Draw Sheets The who, what, when and where of today's events

February 13, 2002

ALPINE SKIING
BIATHLON
CURLING
HOCKEY
LUGE
SKI JUMPING
SPEED SKATING
SHORT TRACK
SCHEDULE UPDATES www.saltlake2002.com

PARTICIPATING NATIONS

AND ANDORRA
ARG ARGENTINA
ARM ARMENIA
AUS AUSTRALIA
AUT AUSTRIA
AZE AZERBAIJAN
BLR BELARUS
BEL BELGIUM
BER BERMUDA
BIH BOSNIA/HERZEGOVINA
BRA BRAZIL
BUL BULGARIA
CMR CAMEROON
CAN CANADA
CHI CHILE
CHN CHINA
TPE CHINESE TAIPEI
CRO CROATIA
CYP CYPRUS
CZE CZECH REPUBLIC
DEN DENMARK
EST ESTONIA
FIJ FIJI
FIN FINLAND
FRA FRANCE
GEO GEORGIA
GER GERMANY
GBR GREAT BRITAIN
GRE GREECE
HKG HONG KONG, CHINA
HUN HUNGARY
ISL ICELAND
IND INDIA
IRI IRAN
IRL IRELAND
ISR ISRAEL
ITA ITALY
JAM JAMAICA
JPN JAPAN
KAZ KAZAKHSTAN
KEN KENYA
KOR KOREA
KGZ KYRGYZSTAN
LAT LATVIA
LIB LEBANON
LIE LIECHTENSTEIN
LTU LITHUANIA
MKD MACEDONIA
MEX MEXICO
MDA MOLDOVA
MON MONACO
MGL MONGOLIA
NEP NEPAL
NED THE NETHERLANDS
NZL NEW ZEALAND
NOR NORWAY
POL POLAND
PUR PUERTO RICO
ROM ROMANIA
RUS RUSSIA
SMR SAN MARINO
SVK SLOVAKIA
SLO SLOVENIA
RSA SOUTH AFRICA
ESP SPAIN
SWE SWEDEN
SUI SWITZERLAND
TJK TAJIKISTAN
THA THAILAND
TRI TRINIDAD AND TOBAGO
TUR TURKEY
UKR UKRAINE
USA UNITED STATES
UZB UZBEKISTAN
VEN VENEZUELA
ISV VIRGIN ISLANDS
YUG YUGOSLAVIA

Alpine Skiing
No American has won a medal in this event, but if he doesn't
wipe out on the downhill, Bode Miller could change that

Combined, Downhill and Slalom (Men)
SNOWBASIN SKI AREA, 10 a.m.
Downhill Course: Grizzly (skiers make one run)
Slalom Course: Wildflower (skiers make two runs)

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Austria (Mario Reiter)
[Silver]Norway (Lasse Kjus)
[Bronze]Austria (Christian Mayer)

DOMINANT NATIONS G S B T
Austria 2 1 1 4
Norway 1 2 1 4
France and Switzerland tied with 3

BIB NOC ATHLETE DOWNHILL 1ST SLALOM 2ND SLALOM

1 SLO Sparovec, Gregor
2 CAN Podivinsky, Ed
3 CAN Mc Beath, Darin
4 SUI Defago, Didier
5 FRA Deneriaz, Antoine
6 AUT Walchhofer, Michael
7 NOR Aamodt, Kjetil Andre
8 ITA Sulzenbacher, Kurt
9 SUI Accola, Paul
10 NOR Kjus, Lasse
11 SUI Kernen, Bruno
12 ITA Fattori, Alessandro
13 USA Fiala, Jakub
14 ITA Staudacher, Patrick
15 USA Miller, Bode
16 AUT Raich, Benjamin
17 ARG Simari Birkner, C.
18 USA Puckett, Casey
19 AUS Bear, A.J.
20 FRA Llorach, Gaetan
21 AUT Schoenfelder, Rainer
22 CZE Holicky, Jan
23 SLO Jerman, Andrej
24 RUS Filischkin, Andrej
25 BIH Bisic, Tahir
26 SLO Koblar, Jernej
27 AUS Branch, Craig
28 CZE Zakouril, Borek
29 NOR Karlsen, Truls Ove
30 RUS Chestakov, Pavel
31 CAN Roy, Jean-Philippe
32 RUS Kedrin, Maxim
33 SLO Dragsic, Mitja
34 RUS Komarov, Sergeij
35 GBR Green, Ross
36 CZE Bank, Ondrej
37 ARG Arsel, Nicolas
38 ARG Garcia Jurjo, Agustin
39 SVK Rajcan, Michal
40 UKR Skriabin, Nikolay
41 IRL Schwarzacher-Joyce, P.
42 SVK Heimschild, Ivan
43 BUL Georgiev, Stefan
44 AUT Albrecht, Kilian
45 BUL Pumpalov, Angel
46 CZE Hayer, Stanley
47 RSA Heath, Alexandercarl yarbrough

