Draw Sheets The who, what, when and where of today's events

February 12, 2002

SKI JUMPING
SPEED SKATING
ALPINE SKIING
CROSS-COUNTRY
CURLING
FIGURE SKATING
HOCKEY
LUGE
SCHEDULE UPDATES www.saltlake2002.com

PARTICIPATING NATIONS

AND ANDORRA
ARG ARGENTINA
ARM ARMENIA
AUS AUSTRALIA
AUT AUSTRIA
AZE AZERBAIJAN
BLR BELARUS
BEL BELGIUM
BER BERMUDA
BIH BOSNIA/HERZEGOVINA
BRA BRAZIL
BUL BULGARIA
CMR CAMEROON
CAN CANADA
CHI CHILE
CHN CHINA
TPE CHINESE TAIPEi
CRO CROATIA
CYP CYPRUS
CZE CZECH REPUBLIC
DEN DENMARK
EST ESTONIA
FIJ FIJI
FIN FINLAND
FRA FRANCE
GEO GEORGIA
GER GERMANY
GBR GREAT BRITAIN
GRE GREECE
HKG HONG KONG, CHINA
HUN HUNGARY
ISL ICELAND
IND INDIA
IRI IRAN
IRL IRELAND
ISR ISRAEL
ITA ITALY
JAM JAMAICA
JPN JAPAN
KAZ KAZAKHSTAN
KEN KENYA
KOR KOREA
KGZ KYRGYZSTAN
LAT LATVIA
LIB LEBANON
LIE LIECHTENSTEIN
LTU LITHUANIA
MKD MACEDONIA
MEX MEXICO
MDA MOLDOVA
MON MONACO
MGL MONGOLIA
NEP NEPAL
NED THE NETHERLANDS
NZL NEW ZEALAND
NOR NORWAY
POL POLAND
PUR PUERTO RICO
ROM ROMANIA
RUS RUSSIA
SMR SAN MARINO
SVK SLOVAKIA
SLO SLOVENIA
RSA SOUTH AFRICA
ESP SPAIN
SWE SWEDEN
SUI SWITZERLAND
TJK TAJIKISTAN
THA THAILAND
TRI TRINIDAD AND TOBAGO
TUR TURKEY
UKR UKRAINE
USA UNITED STATES
UZB UZBEKISTAN
VEN VENEZUELA
ISV VIRGIN ISLANDS
YUG YUGOSLAVIA

Ski Jumping
Adam Malysz of Poland is trying for his second medal; can he
outjump Germany's Sven Hannawald, silver medalist in the K90?

Large Hill (Individual, Qualification)
UTAH OLYMPIC PARK, 8:30 a.m.
Elevation: 7,324 feet; one trial and one scored jump

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Japan (Kazuyoshi Funaki)
[Silver] Finland (Jani Soininen)
[Bronze] Japan (Masahiko Harada)

