Search

Draw Sheets The who, what, when and where of today's events

Draw Sheets The who, what, when and where of today's events

CROSS-COUNTRY
CURLING
FIGURE SKATING
HOCKEY
LUGE
SNOWBOARDING
PARTICIPATING NATIONS
SCHEDULE UPDATES www.saltlake2002.com

This is an article from the Feb. 15, 2002 issue

AND ANDORRA
ARG ARGENTINA
ARM ARMENIA
AUS AUSTRALIA
AUT AUSTRIA
AZE AZERBAIJAN
BLR BELARUS
BEL BELGIUM
BER BERMUDA
BIH BOSNIA/HERZEGOVINA
BRA BRAZIL
BUL BULGARIA
CMR CAMEROON
CAN CANADA
CHI CHILE
CHN CHINA
TPE CHINESE TAIPEI
CRO CROATIA
CYP CYPRUS
CZE CZECH REPUBLIC
DEN DENMARK
EST ESTONIA
FIJ FIJI
FIN FINLAND
FRA FRANCE
GEO GEORGIA
GER GERMANY
GBR GREAT BRITAIN
GRE GREECE
HKG HONG KONG, CHINA
HUN HUNGARY
ISL ICELAND
IND INDIA
IRI IRAN
IRL IRELAND
ISR ISRAEL
ITA ITALY
JAM JAMAICA
JPN JAPAN
KAZ KAZAKHSTAN
KEN KENYA
KGZ KYRGYZSTAN
LAT LATVIA
LIB LEBANON
LIE LIECHTENSTEIN
LTU LITHUANIA
MKD MACEDONIA
MEX MEXICO
MDA MOLDOVA
MON MONACO
MGL MONGOLIA
NEP NEPAL
NED THE NETHERLANDS
NZL NEW ZEALAND
NOR NORWAY
POL POLAND
PUR PUERTO RICO
ROM ROMANIA
RUS RUSSIA
SMR SAN MARINO
SVK SLOVAKIA
SLO SLOVENIA
RSA SOUTH AFRICA
KOR SOUTH KOREA
ESP SPAIN
SWE SWEDEN
SUI SWITZERLAND
TJK TAJIKISTAN
THA THAILAND
TRI TRINIDAD AND TOBAGO
TUR TURKEY
UKR UKRAINE
USA UNITED STATES
UZB UZBEKISTAN
VEN VENEZUELA
ISV VIRGIN ISLANDS
YUG YUGOSLAVIA

Cross-Country Skiing
Keep an eye on Norway's Bente Skari, winner of the 10-km
classical

Combined Pursuit
5-km Classical and 5-km Freestyle (Women)
SOLDIER HOLLOW 9 a.m., classical; 11:30 a.m., freestyle

The classical race features a 30-second interval start. In the
freestyle race, start intervals will be determined by the
morning's results. The first racer to finish the second
competition will be the winner.