Biathlon
World Cup leaders Raphael Poiree of France and Magdalena
Forsberg of Sweden (with a bronze already in hand) are the gold
medal favorites

10-km Sprint (Men)
SOLDIER HOLLOW, 11 a.m.
High Elevation: 1,829 meters; Low Elevation: 1,670 meters

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Norway (Ole Einar Bjoerndalen)
[Silver]Norway (Frode Andresen)
[Bronze]Finland (Ville Raikkonen)

DOMINANT NATIONS G S B T
Germany 1 3 0 4
U.S.S.R. 0 2 2 4
NOR and GDR tied with 3

BIB NOC ATHLETE TIME

1 EST Borovik, Dimitri
2 AUT Gredler, Ludwig
3 CHI Varas, Carlos
4 HUN Tagscherer, Imre
5 JPN Isa, Hidenori
6 GER Gross, Ricco
7 GBR Gee, Mark
8 FRA Defrasne, Vincent
9 SUI Simmen, Matthias
10 GER Fischer, Sven
11 SVK Matiasko, Marek
12 SWE Wiksten, Tord
13 POL Ziemianin, Wieslaw
14 GRE Cristoforidis, Stavros
15 CRO Galjanic, Zarko
16 UKR Derkach, Vyacheslav
17 FIN Antila, Timo
18 ITA Da Canal, Devis
19 LAT Nakums, Jekabs
20 USA Redman, Lawton
21 CZE Garabik, Petr
22 SLO Grajf, Saso
23 AUT Rottmann, Wolfgang
24 RUS Maigourov, Victor
25 ITA Longo, Paolo
26 UKR Deryzemlya, Andriy
27 EST Prants, Janno
28 KGZ Tropnikov, Aleksandr
29 FIN Hietalahti, Vesa
30 JPN Suga, Kyoji
31 ROM Blaj, Marian
32 FRA Marguet, Gilles
33 KAZ Pantov, Dmitriy
34 USA Teela, Jeremy
35 FRA Poiree, Raphael
36 ARG Oscare, Ricardo
37 GER Luck, Frank
38 CHN Zhang, Qing
39 RUS Rostovtsev, Pavel
40 BLR Syman, Aleksandr
41 LAT Bricis, Ilmars
42 RUS Roussinov, Serguei
43 RUS Rozhkov, Sergei
44 CZE Dostal, Roman
45 SUI Zwahlen, Roland
46 MDA Gribusencov, Mihail
47 KOR Shin, Byung-Kook
48 LTU Barila, Liutauras
49 SLO Globocnik, Tomas
50 FIN Puurunen, Paavo
51 GER Greis, Michael
52 CAN Clegg, Robin
53 GBR Dixon, Michael
54 POL Sikora, Tomasz
55 SWE Ferry, Bjoern
56 FRA Robert, Julien
57 AUT Sumann, Christoph
58 BLR Sashurin, Vadim
59 BLR Aidarov, Aleksei
60 BUL Kassabov, Gueorgui
61 GBR Sklenar, Jason
62 NOR Andresen, Frode
63 AUT Perner, Wolfgang
64 SUI Chabloz, Jean Marc
65 FIN Peltola, Olli-Pekka
66 UKR Lysenko, Ruslan
67 USA Hakkinen, Jay
68 SWE Forsberg, Henrik
69 EST Tobreluts, Indrek
70 LAT Upenieks, Gundars
71 JPN Mochizuki, Yukio
72 CZE Vitek, Zdenek
73 SLO Maric, Janez
74 POL Kozub, Wojciech
75 ITA Cattarinussi, Rene
76 NOR Gjelland, Egil
77 NOR Hanevold, Halvard
78 POL Topor, Krzysztof
79 EST Lessing, Roland
80 LAT Maluhins, Olegs
81 NOR Bjoerndalen, Ole Einar
82 SWE Bergman, Carl Johan
83 CZE Holubec, Tomas
84 SLO Dolenc, Marko
85 UKR Pryma, Roman
86 ITA Pallhuber, Wilfried
87 BLR Ryzhenkov, Oleg

7.5-km Sprint (Women)
SOLDIER HOLLOW, 1:30 p.m.
High Elevation: 1,829 meters; Low Elevation: 1,670 meters