DOMINANT NATIONS G S B T
Norway 7 7 5 19
Finland 5 4 1 10
Austria 1 3 3 7

BIB NOC ATHLETE SCORE
1 RUS Kalinitschenko, Anton
2 KOR Choi, Yong Jik
3 EST Pikkor, Tambet
4 USA Schwall, Tommy
5 CZE Matura, Jan
6 KAZ Korobov, Alexander
7 SUI Steinauer, Marco
8 GBR Pedersen, Glynn
9 KGZ Chvykov, Dimitry
10 KAZ Gaiduk, Pawel
11 CZE Mazoch, Jan
12 BLR Lyskovec, Andrej
13 FRA Durand, Florentin
14 BUL Zharkov, Georgi
15 GEO Tsakadze, Kakhaber
16 KOR Kim, Hyun Ki
17 RUS Belov, Alexander
18 USA Doran, Brendan
19 EST Salumae, Jens
20 KAZ Polunin, Maxim
21 EST Juris, Jaan
22 KOR Kang, Chil Gu
23 UKR Glyvka, Vladimir
24 FRA Santiago, Remi
25 KOR Choi, Heung Chul
26 KAZ Filimonov, Stanislav
27 FRA Chedal, Emmanuel
28 SUI Freiholz, Sylvain
29 POL Tajner, Tomislaw
30 NOR Bystoel, Lars
31 CZE Dolezal, Michal
32 POL Pochwala, Tomasz
33 POL Mateja, Robert
34 USA Jones, Clint
35 FRA Dessum, Nicolas
36 NOR Bardal, Anders
37 NOR Ingebrigtsen, Tommy
38 NOR Ljoekelsoey, Roar
39 RUS Fatkullin, Ildar
40 JPN Harada, Masahiko
41 GER Uhrmann, Michael
42 SLO Peterka, Primoz
43 SLO Fras, Damjan
44 SUI Kuettel, Andreas
45 CZE Janda, Jakub
46 FIN Ahonen, Janne
47 SLO Kranjec, Robert
48 JPN Kasai, Noriaki
49 USA Alborn, Alan
50 FIN Lindstroem, Veli-Matti
51 RUS Kobelev, Valery
52 JPN Miyahira, Hideharu
53 ITA Cecon, Roberto
54 SLO Zonta, Peter
55 JPN Funaki, Kazuyoshi
56 FIN Jussilainen, Risto
57 AUT Horngacher, Stefan
58 SUI Ammann, Simon
59 GER Hocke, Stephan
60 AUT Koch, Martin
61 GER Schmitt, Martin
62 AUT Hoellwarth, Martin
63 FIN Hautamaeki, Matti
64 AUT Widhoelzl, Andreas
65 GER Hannawald, Sven
66 POL Malysz, Adam

Speed Skating
The spill of favorite Jeremy Wotherspoon yesterday leaves Casey
FitzRandolph of the U.S. in position to win

500 Meters (Men, Second Race)
UTAH OLYMPIC OVAL, 1 p.m.
World Record: H. Shimizu, JPN, 34.32, 2001
Olympic Record: C. FitzRandolph, USA, 34.42, 2/11/02

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Japan (Hiroyasu Shimizu)
[Silver] Canada (Jeremy Wotherspoon)
[Bronze] Canada (Kevin Overland)

DOMINANT NATIONS G S B T
United States 5 5 3 13
Norway 3 6 4 13
U.S.S.R. 4 5 2 11

PAIR # NOC SKATERS TIME

1 CHN Yu, Fengtong
CAN Wotherspoon, Jeremy
2 BLR Khatylyov, Aleksey
NOR Njos, Grunde
3 GER Breuer, Christian
KOR Kim, Chul-Soo
4 NED Postma, Ids
USA Pelchat, Marc
5 KOR Park, Jae-Man
ITA Gillarduzzi, Dino
6 CAN Brisson, Eric
UKR Fomin, Andrey
7 ITA Carta, Davide
HUN Balo, Zsolt
8 CHN Li, Yu
POL Swist, Tomasz
9 CAN Bouchard, Patrick
RUS Dorofeyev, Dmitry
10 KOR Choi, Jae-Bong
GER Kuenzel, Michael
11 POL Abratkiewicz, Pawel
JPN Haneishi, Kuniomi
12 JPN Horii, Manabu
RUS Klevchenya, Sergey
13 FIN Hanninen, Janne
RUS Lobkov, Dmitry
14 NED Bos, Jan
JPN Takeda, Toyoki
15 NED Wennemars, Erben
KOR Lee, Kyu-Hyuk
16 USA Cheek, Joey
NED van Velde, Gerard
17 CAN Ireland, Mike
JPN Shimizu, Hiroyasu
18 USA Carpenter, Kip
USA FitzRandolph, Casey

Alpine Skiing
Isolde Kostner of Italy might be the logical favorite, but don't
count out Picabo Street and Kirsten Clark of the U.S.

Downhill (Women)
SNOWBASIN SKI AREA, 10 a.m.
Course Name: Wildflower; Vertical Drop: 800 meters;
Course Length: 3,140 meters; Maximum Grade: 58%

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Germany (Katja Seizinger)
[Silver] Sweden (Pernilla Wiberg)
[Bronze] France (Florence Masnada)

DOMINANT NATIONS G S B T
Austria 4 4 5 13
Switzerland 4 3 1 8
United States 0 3 2 5

