat sports.

60 kg (132 lbs.) G: David Bedinadze, Georgia S: Armen Nazarian, Bulgaria B: Eusebiu Diaconu, Romania B: Makoto Sasamoto, Japan Nazarian won first of his two golds for his native Armenia.

66 kg (145 lbs.) G: Farid Mansurov, Azerbaijan S: Nikolay Gergov, Bulgaria B: Kanatbek Begaliev, Kyrgyzstan B: Steeve Guenot, France Jake Deitchler, 18, is youngest U.S. Olympic wrestler since '76.

74 kg (163 lbs.) G: Mark Madsen, Denmark S: Volodimir Shatsykykh, Ukraine B: Valdemaras Venckaitis, Lithuania B: Yavor Yanakiev, Bulgaria Only two of Denmark's 42 golds have been won in wrestling.

84 kg (185 lbs.) G: Alexei Mishin, Russia S: Brad Vering, U.S. B: Nazmi Avluca, Turkey B: Saman Tahmasebi, Iran Vering has degree in agriculture.

96 kg (211 lbs.) G: Ramaz Nozadze, Georgia S: Karam Gaber, Egypt B: Ghasem Rezaei, Iran B: Marek Svec, Czech Republic Gaber was '04 champ.

120 kg (264 lbs.) G: Mijain Lopez, Cuba S: Khasan Baroev, Russia B: Dremiel Byers, U.S. B: Mihály Deák-Bárdos, Hungary Byers spent years in shadow of Olympic champ Rulon Gardner.

Women's Freestyle 48 kg (105.5 lbs.) G: Chiharu Icho, Japan S: Irini Merleni, Ukraine B: Carol Huynh, Canada B: Ren Xueceng, China In '04 Merleni was first woman to win wrestling gold.

55 kg (121 lbs.) G: Saori Yoshida, Japan S: Marcie Van Dusen, U.S. B: Natalia Golts, Russia B: Tonya Verbeek, Canada Yoshida shut out Verbeek 6-0 for gold in Athens.

63 kg (138.5 lbs.) G: Kaori Icho, Japan S: Xu Hai Yan, China B: Alena Kartashova, Russia B: Yelena Shalygina, Kazakhstan Icho won '04 final in overtime.

72 kg (158.5 lbs.) G: Stanka Zlateva, Bulgaria S: Kyoko Hamaguchi, Japan B: Wang Xu, China B: Olga Zhanibekova, Kazakhstan Hamaguchi's dad was a pro wrestler known as the Animal.

SI Apps
We've Got Apps Too
Get expert analysis, unrivaled access, and the award-winning storytelling only SI can provide - from Peter King, Tom Verducci, Lee Jenkins, Seth Davis, and more - delivered straight to you, along with up-to-the-minute news and live scores.