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Russia (Galina Koukleva)
[Silver]Germany (Uschi Disl)
[Bronze]Germany (Katrin Apel)

DOMINANT NATIONS G S B T
Germany 0 2 1 3
Unified Team 1 0 1 2
Four countries tied with 1

BIB NOC ATHLETE TIME

1 CHN Kong, Yingchao
2 BUL Nikoultchina, Irina
3 ROM Tofalvi, Eva
4 UKR Vodopyanova, Tetyana
5 BLR Khrustaleva, Elena
6 GER Apel, Katrin
7 HUN Bekecs, Zsuzsanna
8 FRA Burlet, Delphyne
9 USA Steer, Rachel
10 RUS Bogali, Anna
11 LTU Rasimoviciute, Diana
12 CZE Hakova, Eva
13 FIN Perunka, Sanna-Leena
14 GER Henkel, Andrea
15 SLO Mali, Andreja
16 GRE Vavatsi, Despina
17 POL Stera-Kustusz, Anna
18 GER Wilhelm, Kati
19 SVK Jasicova, Martina
20 JPN Shindo, Mami
21 ITA Santer, Saskia
22 CHI Barrenechea, Claudia
23 FIN Holanti, Katja
24 LAT Brice, Anzela
25 FRA Baverel-Robert, Florence
26 SLO Grasic, Andreja
27 RUS Pyleva, Olga
28 BUL Dafovska, Ekaterina
29 ROM Cojocea, Dana
30 KOR Kim, Ja-Youn
31 ARG Lovece, Natalia
32 MDA Ciurina, Valentina
33 CHN Yu, Shumei
34 KAZ Dubok, Elena
35 RUS Ishmouratova, Svetlana
36 BLR Nazarova, Olga
37 GER Disl, Uschi
38 JPN Takahashi, Ryoko
39 HUN Szollosi, Ivett
40 USA Salmela, Kara
41 UKR Zubrilova, Olena
42 FRA Niogret, Corinne
43 CZE Cesnekova, Irena
44 NOR Kristiansen, Gro Marit
45 SVK Murinova, Anna
46 NOR Andreassen, Gunn Margit
47 RUS Koukleva, Galina
48 UKR Lemesh, Nina
49 ITA Ponza, Michela
50 FIN Nyman, Anita
51 FRA Bailly, Sandrine
52 BUL Filipova, Pavlina
53 CZE Rezlerova, Magda
54 NOR Poiree, Liv Grete
55 ITA Santer, Nathalie
56 CHN Sun, Ribo
57 SVK Mihokova, Sona
58 SWE Forsberg, Magdalena
59 FIN Kettunen, Outi
60 ROM Rusu, Alexandra
61 USA Nahrgang, Andrea
62 BLR Zikunkova, Ksenia
63 UKR Petrova, Olena
64 JPN Tanaka, Tamami
65 CZE Losmanova, Katerina
66 NOR Skjelbreid, Ann Elen
67 SLO Brankovic, Tadeja
68 BUL Karagiozova, Iva
69 SVK Kutlikova, Tatiana
70 BLR Kutsepalova, Evgenia
71 CHN Liu, Xianying
72 JPN Suga, Hiromi
73 ITA Pallhuber, Siegrid
74 SLO Larisi, Lucija

Curling
The men's and women's teams from Canada, led by skips Kevin
Martin and Kelley Law, respectively, are undefeated through the
first three draws

Preliminary Round (Men, Draws 4 and 5)
THE ICE SHEET AT OGDEN, 9 a.m. (SUI vs. FIN, GBR vs. NOR, GER
vs. USA, DEN vs. SWE); 7 p.m. (GBR vs. GER, CAN vs. FRA, SWE vs.
SUI, NOR vs. USA)

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Switzerland
[Silver]Canada
[Bronze]Norway

Curling made its debut as an Olympic sport in Nagano with
Switzerland winning the gold medal in the men's competition.