BIB NOC ATHLETE TIME
1 SLO Bracun, Spela
2 USA Lalive, Caroline
3 ITA Bassis, Patrizia
4 SWE Hargin, Janette
5 ITA Recchia, Lucia
6 SLO Suhadolc, Mojca
7 GER Haltmayr, Petra
8 FRA Suchet, Melanie
9 SUI Borghi, Catherine
10 NOR Marken, Ingeborg Helen
11 FRA Montillet, Carole
12 AUT Heregger, Selina
13 GER Gerg, Hilde
14 ITA Kostner, Isolde
15 AUT Goetschl, Renate
16 GER Haeusl, Regina
17 USA Clark, Kirsten
18 SUI Berthod, Sylviane
19 AUT Obermoser, Brigitte
20 SWE Wiberg, Pernilla
21 SUI Rey Bellet, Corinne
22 ITA Ceccarelli, Daniela
23 FRA Jacquemod, Ingrid
24 CAN Turgeon, Melanie
25 AUT Dorfmeister, Michaela
26 USA Street, Picabo
27 CAN Lefrancois, Anne Marie
28 USA Mendes, Jonna
29 GER Brauner, Sibylle
30 RUS Zelenskaja, Warwara
31 AUS Owens, Jenny
32 CAN Boucher, Sara-Maude
33 AUS Jones, Alice
34 GBR Alcott, Chimene
35 CZE Martinovova, Gabriela
36 ROM Munteanu, Alexandra
37 ISL Kristjansdottir, Dagny L.
38 ARG Simari Birkner, Macarena
39 ARG Simari Birkner, Maria Belen

Cross-Country Skiing
Look for Norway's Bente Skari and Erling Jevne to claim gold

10-km Classical (Women)
SOLDIER HOLLOW, 9 a.m.
High Elevation: 1,829 meters; Low Elevation: 1,670 meters

This race uses the individual start, meaning the skiers start in
30-second intervals. A competitor being overtaken by another
must give way. A lapped skier must abandon the competition.

BIB NOC ATHLETE TIME
1 JPN Otaka, Tomomi
2 KAZ Antonova, Elena
3 CHN Hou, Yuxia
4 CAN Fortier, Jaime
5 ITA Longa, Marianna
6 BLR Kalugina, Elena
7 SWE Ek, Elin
8 USA Benoit, Tessa
9 ARM Nikolyan, Margarit
10 SWE Olsson, Jenny
11 FIN Viljanmaa, Annmari
12 UKR Rodina, Elena
13 CRO Kezele, Maja
14 CHN Luan, Zhengrong
15 BLR Zjatikova, Natalja
16 ITA Confortola, Antonella
17 KOR Lee, Chun Ja
18 EST Smigun, Katrin
19 USA Peterson, Aelin
20 CZE Bublova, Ilona
21 KAZ Deshevykh, Svetlana
22 JPN Goto, Kanoko
23 CAN Theriault, Milaine
24 SUI Leonardi Cortesi, Natascia
25 BLR Zjatikova, Vera
26 UKR Terelia, Irina
27 FRA Storti, Aurelie
28 KAZ Shishkina, Svetlana
29 ITA Paluselli, Cristina
30 SWE Dahlberg, Anna
31 JPN Yokoyama, Sumiko
32 USA Wagner, Wendy
33 SUI Rochat, Laurence
34 EST Niglas, Piret
35 SLO Lacen, Natasa
36 USA Kemppel, Nina
37 JPN Natumi, Madoka
38 CZE Rajdlova, Kamila
39 CAN Renner, Sara
40 SVK Bukvajova, Jaroslava
41 FIN Salonen, Satu
42 KAZ Jatskaja, Oxana
43 ITA Belmondo, Stefania
44 BLR Nagejkina, Swetlana
45 RUS Egorova, Ljubov
46 NOR Moen, Anita
47 GER Henkel, Manuela
48 FIN Sundqvist, Kati
49 RUS Danilova, Olga
50 RUS Tchepalova, Julija
51 UKR Shevchenko, Valentina
52 RUS Lazutina, Larissa
53 NOR Pedersen, Hilde
54 NOR Skari, Bente
55 CAN Scott, Beckie
56 EST Smigun, Kristina
57 NOR Bay, Tina
58 SLO Majdic, Petra
59 GER Bauer, Viola
60 SWE Andersson, Lina
61 BRA Becskehazy, Franziska

15-km Classical (Men)
SOLDIER HOLLOW, noon
High Elevation: 1,829 meters; Low Elevation: 1,670 meters

In classical races skiers use the traditional straight-striding
technique, also called a diagonal stride, and do not deviate
from distinct parallel tracks. This technique was used
exclusively from 1924 through 1984.

