Search

PASSENGER'S MANIFEST TO MELBOURNE

July 09, 1956
July 09, 1956

Table of Contents
July 9, 1956

Olympian Neighbors
All-Star Game: A Preview Tuesday, July 10, 1 PM (EDT)
Events & Discoveries
The Wonderful World Of Sport
Boating
Acknowledgments
Horse Racing
The Outdoor Week
19th Hole: The Readers Take Over
Mr. Caper
Pat On The Back

PASSENGER'S MANIFEST TO MELBOURNE

100 METERS

This is an article from the July 9, 1956 issue

1. Bobby Morrow (Abilene Christian)
Winning time: 10.3
Olympic record: 10.3
2. Ira Murchison (U.S. Army)
3. Thane Baker (U.S. Air Force)
4. Leamon King (Cal.) (Relay)

200 METERS

1. Bobby Morrow (Abilene Christian)
Winning time: 20.6
Olympic record: 20.7
2. Thane Baker (U.S. Air Force)
3. Andy Stanfield (N.Y. Pioneers)

400 METERS

1. Lou Jones (U.S. Army)
Winning time: 45.2
Olympic record: 45.9
2. Jim Lea (U.S. Air Force)
3. Charley Jenkins (Villanova)
4. J. W. Mashburn (Okla. A&M) (Relay)

800 METERS

1. Tom Courtney (U.S. Army)
Winning time: 1:46.4
Olympic record: 1:49.2
2. Arnie Sowell (Pitt)
3. Lon Spurrier (U.S. Air Force)

1,500 METERS

1. Jerome Walters (SC Striders)
Winning time: 3:47.6
Olympic record: 3:45.2
2. Ted Wheeler (Iowa)
3. Don Bowden (California)

5,000 METERS

1. Bill Dellinger (Oregon)
Winning time: 14:26
Olympic record: 14:06.6
2. Curtis Stone (NYAC)
3. Max Truex (USC)

10,000 METERS

1. Max Truex (USC)
Winning time: 30:52
Olympic record: 29:17
2. Richard Hart (Collegiate T&F)
3. Gordon McKenzie (N.Y. Pioneers)

110-METER HIGH HURDLES

1. Jack Davis (U.S. Navy)
1. Lee Calhoun (N.C. College)
Winning time: 13.8
Olympic record: 13.7
3. Joel Shankle (Duke)

400-METER HURDLES

1. Glenn Davis (Ohio State)
Winning time: 49.5
Olympic record: 50.8
2. Eddie Southern (Texas)
3. Josh Culbreath (U.S. Marines)

3,000-METER STEEPLECHASE

1. Phil Coleman (Chicago TC)
Winning time: 9:00.3
Olympic record: 8:45.4
2. Charlie Jones (Iowa)
3. Horace Ashenfelter (NYAC)

POLE VAULT

1. Bob Richards (Los Angeles AC)
Winning height: 15-1
Olympic record: 14-11¼
2. George Mattos (U.S. Air Force)
3. Jim Graham (Oklahoma A&M)

HOP, STEP AND JUMP

1. Ira Davis (La Salle)
Winning distance: 51-4¾
Olympic record: 53-2½
2. George Shaw (N.Y. Pioneers)
3. Bill Sharpe (West Chester T.)

DISCUS THROW

1. Fortune Gordien (SC Striders)
Winning distance: 187-8½
Olympic record: 180-6½
2. Al Oerter (Kansas)
3. Ron Drummond (UCLA)

HIGH JUMP

1. Charlie Dumas (Compton JC)
Winning height: 7-0½
Olympic record: 6-8¼
2. Vern Wilson (Santa Clara YC)
3. Phil Reavis (Villanova)

BROAD JUMP

1. Greg Bell (Indiana)
1. John Bennett (U.S. Army)
Winning distance: 25-8½
Olympic record: 26-5½
3. Rafer Johnson (UCLA)

SHOTPUT

1. Parry O'Brien (U.S. Air Force)
Winning distance: 60-10
Olympic record: 57-1½
2. Ken Bantum (Manhattan)
3. Bill Nieder (Kansas)

HAMMER THROW

1. Albert Hall (Cornell)
Winning distance: 197-7½
Olympic record: 197-11¾
2. Cliff Blair (Boston U)
3. Harold Connolly (Boston AA)

JAVELIN THROW

1. Cy Young (San Francisco OC)
Winning distance: 244-11
Olympic record: 242-0¾
2. Phil Conley (Cal Tech)
3. Ben Garcia (U.S. Navy)