Rosters of Participating Teams

NOC PLAYER POSITION

CAN Martin, Kevin Skip
Walchuk, Don Third
Rycroft, Carter Second
Bartlett, Don Lead
Tralnberg, Ken Alternate

SUI Schwaller, Andreas Skip
Schwaller, Christof Third
Eggler, Markus Second
Grichting, Damian Lead
Ramstein, Marco Alternate

GER Stock, Sebastian Skip
Herberg, Daniel Third
Knoll, Stephan Second
Messenzehl, Markus Lead
Hoffmann, Patrick Alternate

DEN Schmidt, Ulrik Skip
Lavrsen, Lasse Third
Hansen, Brian Second
Svensgaard, Carsten Lead
Gufler, Frants Alternate

FIN Uusipaavalniemi, M. Skip
Makela, Ville Third
Hati, Tommi Second
Laukkanen, Jari Lead
Saarelainen, Pekka Alternate

FRA Dupont Roc, D. Skip
Ducroz, Jan Henri Third
Dufour, Thomas Second
Mugnier, Spencer Lead
Caux, Philippe Alternate

GBR McMillan, Hammy Skip
Smith, Warwick Third
MacDonald, Ewan Second
Brown, Norman Lead
Loudon, Peter Alternate

NOR Trulsen, Paal Skip
Vaagberg, Lars Third
Davanger, Flemming Second
Ramsfjell, Bent A. Lead
Nergaard, Torger Alternate

SWE Lindholm, Peja Skip
Nordin, Tomas Third
Swartling, Magnus Second
Narup, Peter Lead
Kraupp, Anders Alternate

USA Somerville, Tim Skip
Schneeberger, Mike Third
Brundidge, Myles Second
Gordon, John Lead
Barcome, Don Alternate

Preliminary Round (Women, Draw 4)
THE ICE SHEET AT OGDEN, 2 p.m. (USA vs. CAN, GER vs. JPN, NOR
vs. SUI, SWE vs. DEN)

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Canada
[Silver]Denmark
[Bronze]Sweden

A game consists of 10 ends, which are similar to innings in
baseball. The team that has scored the most points after 10 ends
is the winner.

Rosters of Participating Teams

NOC PLAYER POSITION

CAN Law, Kelley Skip
Skinner, Julie Third
Wheatcroft, Georgina Second
Nelson, Diane Lead
Noble, Cheryl Alternate

DEN Bidstrup, Lene Skip
Slotsager, Susanne Third
Krause, Malene Second
Lund Nielsen, Avijaja Lead
Richardson, Lisa Alternate

GBR Martin, Rhona Skip
Knox, Deborah Third
MacDonald, Fiona Second
Morton, Margaret Lead
Rankin, Janice Alternate

GER Nessler, Natalie Skip
Belkofer, Sabine Third
Wielaender, Heike Second
Stock, Andrea Lead
Fischer, Karin Alternate

JPN Kato, Akiko Skip
Hayashi, Yumie Third
Onodera, Ayumi Second
Konaka, Mika Lead
Ishizaki, Kotomi Alternate

NOR Nordby, Dordi Skip
Woods, Hanne Third
Haslum, Marianne Second
Loevseth, Kristin T. Lead
Holth, Camilla Alternate

RUS Jarkova, Olga Skip
Nekrassova, Iana Third
Skoultan, Anastassia Second
Ezekh, Nkeirouka Lead
Tiouvaeva, Anjela Alternate

SUI Ebnoether, Luzia Skip
Ott, Mirjam Third
Frei, Tanya Second
Roethlisberger, Nadia Lead
Bidaud, Laurence Alternate

SWE Gustafson, Elisabet Skip
Nyberg, Katarina Third
Marmont, Louise Second
Persson, Elisabeth Lead
Bertrup, Christina Alternate

USA Erickson, Kari Skip
McCormick, Deborah Third
Liapis, Stacey Second
Swisshelm, Ann Lead
Cotten, Joni Alternate

Hockey
Seven-time world champion Canada takes on Russia in the women's
tournament. In the men's competition the preliminary round
continues

Preliminary Round (Men)
E CENTER, 4 p.m., Switzerland vs. Belarus
THE PEAKS ICE ARENA, 7 p.m., France vs. Ukraine

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Czech Republic
[Silver]Russia
[Bronze]Finland

DOMINANT NATIONS G S B T
Canada 6 4 2 12
U.S.S.R. 7 1 1 9
United States 2 6 1 9

GAME 1

Switzerland
NO. POS. PLAYER

19 F Aeschlimann, J.
37 F Christen, Bjorn
4 F Conne, Flavien
17 F Crameri, Gian-Marco
12 F Della, Patric
21 F Fischer, Patrick
26 G Gerber, Martin
10 D Hohener, Martin
35 F Jeannin, Sandy
30 F Jenni, Marcel
22 D Keller, Olivier
28 F Pluss, Martin
18 F Rotheli, Andre
32 F Ruthemann, Ivo
27 D Salis, Edgar
31 D Seger, Mathias
11 D Steinegger, Martin
7 D Streit, Mark
5 D Sutter, Patrick
3 D Vauclair, Julien
41 G Weibel, Lars
15 F von Arx, Reto