BIB NOC ATHLETE TIME
1 JPN Kudo, Hiroshi
2 BUL Bariakov, Ivan
3 SWE Goeransson, Morgan
4 GRE Fafalis, Eleftherios
5 ITA Saracco, Cristian
6 USA Flora, Lars
7 BLR Schalak, Aleksandr
8 FIN Palolahti, Ari
9 MGL Erdenetulkhuur, Jargal
10 ARM Hajiyan, Aram
11 LTU Gusev, Vadim
12 KAZ Krivushkin, Denis
13 CHN Han, Dawei
14 GER Teichmann, Axel
15 CZE Sperl, Milan
16 FIN Taipale, Kuisma
17 LTU Zybailo, Vladislavas
18 CZE Michl, Petr
19 GER Schlickenrieder, Peter
20 BUL Batinkov, Slavtscho
21 ITA Valbusa, Fulvio
22 JPN Ebisawa, Katsuhito
23 LAT Germanis, Juris
24 KAZ Riabinine, Pavel
25 SWE Lindgren, Urban
26 CRO Klobucar, Denis
27 BLR Tregobov, Alexij
28 RUS Novikov, Serguei
29 EST Narusk, Priit
30 USA Weaver, Patrick
31 AUT Marent, Alexander
32 KOR Choi, Im-Hun
33 JPN Imai, Hiroyuki
34 ITA di Centa, Giorgio
35 BLR Semeniako, Nikolai
36 CRO Jurcevic, Damir
37 SVK Bajcicak, Martin
38 BLR Virolainen, Roman
39 KAZ Golovko, Andrei
40 GER Schluetter, Andreas
41 USA Freeman, Kris
42 CAN Farley, Donald
43 KAZ Zubrilin, Igor
44 UKR Leybyuk, Roman
45 JPN Kozu, Masaaki
46 KOR Park, Byung Joo
47 SWE Ingesson, Magnus
48 EST Aasmae, Meelis
49 AUT Urain, Gerhard
50 SUI Burgermeister, Reto
51 ITA Schwienbacher, Freddy
52 LTU Panavas, Ricardas
53 GER Filbrich, Jens
54 USA Bauer, John
55 RUS Rotchev, Vasily
56 FIN Hietamaeki, Karri
57 CZE Magal, Jiri
58 RUS Ivanov, Mikhail
59 EST Veerpalu, Andrus
60 NOR Jevne, Erling
61 RUS Denisov, Vitaly
62 SVK Batory, Ivan
63 NOR Aukland, Anders
64 NOR Estil, Frode
65 NOR Hjelmeset, Odd-Bjoern
66 SWE Elofsson, Per
67 EST Mae, Jaak

Curling
It's another busy day of action at The Ice Sheet at Ogden, with
both 1998 men's gold medalist Switzerland and 1998 women's
winner Canada in action

Preliminary Round (Men, Draw 3)
THE ICE SHEET AT OGDEN, 2 p.m. (SWE vs. GBR, DEN vs. SUI, FIN
vs. CAN, FRA vs. NOR)

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Switzerland
[Silver] Canada
[Bronze] Norway

Curling made its debut as an Olympic sport in Nagano with
Switzerland winning the gold medal in the men's competition.

ROSTERS OF PARTICIPATING TEAMS

NOC PLAYER POSITION

CAN Martin, Kevin Skip
Walchuk, Don Third
Rycroft, Carter Second
Bartlett, Don Lead
Tralnberg, Ken Alternate

SUI Schwaller, Andreas Skip
Schwaller, Christof Third
Eggler, Markus Second
Grichting, Damian Lead
Ramstein, Marco Alternate

GER Stock, Sebastian Skip
Herberg, Daniel Third
Knoll, Stephan Second
Messenzehl, Markus Lead
Hoffmann, Patrick Alternate

