A WRAP-UP OF YESTERDAY'S NONMEDAL COMPETITION

August 01, 1996

BASEBALL

SEMIFINALS
Cuba 8, Nicaragua 1
Japan 11, U.S. 2

BASKETBALL

MEN'S SEMIFINALS
Yugoslavia 66, Lithuania 58
U.S. 101, Australia 73

MEN'S CLASSIFICATION
Greece 115, China 75
Brazil 80, Croatia 74

WOMEN'S CLASSIFICATION
Russia 80, Japan 69
Cuba 78, Italy 70

BOXING

106-POUND SEMIFINALS
Daniel Petrov Bojilov, Bulgaria, d. Oleg Kiryukhin, Ukraine
Mansueto Velasco, Philippines, d. Rafael Lozano, Spain

119 POUNDS
Arnaldo Mesa, Cuba, d. Raimkal Malakhbekov, Russia
Istvan Kovacs, Hungary, d. Vichairachanon Khadpo, Thailand

132 POUNDS
Toncho Tontchev, Bulgaria, d. Terrance Cauthen, U.S.
Hocine Soltani, Algeria, d. Leonard Doroftei, Romania

147 POUNDS
Juan Hernandez, Cuba, d. Marian Simion, Romania
Oleg Saitov, Russia, d. Daniel Santos, Puerto Rico

165 POUNDS
Malik Beyleroglu, Turkey, d. Mohamed Bahari, Algeria
Ariel Hernandez, Cuba, d. Rhoshii Wells, U.S.

201 POUNDS
David Defiagbon, Canada, d. Nate Jones, U.S.
Felix Savon, Cuba, d. Luan Krasniqi, Germany

CANOE

SEMIFINALS
Ivan Klementyev of Latvia advanced in the men's 1,000-meter
singles sprint, leading all qualifiers with a time of 4:10.455.
Moldova's Nikolai Juravschi and Victor Reneskiy finished with
the best time (3:44.008) in the men's 1,000-meter doubles.

DIVING

MEN'S PLATFORM PRELIMINARIES
Dimitri Sautin of Russia, the gold medal favorite, easily
advanced to the finals. China's Xiao Hailiang and Tian Liang
placed second and third, respectively. Patrick Jeffrey was the
highest U.S. qualifier, finishing fifth, with 406.74 points,
46.08 points behind Sautin.

FIELD HOCKEY

MEN'S SEVENTH PLACE
Great Britain 4, India 3

NINTH PLACE
Angola 3, South Africa 2

11TH PLACE
Malaysia 4, U.S. 1

GYMNASTICS

RHYTHMIC PRELIMINARIES
Bulgaria outpaced Spain and gold medal favorite Russia by
scoring 39.016 points. Spain finished with 38.966, and Russia
ended the day with 38.882. The Bulgarians, third behind Russia
and Spain after the five-hoops competition, took the lead by
winning the three-balls-and-two-ribbons event.

HANDBALL

WOMEN'S SEMIFINALS
Denmark 23, Norway 19
South Korea 39, Hungary 25

CLASSIFICATION
Angola 24, U.S. 23
China 28, Germany 26

KAYAK

SEMIFINALS
Men's 1,000-meter singles sprint gold medal favorite Knut
Holmann of Norway moved onto the finals with a qualifying time
of 3:41.635. In the women's 500-meter fours, Kinga Czigany, Eva
Donusz, Szilvia Mednyanszki and Erika Meszaros of Hungary won
their heat in 1:37.145. The men's 1,000-meter pairs favorites
from Italy, Antonio Rossi and Daniele Scarpa, also advanced.

TENNIS

MEN'S SINGLES SEMIFINALS
Sergi Bruguera, Spain, d. Fernando Meligeni, Brazil, 7-6
(11-9), 6-2 Andre Agassi, U.S., d. Leander Paes, India, 7-6
(7-5), 6-3

TRACK AND FIELD

QUALIFYING
Jackie Joyner-Kersee of the U.S., who pulled out of the
heptathlon last week with a hamstring injury, qualified for the
long jump final by leaping 21'113/4". In the women's high jump,
gold medal favorite Stefka Kostadinova of Bulgaria advanced by
clearing 6'11/4". In the men's 1,500-meter wheelchair finals,
Claude Issorat of France finished first, completing the race in
3:15.18. Alix Sauvage of Australia won the women's 800 meters in
1:54.90.

VOLLEYBALL

WOMEN'S SEMIFINALS
China d. Russia 12-15, 15-5, 15-8, 15-12
Brazil-Cuba, Late

WOMEN'S CLASSIFICATION
U.S. d. Germany 17-16, 6-15, 15-5, 15-6
The Netherlands d. South Korea 15-9. 15-9, 15-13

MEN'S CLASSIFICATION
Brazil d. Argentina 15-10, 15-3, 13-15, 15-9
Cuba d. Bulgaria 15-4, 15-12, 16-17, 15-12

WRESTLING (FREESTYLE)

PRELIMINARIES
Superheavyweight Bruce Baumgartner of the U.S., a two-time gold
medal winner who was looking to win a record-tying third gold
medal, was upset by Andrei Shumilin of Russia 6-1. However, two
other Americans, Tom Brands at 136.5 pounds and Kenny Monday at
163 pounds, did advance to today's semifinals.

COLOR PHOTO: BOB GALBRAITH/AP Brazil's Fabio Marcelino went for the kill in a men's classification win over Argentina. COLOR PHOTO: V.J. LOVERO Bulgarian (3) and Ukrainian pairs qualified for the men's 1,000-meter canoe final.

HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
OUT
HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
IN
Eagle (-2)
Birdie (-1)
Bogey (+1)
Double Bogey (+2)