Belarus
NO. POS. PLAYER

9 F Andrievski, Alexander
18 F Antonenko, Oleg
11 F Bekbulatov, Vadim
24 F Dudik, Dmitry
33 G Fatikov, Leonid
17 F Kalyuzhny, Aleksei
3 D Kmyl, Oleg
28 F Koltsov, Konstantin
30 D Kopat, Vladimir
13 F Kovalev, Andrei
4 D Makritski, Alexander
6 D Matushkin, Igor
31 G Mezin, Andrei
21 D Mikulchik, Oleg
14 F Pankov, Vasily
32 F Pankov, Dmitry
37 F Rasolko, Andrei
5 D Romanov, Oleg
2 G Shabanov, Sergey
16 F Skabelka, Andrei
26 D Stas, Sergey
29 F Tsyplakov, Vladimir
27 D Zhurik, Alexander

GAME 2

France
NO. POS. PLAYER

25 F Aimonetto, Richard
27 D Amar, Baptiste
6 F Bachelet, Benoit
3 D Bachet, Vincent
7 F Barin, Stephane
16 F Besse, Guillaume
20 D Bonnard, J.
12 F Bozon, Philippe
8 F Briand, Arnaud
2 D Carriou, Allan
13 D Dewolf, Karl
28 F Gras, Laurent
1 G Huet, Cristobal
30 G Lhenry, Fabrice
10 F Meunier, Laurent
23 F Mortas, Anthony
24 D Perez, Denis
26 D Pourtanel, Benoit
31 G Rolland, Patrick
11 F Rozenthal, Francis
9 F Rozenthal, Maurice
14 F Treille, Yorick
22 F Zwikel, Jonathan

Ukraine
NO. POS. player

7 F Bobrovnikov, Vasyl
16 F Chibiryev, Igor
22 G Fedorov, Oleksander
27 D Gunko, Yuriy
20 G Karpenko, Igor
3 D Klymentiev, Sergiy
15 F Lytvynenko, Vitaliy
21 F Oletsky, Velentyn
26 F Ponikarovsky, Oleksiy
23 F Salnikov, Roman
25 F Savenko, Bogdan
10 F Shakhraichuk, Vadim
14 D Shyryayev, Valeri
24 F Sierov, Vladislav
1 G Simchuk, Konstantyn
9 F Slivchenko, Vadym
6 D Sryubko, Andriy
29 D Timchenko, V.
12 D Tolkonov, Dmitri
30 D Zavalnyuk, Vyacheslav

Preliminary Round (Women)
E CENTER, 11 a.m., Russia vs. Canada
THE PEAKS ICE ARENA, 2 p.m., Sweden vs. Kazakhstan

NAGANO MEDALISTS
[Gold]United States
[Silver]Canada
[Bronze]Finland

The U.S won the gold in Nagano, but Canada has dominated
internationally, winning all seven world championships.

GAME 1

Russia
NO. POS. PLAYER

2 D Barykina, Maria
27 F Bialkovskaia, Elena
7 D Bobrova, Elena
23 F Burina, Tatiana
20 G Gashennikova, Irina
12 F Gladycheva, Ioulia
4 D Khomitch, Alena
10 F Mishina, Larisa
25 F Pachkevitch, Ekaterina
15 D Permyakova, Olga
3 D Petrovskaia, Kristina
26 D Savenkova, Olga
29 D Shchelchkova, Zhanna
17 F Smolentseva, E.
11 F Sotnikova, Tatiana
22 F Terentieva, Svetlana
21 F Trefilova, Svetlana
28 F Tretiakova, Oksana
18 F Tsareva, Tatiana
30 G Votintseva, Irina

Canada
NO. POS. PLAYER

23 F Antal, Dana
24 F Bechard, Kelly
17 F Botterill, Jennifer
6 D Brisson, Therese
77 F Campbell, Cassie
73 D Chartrand, Isabelle
12 F Dupuis, Lori
15 F Goyette, Danielle
91 D Heaney, Geraldine
16 F Hefford, Jayna
4 D Kellar, Becky
13 F Ouellette, Caroline
7 F Piper, Cherie
11 D Pounder, Cheryl
25 F Shewchuk, Tammy Lee
1 G Small, Sami Jo
5 D Sostorics, Colleen
33 G St-Pierre, Kim
61 F Sunohara, Vicky
22 F Wickenheiser, Hayley