DEN Schmidt, Ulrik Skip
Lavrsen, Lasse Third
Hansen, Brian Second
Svensgaard, Carsten Lead
Gufler, Frants Alternate

FIN Uusipaavalniemi, M. Skip
Makela, Ville Third
Hati, Tommi Second
Laukkanen, Jari Lead
Saarelainen, Pekka Alternate

FRA Dupont Roc, D. Skip
Ducroz, Jan Henri Third
Dufour, Thomas Second
Mugnier, Spencer Lead
Caux, Philippe Alternate

GBR McMillan, Hammy Skip
Smith, Warwick Third
MacDonald, Ewan Second
Brown, Norman Lead
Loudon, Peter Alternate

NOR Trulsen, Paal Skip
Vaagberg, Lars Third
Davanger, Flemming Second
Ramsfjell, Bent A. Lead
Nergaard, Torger Alternate

SWE Lindholm, Peja Skip
Nordin, Tomas Third
Swartling, Magnus Second
Narup, Peter Lead
Kraupp, Anders Alternate

USA Somerville, Tim Skip
Schneeberger, Mike Third
Brundidge, Myles Second
Gordon, John Lead
Barcome, Don Alternate

Preliminary Round (Women, Draws 2 and 3)
THE ICE SHEET AT OGDEN, 9 a.m. (JPN vs. USA, SUI vs. RUS, SWE
vs. GBR, CAN vs. NOR); 7 p.m. (DEN vs. GER, SWE vs. USA, CAN vs.
RUS, GBR vs. JPN)

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Canada
[Silver] Denmark
[Bronze] Sweden

A game consists of 10 ends, which are similar to baseball
innings. The team with the most points after 10 ends is the
winner.

ROSTERS OF PARTICIPATING TEAMS

NOC PLAYER POSITION

CAN Law, Kelley Skip
Skinner, Julie Third
Wheatcroft, Georgina Second
Nelson, Diane Lead
Noble, Cheryl Alternate

DEN Bidstrup, Lene Skip
Slotsager, Susanne Third
Krause, Malene Second
Lund Nielsen, Avijaja Lead
Richardson, Lisa Alternate

GBR Martin, Rhona Skip
Knox, Deborah Third
MacDonald, Fiona Second
Morton, Margaret Lead
Rankin, Janice Alternate

GER Nessler, Natalie Skip
Belkofer, Sabine Third
Wielaender, Heike Second
Stock, Andrea Lead
Fischer, Karin Alternate

JPN Kato, Akiko Skip
Hayashi, Yumie Third
Onodera, Ayumi Second
Konaka, Mika Lead
Ishizaki, Kotomi Alternate

NOR Nordby, Dordi Skip
Woods, Hanne Third
Haslum, Marianne Second
Loevseth, Kristin T. Lead
Holth, Camilla Alternate

RUS Jarkova, Olga Skip
Nekrassova, Iana Third
Skoultan, Anastassia Second
Ezekh, Nkeirouka Lead
Tiouvaeva, Anjela Alternate

SUI Ebnoether, Luzia Skip
Ott, Mirjam Third
Frei, Tanya Second
Roethlisberger, Nadia Lead
Bidaud, Laurence Alternate

SWE Gustafson, Elisabet Skip
Nyberg, Katarina Third
Marmont, Louise Second
Persson, Elisabeth Lead
Bertrup, Christina Alternate

USA Erickson, Kari Skip
McCormick, Deborah Third
Liapis, Stacey Second
Swisshelm, Ann Lead
Cotten, Joni Alternate

Figure Skating
Can the quad carry Timothy Goebel of the U.S. past Russian
rivals Evgeni Plushenko and Alexei Yagudin?

Short Program (Men)
SALT LAKE ICE CENTER, 5:15 p.m.
The short program lasts 2 minutes and 40 seconds and is worth
33.3% of the final score.