GAME 2

Sweden
NO. POS. PLAYER

35 G Ahlen, Annica
19 F Almblad, Lotta
6 D Andersson, Anna
23 D Andersson, Gunilla
5 D Berggren, Emelie
14 F Bergstrand, Kristina
17 D Edstrand, Ann-Louise
21 F Elfsberg, Joa
8 F Holst, Erika
24 F Jansson, Nanna
11 F Larsson, Maria
27 D Lindberg, Ylva
29 F Lindstrom, Ulrica
30 G Martin, Kim
18 F Pettersson, Josefin
7 F Roth, Maria
28 F Rundqvist, Danijela
10 F Samuelsson, Evelina
25 D Sjoelander, Therese
9 F Vikman, Anna

Kazakhstan
NO. POS. PLAYER

12 D Adyyeva, Viktoriya
1 G Akimbetyeva, Anna
7 F Alexeyeva, Lyubov
2 D Assonova, Antonida
14 F Dikambayeva, Dinara
5 D Khlyzova, Tatiana
16 F Konysheva, Olga
17 F Kryukova, Olga
11 F Losyeva, Nadezhda
27 F Maltseva, Svetlana
23 D Maltseva, Yekaterina
9 D Potapova, Olga
21 F Sazonova, Viktoriya
10 F Shtelmaister, Yelena
30 F Solovyeva, Yuliya
4 D Taikevich, Oksana
33 G Trunova, Natalya
6 F Vafina, Lyubov
29 F Vassina, Svetlana
19 F Yakovchuk, Natalya

Luge
Anything other than a German medals sweep would be considered an
upset when the women's competition wraps up with two runs this
afternoon at Utah Olympic Park

Singles (Women, Runs 3 and 4)
UTAH OLYMPIC PARK, 4 p.m. Course Length: 1,140 meters; Curves:
12; Track Record: S. Otto, GER, 43.076, 2/12/02

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Germany (Silke Kraushaar)
[Silver]Germany (Barbara Niedernhuber)
[Bronze]Austria (Angelika Neuner)

DOMINANT NATIONS G S B T
East Germany 5 6 3 14
Austria 1 1 3 5
Germany 1 2 1 4

NO. NOC ATHLETE 3RD RUN 4TH RUN

2 GER Otto, Sylke
8 GER Niedernhuber, Barbara
4 GER Kraushaar, Silke
6 USA Wilczak, Becky
11 AUT Neuner, Angelika
10 AUT Manzenreiter, Sonja
5 USA Hayden, Ashley
12 UKR Ludan, Lilia
9 LAT Orlova, Anna
1 LAT Gaile, Iluta
7 AUT Eder, Simone
17 CAN Lauscher, Regan
13 RUS Klimenko, Margarita
14 RUS Antonova, Anastasia
24 LAT Tiruma, Maija
16 ITA Schiefer, Waltraud
15 USA Zablocki, Courtney
20 ITA Feichter, Maria
18 SVK Sabolova, Veronika
19 UKR Tscuclib, Oryslava
29 FRA Ougier, Melanie
3 ITA Obkircher, Natalie
25 JPN Kobayashi, Yumie
23 CZE Jeriova, Marketa
21 NZL Paul, Angela
22 RUS Skulkina, Anastasia
26 ISV Abernathy, Anne
27 ISV Browne, Dinah

Ski Jumping
Who will soar the farthest off the big hill? The prime suspects
are Sven Hannawald of Germany and Adam Malysz of Poland

Large Hill (Individual, Final)
UTAH OLYMPIC PARK, 8:30 a.m.
Competitors will take one trial and two scored jumps.

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Japan (Kazuyoshi Funaki)
[Silver]Finland (Jani Soininen)
[Bronze]Japan (Masahiko Harada)

DOMINANT NATIONS G S B T
Norway 7 7 5 19
Finland 5 4 1 10
Austria 1 3 3 7

BIB NOC ATHLETE 1ST JUMP 2ND JUMP

1 KOR Choi, Yong Jik
2 SUI Steinauer, Marco
3 KGZ Chvykov, Dimitry
4 CZE Mazoch, Jan
5 KOR Kim, Hyun Ki
6 RUS Belov, Alexander
7 EST Salumae, Jens
8 KAZ Polunin, Maxim
9 KOR Kang, Chil Gu
10 FRA Santiago, Remi
11 KAZ Filimonov, Stanislav
12 FRA Chedal, Emmanuel
13 SUI Freiholz, Sylvain
14 POL Tajner, Tomislaw
15 NOR Bystoel, Lars
16 POL Pochwala, Tomasz
17 POL Mateja, Robert
18 USA Jones, Clint
19 FRA Dessum, Nicolas
20 NOR Bardal, Anders
21 NOR Ingebrigtsen, Tommy
22 NOR Ljoekelsoey, Roar
23 RUS Fatkullin, Ildar
24 JPN Harada, Masahiko
25 GER Uhrmann, Michael
26 SLO Peterka, Primoz
27 SLO Fras, Damjan
28 SUI Kuettel, Andreas
29 CZE Janda, Jakub
30 FIN Ahonen, Janne
31 SLO Kranjec, Robert
32 JPN Kasai, Noriaki
33 USA Alborn, Alan
34 FIN Lindstroem, Veli-Matti
35 RUS Kobelev, Valery
36 JPN Miyahira, Hideharu
37 ITA Cecon, Roberto
38 SLO Zonta, Peter
39 JPN Funaki, Kazuyoshi
40 FIN Jussilainen, Risto
41 AUT Horngacher, Stefan
42 SUI Ammann, Simon
43 GER Hocke, Stephan
44 AUT Koch, Martin
45 GER Schmitt, Martin
46 AUT Hoellwarth, Martin
47 FIN Hautamaeki, Matti
48 AUT Widhoelzl, Andreas
49 GER Hannawald, Sven
50 POL Malysz, Adam

Speed Skating
Canada's Catriona LeMay Doan, perfect in six World Cup races this
season, goes for a second straight gold medal

500 Meters (Women, First Race)
UTAH OLYMPIC OVAL, 5 p.m.
World Record: C. LeMay Doan, CAN, 37.22, 2001
Olympic Record: C. LeMay Doan, CAN, 38.21, 1998

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Canada (Catriona LeMay Doan)
[Silver]Canada (Susan Auch)
[Bronze]Japan (Tomomi Okazaki)

DOMINANT NATIONS G S B T
United States 5 4 1 10
U.S.S.R. 2 3 5 10
East Germany 2 2 1 5

PAIR# NOC SKATERS TIME

1 HUN Egyed, Krisztina
NED Wijsman, Marieke
2 KOR Choi, Seung-Yong
KOR Cho, Seon-Yeon
3 BLR Radkevich, Svetlana
KOR Lee, Yong-Joo
4 AUT Hunyady, Emese
GER Wohlrab, Marion
5 JPN Okazaki, Tomomi
ITA Simionato, Chiara
6 USA Sannes, Amy
CHN Xing, Aihua
7 USA Ochowicz, Elli
CHN Yang, Chunyuan
8 USA Sundstrom, Becky
CAN Auch, Susan
9 USA Witty, Chris
NED Timmer, Marianne
10 RUS Kaykan, Svetlana
CHN Wang, Manli
11 JPN Watanabe, Yukari
CHN Jin, Hua
12 GER Wolf, Jenny
JPN Sanmiya, Eriko
13 CAN LeMay Doan, Catriona
GER Garbrecht-Enfeldt, Monique
14 NED Nuyt, Andrea
BLR Kotyuga, Anzhelika
15 GER Voelker, Sabine
JPN Osuga, Sayuri
16 RUS Zhurova, Svetlana

Speed Skating
Short Track
Apolo Ohno of the U.S. will be a strong contender for gold in
the men's 1,000 meters

1,500 Meters (Women)
SALT LAKE ICE CENTER, 6 p.m.
World Record: K. Moon-Yung, S. Korea, 2:21.844, 1999

This event is making its Olympic debut. Yang Yang (A) of China,
a five-time World Cup overall champion, has also dominated this
event. She is the current World Cup leader in the 1,500 meters.

GROUP NOC SKATERS PLACE

1 GER Kunze, Yvonne
CHN Yang (S), Yang
GBR Williams, Joanna
USA Peterson, Amy
CAN Kraus, Alanna
HKG Ren, Christy

2 RUS Dmitrieva, Natalia
ROM Kristo, Katalin
GER Priebst, Christin
HUN Farkas, Eva
ITA Zini, Mara
KOR Ko, Gi-Hyun

3 USA Porter, Erin
CZE Novotna, Katerina
BUL Radanova, Evgenia
RUS Evteeva, Nina
JPN Kamino, Yuka

4 KOR Choi, Eun-Kyung
HUN Nagy, Mariann
CAN Drolet, Marie-Eve
CHN Yang (A), Yang
BUL Georgieva, Marina

5 ITA Zini, Katia
GBR Lindsay, Sarah
FRA Bouvier, Stephanie
JPN Tanaka, Chikage
BLR Pavlovich, Yulia
ISR Danilov, Olga

Three skaters from each heat move to the semis (three races of
six skaters each). The top two skaters in those races go to
Final A; 3rd- and 4th-place skaters go to Final B.