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Russia (Ilia Kulik)
[Silver] Canada (Elvis Stojko)
[Bronze] France (Philippe Candeloro)

DOMINANT NATIONS G S B T
United States 6 3 4 13
Austria 3 3 2 8
Canada and Sweden tied with 7

ORDER NOC SKATER

1 USA Weiss, Michael
2 BLR Davydov, Sergei
3 SUI Lambiel, Stephane
4 KOR Lee, Kyu-Hyun
5 GEO Murvanidze, Vakhtang
6 CAN Sandhu, Emanuel
7 EST Hernits, Margus
8 UZB Skorniakov, Roman
9 FRA Joubert, Brian
10 ROM Chiper, Gheorghe
11 AUS Liu, Anthony
12 JPN Takeuchi, Yosuke
13 CHN Li, Chengjiang
14 RUS Yagudin, Alexei
15 JPN Honda, Takeshi
16 UKR Dmitrenko, Dmitri
17 CHN Li, Yunfei
18 RUS Plushenko, Evgeni
19 CHN Zhang, Min
20 USA Goebel, Timothy
21 BUL Dinev, Ivan
22 HUN Toth, Zoltan
23 ITA Dolfini, Angelo
24 RUS Abt, Alexander
25 USA Eldredge, Todd
26 FRA Dambier, Frederic
27 BEL van der Perren, Kevin
28 AZE Rylov, Sergei
29 CAN Stojko, Elvis

Freestyle Skiing
Nagano gold medalist Jonny Moseley, who barely made the U.S.
team this time, could be golden again

Moguls (Men, Qualification and Final)
DEER VALLEY RESORT, 9 a.m. (qualification), noon (final)
Course Name: Champion; Length: 261 meters
The top 16 skiers from qualification advance to the final.

NAGANO MEDALISTS
[Gold] United States (Jonny Moseley)
[Silver] Finland (Janne Lahtela)
[Bronze] Finland (Sami Mustonen)

DOMINANT NATIONS G S B T
France 1 1 1 3
United States 1 0 1 2
Finland 0 1 1 2

BIB NOC ATHLETE QUAL. FINAL

22 CAN Johnson, Ryan
44 ITA Galli, Simone
12 SWE Fortkord, Fredrik
19 CAN Bellavance, Scott
6 FIN Ronkainen, Mikko
33 SUI Stohr, Christian
21 JPN Shimoyama, Kenro
36 KAZ Bannikov, Alexei
16 USA Moseley, Jonny
39 SWE Sundberg, Patrik
30 AUS Paynter, Trennon
9 FIN Luusua, Tapio
23 FRA Gay, Richard
2 FIN Lahtela, Janne
29 RUS Glushenko, Vitali
8 USA Mayer, Travis
7 FRA Niol, Laurent
11 FRA Gregoire, Johann
38 RUS Tiumentsev, Vladimir
27 JPN Noda, Teppei
32 JPN Nakamoto, Katsuya
40 GBR Temple, Sam
4 CAN Brassard, Jean-Luc
3 CAN Rochon, Stephane
28 JPN Tsukita, Yugo
20 FRA Regnier-Lafforgue, C.
10 AUS Costa, Adrian
5 FIN Mustonen, Sami
1 USA Bloom, Jeremy
14 USA Dybvig, Evan

Hockey
Captain Cammi Granato and the rest of the U.S. women begin their
defense of their 1998 Olympic gold medal today against the
German team

Preliminary Round (Women)
E CENTER, 11 a.m., United States vs. Germany
THE PEAKS ICE ARENA, 2 p.m., Finland vs. China

Nagano Medalists
[Gold] United States
[Silver] Canada
[Bronze] Finland

The U.S won the gold in Nagano, but Canada has dominated
internationally, winning all seven world championships.

GAME 1

United States
NO. POS. PLAYER

24 D Bailey, Chris
8 F Baker, Laurie
6 D Bye, Karyn
13 F Chu, Julie
22 F Darwitz, Natalie
1 G Decosta, Sara
25 F Dunn, Tricia
21 F Granato, Cammi
3 F Kennedy, Courtney
9 F Kilbourne, Andrea
20 F King, Katie
15 F Looney, Shelley
7 D Merz, Suzanne
11 D Mleczko, A.J.
2 D Mounsey, Tara
12 F Potter, Jenny
4 D Ruggiero, Angela
29 G Tueting, Sarah
5 F Wall, Lyndsay
17 F Wendell, Krissy