1,000 Meters (Men, Preliminaries)
SALT LAKE ICE CENTER, 6:45 p.m.
World Record: S. Robillard, Canada, 1:25.985, 2001
Olympic Record: S. Terao, Japan, 1:29.398, 1998

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Korea (Kim Dong-Sung)
[Silver]China (Li Jiajun)
[Bronze]Canada (Eric Bedard)

DOMINANT NATIONS G S B T
South Korea 3 1 1 5
Canada 0 1 2 3
China 0 1 0 1

GROUP NOC SKATERS PLACE

1 NZL Jackson, Mark
JPN Terao, Satoru
BUL Boiadjiev, Miroslav
BEL de Deyne, Wim

2 BEL Gysel, Pieter
ITA Rodigari, Nicola
AUS Bradbury, Steven
HUN Knoch, Balazs

3 CHN Feng, Kai
FRA Durand, Gregory
UKR Hryhoryev, Volodymyr
AUS McNee, Mark

4 JPN Tamura, Naoya
GBR Flack, Leon
SWE Johansson, Martin
POL Zdrojkowski, Krystian

5 NED Juffermans, Cees
CAN Gagnon, Marc
ITA Carta, Fabio
SVK Uzak, Matus

6 GER Nachbar, Arian
USA Ohno, Apolo Anton
KOR Kim, Dong-Sung
MGL Oktyabri, Battulga

7 CAN Turcotte, Mathieu
USA Smith, Rusty
FRA Loscos, Bruno
BUL Pandov, Kiril

8 GBR Gooch, Nicky
CHN Li, Jiajun
HUN Szanto, Kornel
KOR Ahn, Hyun-Soo

Two skaters from each heat (a total of 16) advance to the
quarterfinals. Eight skaters from that group will advance to the
semifinals. The final is on Feb. 16.

5,000-Meter Relay (Men, Semifinals)
SALT LAKE ICE CENTER, 8 p.m.
World Record: Canada, 6:45.959, 2001
Olympic Record: Japan, 7:01.660, 1998

NAGANO MEDALISTS
[Gold]Canada
[Silver]South Korea
[Bronze]China

DOMINANT NATIONS G S B T
Canada 1 1 0 2
South Korea 1 1 0 2
Five countries tied with 1

HEAT NO. 1
NOC SKATERS PLACE

Kodera, Takehiro
Nishitani, Takafumi
JPN Shinohara, Yugo
Tamura, Naoya
Terao, Satoru

Gysel, Pieter
BEL Janssens, Ward
de Deyne, Wim
van Vossel, Simon

An, Yulong
Feng, Kai
CHN Guo, Wei
Li, Jiajun
Li, Ye

Bedard, Eric
Gagnon, Marc
CAN Guilmette, Jonathan
Tremblay, Francois-Louis
Turcotte, Mathieu

HEAT NO. 2
NOC SKATERS PLACE

Biondo, Ron
USA Kepka, J.P.
Ohno, Apolo Anton
Smith, Rusty
Weinstein, Daniel

Bradbury, Steven
Lee, Stephen
AUS McEwan, Alex
McNee, Andrew
McNee, Mark

Antonioli, Michele
Carnino, Maurizio
ITA Carta, Fabio
Franceschina, Nicola
Rodigari, Nicola

Ahn, Hyun-Soo
Kim, Dong-Sung
KOR Lee, Seung-Jae
Min, Ryoung
Oh, Se-Jong

Each team can be composed of any four of the five skaters
originally named. Two teams from each race will advance to the
finals on Feb. 23.

COLOR PHOTO: AL TIELEMANS Cedric Reginier-Lafforgue of France was soaring and styling, but he could do no better than 11th place yesterday. [T of C] COLOR PHOTO: DAVID E. KLUTHO Lubos Bartecko of Slovakia (headed to the classification round) heads up-ice. COLOR PHOTO: CARL YARBROUGH Bode Miller will be going for the first of a possible three medals today. COLOR PHOTO: JENS MEYER/AP Pavel Rostovtsev of Russia is second on the World Cup circuit. COLOR PHOTO: JENS MEYER/AP Magdalena Forsberg of Sweden takes a shot at her first gold medal today. COLOR PHOTO: DAVID E. KLUTHO Mike Schneeberger of the U.S. rocks the house. COLOR PHOTO: KIMIMASA MAYAMA/REUTERS Catriona LeMay Doan of Canada owns the world record; look for it to fall. COLOR PHOTO: DAVID BERGMAN Katia Zini of Italy leads the pack.

HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
OUT
HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
IN
Eagle (-2)
Birdie (-1)
Bogey (+1)
Double Bogey (+2)