Germany
NO. POS. PLAYER

81 F Becker, Maritta
66 F Evers, Bettina
24 F Fruehwirt, Stephanie
29 F Grundmann, Claudia
69 D Kinza, Sandra
23 D Kruck, Sabrina
21 F Lanzl, Michaela
20 D Linde, Nina
19 F Oswald, Christina
90 F Reindl, Franziska
15 F Ritter, Nina
25 D Rueckauer, Sabine
14 F Scheytt, Anja
44 D Schreckenbach, Jana
22 G Thyssen, Esther
97 F Valenti, Maren
13 G Wartosch-Kuerten, S.
71 F Wierscher, Julia
9 F Wolf, Raffaela
8 D Ziegenhals, Nina

GAME 2

Finland
NO. POS. PLAYER

5 D Ahonen, Pirjo
10 F Fisk, Sari
30 G Halonen, M.
20 D Hanninen, Kirsi
15 F Hoikkala, Satu
3 D Laaksonen, Emma
9 D Mertanen, Terhi
13 F Nieminen, Riikka
25 F Palvila, Marja-Helena
11 F Parviainen, Oona
19 G Puputti, Tuula
29 F Rantamaki, Karoliina
16 F Reima, Tiia
28 F Riipi, Katja
22 D Salo, Paivi
26 F Savikuja, Henna
23 F Sikio, Hanne
6 D Sirvio, Saija
21 F Vaarakallio, Petra
8 F Voutilainen, Marjo

China
NO. POS. PLAYER

10 D Chen, Jing
22 F Dai, Qiuwa
21 D Guan, Weinan
20 G Guo, Hong
11 F Hu, Chunrong
1 G Jiang, Limei
12 F Jin, Fengling
4 D Li, Xuan
3 F Liu, Hongmei
15 F Liu, Yanhui
6 D Lu, Yan
18 F Ma, Xiaojun
9 F Sang, Hong
24 D Shen, Tiantian
14 F Sun, Rui
19 F Wang, Linuo
2 D Wang, Ying
7 F Xu, Lei
8 F Yang, Xiuqing
13 D Zhang, Jing

Preliminary Round (Men)
E CENTER, 4 p.m., Slovakia vs. Austria
THE PEAKS ICE ARENA, 7 p.m., Germany vs. Latvia

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Czech Republic
[Silver] Russia
[Bronze] Finland

DOMINANT NATIONS G S B T
Canada 6 4 2 12
U.S.S.R. 7 1 1 9
United States 2 6 1 9

GAME 1

Slovakia
NO. POS. PLAYER

23 F Bartecko, Lubos
38 F Demitra, Pavol
26 F Handzus, Michal
81 F Hossa, Marian
30 F Kapus, Richard
25 G Lasak, Jan
41 D Lintner, Richard
22 D Majesky, Ivan
5 D Obsut, Jaroslav
33 F Palffy, Zigmund
24 F Pardavy, Jan
50 D Pavlikovsky, Richard
19 F Pavlikovsky, Rastislav
39 F Petrovicky, Robert
36 F Petrovicky, Ronald
29 G Rybar, Pavol
18 F Satan, Miroslav
42 F Sechny, Richard
4 D Smrek, Petr
31 G Stana, Rastislav
15 F Stumpel, Josef
72 F Torok, Jaroslav
17 D Visnovsky, Lubomir

Austria
NO. POS. PLAYER

10 F Brandner, Christoph
31 G Dalpiaz, Claus
38 G Divis, Reinhard
22 F Hohenberger, Martin
74 F Kalt, Dieter
28 D Kasper, Peter
27 F Kromp, Wolfgang
32 D Lakos, Andre
24 F Lanzinger, Gunther
6 D Lavoie, Dominic
13 D Lukas, Robert
29 F Perthaler, Christian
16 F Pock, Thomas
11 F Ressmann, Gerald
18 F Salfi, Kent
21 F Schaden, Mario
9 D Searle, Thomas
15 F Setzinger, Oliver
25 G Suttnig, Michael
12 F Trattnig, Matthias
47 D Ulrich, Martin
4 D Unterluggauer, G.
26 F Wheeldon, Simon

GAME 2

Germany
NO. POS. PLAYER

27 F Abstreiter, Tobias
83 F Benda, Jan
10 D Ehrhoff, Christian
36 D Goldmann, Erich
16 F Haynes, Wayne
49 F Kathan, Klaus
26 F Kreutzer, Daniel
47 G Kunast, Christian
41 D Kunce, Daniel
18 F Loth, Andreas
81 F MacKay, Mark
6 D Mayr, Jorg
75 F Morczinietz, Andreas
22 F Reichel, Martin
31 D Renz, Andreas
20 F Rumrich, Jurgen
13 D Schubert, Christoph
84 D Seidenberg, Dennis
33 G Seliger, Marc
48 F Soccio, Leonard
19 F Sturm, Marco
21 F Ustorf, Stefan
15 D Astasenko, Kaspars
9 F Belavskis, Aleksanders
5 D Bondarevs, Igors
29 F Cipruss, Aigars
8 F Fanduls, Vyacheslavs
3 D Ignatjevs, Viktors

Latvia
NO. POS. PLAYER

21 F Kercs, Aleksanders
2 D Lavins, Rodrigo
12 F Macijevskis, A.
32 G Masalskis, Edgars
28 D Maticins, Andrejs
30 G Naumovs, Sergejs
17 F Nizivijs, Aleksanders
18 D Ozolinsh, Sandis
13 F Pantelejevs, Gregorijs
27 F Semjonovs, A.
11 F Senins, Sergejs
7 D Skrastins, Karlis
22 D Sorokins, Olegs
14 F Tambijevs, Leonids
23 D Tribuncovs, Atvars
20 F Vitolinsh, Harijs

Luge
For German sensation Silke Kraushaar, the greatest--and perhaps
only--threat to a repeat of her gold medal performance in Nagano
will come from her teammates

Singles (Women, Runs 1 and 2)
UTAH OLYMPIC PARK, 4 p.m.
Course Length: 1,140 meters; Curves: 12

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Germany (Silke Kraushaar)
[Silver] Germany (Barbara Niedernhuber)
[Bronze] Austria (Angelika Neuner)

DOMINANT NATIONS G S B T
East Germany 5 6 3 14
Austria 1 1 3 5
Germany 1 2 1 4

NO. NOC ATHLETE 1st RUN 2nd RUN
1 LAT Gaile, Iluta
2 GER Otto, Sylke
3 ITA Obkircher, Natalie
4 GER Kraushaar, Silke
5 USA Hayden, Ashley
6 USA Wilczak, Becky
7 AUT Eder, Simone
8 GER Niedernhuber, Barbara
9 LAT Orlova, Anna
10 AUT Manzenreiter, Sonja
11 AUT Neuner, Angelika
12 UKR Ludan, Lilian
13 RUS Klimenko, Margarita
14 RUS Antonova, Anastasia
15 USA Zablocki, Courtney
16 ITA Schiefer, Waltraud
17 CAN Lauscher, Regan
18 SVK Sabolova, Veronika
19 UKR Tscuchlib, Oryslava
20 ITA Feichter, Maria
21 NZL Paul, Angela
22 RUS Skulkina, Anastasia
23 CZE Jeriova, Marketa
24 LAT Tiruma, Maija
25 JPN Kobayashi, Yumie
26 ISV Abernathy, Anne
27 ISV Browne, Dinah
28 VEN Boccalandro, Iginia
29 FRA Ougier, Melanie

COLOR PHOTO: PETER READ MILLER Cross-country has moved out of the shadows at Soldier Hollow. COLOR PHOTO: BOB MARTINKakhaber Tsakadze of Georgia hopes to be one of the 50 skiers who advance to Wednesday's finals. COLOR PHOTO: JOHN BIEVER Kip Carpenter of the U.S. is in third place heading into today's 500 finale. COLOR PHOTO: DAVID BERGMAN Per Elofsson (1) will be in the medal hunt. COLOR PHOTO: DAVID E. KLUTHO Mike Schneeberger (left) and Myles Brundidge sweep the U.S. into position. COLOR PHOTO: DAVID BERGMAN The world junior champion in 2000, Tapio Luusua of Finland is in his first Olympics. COLOR PHOTO: DAVID E. KLUTHO Goalie Sergejs Naumovs of Latvia (against Slovakia) faces Germany tonight, with the final round at stake.

HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
OUT
HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
IN
Eagle (-2)
Birdie (-1)
Bogey (+1)
Double Bogey (+2)