BIB NOC ATHLETE CL. TIME FREE TIME TOTAL

1 CHN Luan, Zhengrong
2 CAN Fortier, Amanda
3 USA Randall, Kikkan
4 SWE Olofsson, Anna-Carin
5 CZE Balatkova, Helena
6 BLR Kalugina, Elena
7 ARM Nikolyan, Margarit
8 UKR Pestrekova, Marina
9 CRO Kezele, Maja
10 FRA Vaxelaire-Pierrel, A.
11 KAZ Deshevykh, Svetlana
12 JPN Fukuda, Nobuko
13 HUN Gottschall, Zsofia
14 CZE Hanusova, Katerina
15 USA Peterson, Aelin
16 SWE Olsson, Jenny
17 BLR Sviridova-K., Natalia
18 KOR Lee, Chun Ja
19 CAN Theriault, Milaine
20 UKR Rodina, Elena
21 SLO Gregorin, Teja
22 JPN Natumi, Madoka
23 SUI Albrecht Loretan, B.
24 KAZ Antonova, Elena
25 CHN Hou, Yuxia
26 FRA Storti, Aurelie
27 ITA Paluselli, Cristina
28 FIN Salonen, Satu
29 SLO Lacen, Natasa
30 FRA Philippot, Karine
31 CAN Renner, Sara
32 UKR Terelia, Irina
33 USA Wagner, Wendy
34 KAZ Shishkina, Svetlana
35 SWE Ek, Elin
36 LTU Terentjeva, Irina
37 KAZ Jatskaja, Oxana
38 SVK Bukvajova, Jaroslava
39 USA Kemppel, Nina
40 JPN Yokoyama, Sumiko
41 EST Niglas, Piret
42 CZE Rajdlova, Kamila
43 GER Kuenzel, Claudia
44 BLR Zjatikova, Natalja
45 JPN Goto, Kanoko
46 SUI Rochat, Laurence
47 BLR Zjatikova, Vera
48 NOR Bay, Tina
49 FIN Pienimaeki, Elina
50 SLO Majdic, Petra
51 RUS Gavriljuk, Nina
52 GER Henkel, Manuela
53 GER Bauer, Viola
54 GER Sachenbacher, Evi
55 ITA Valbusa, Sabina
56 CZE Neumannova, K.
57 RUS Danilova, Olga
58 RUS Tchepalova, Julija
59 NOR Pedersen, Hilde G.
60 NOR Skari, Bente
61 ITA Belmondo, Stefania
62 NOR Skofterud, Vibeke
63 SWE Andersson, Lina
64 UKR Shevchenko, V.
65 EST Smigun, Kristina
66 FIN Sundqvist, Kati
67 CAN Scott, Beckie
68 ITA Paruzzi, Gabriella
69 RUS Lazutina, Larissa
70 FIN Varis, Kaisa
71 TUR Aydin, Kelime
72 MGL Enkhee, Davaa
73 GRE Balkampa, Aikaterini

Curling
Canada and Switzerland are tops in the women's competition,
while Canada and Germany are vying for the lead in the men's
field
Preliminary Round (Men, Draws 7 and 8)
THE ICE SHEET AT OGDEN, 9 a.m. (FRA vs. USA, NOR vs. DEN, GBR
vs. FIN, GER vs. CAN); 7 p.m. (FIN vs. NOR, CAN vs. SUI, FRA vs.
SWE, GBR vs. DEN)

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Switzerland
[Silver] Canada
[Bronze] Norway

Curling made its Olympic debut in Nagano with Switzerland
winning the gold medal in the men's competition.

ROSTERS OF PARTICIPATING TEAMS
NOC PLAYER POSITION

CAN Martin, Kevin Skip
Walchuk, Don Third
Rycroft, Carter Second
Bartlett, Don Lead
Tralnberg, Ken Alternate

SUI Schwaller, Andreas Skip
Schwaller, Christof Third
Eggler, Markus Second
Grichting, Damian Lead
Ramstein, Marco Alternate

GER Stock, Sebastian Skip
Herberg, Daniel Third
Knoll, Stephan Second
Messenzehl, Markus Lead
Hoffmann, Patrick Alternate

DEN Schmidt, Ulrik Skip
Lavrsen, Lasse Third
Hansen, Brian Second
Svensgaard, Carsten Lead
Gufler, Frants Alternate

FIN Uusipaavalniemi, M. Skip
Makela, Ville Third
Hati, Tommi Second
Laukkanen, Jari Lead
Saarelainen, Pekka Alternate

FRA Dupont Roc, D. Skip
Ducroz, Jan Henri Third
Dufour, Thomas Second
Mugnier, Spencer Lead
Caux, Philippe Alternate

GBR McMillan, Hammy Skip
Smith, Warwick Third
MacDonald, Ewan Second
Brown, Norman Lead
Loudon, Peter Alternate

NOR Trulsen, Paal Skip
Vaagberg, Lars Third
Davanger, Flemming Second
Ramsfjell, Bent A. Lead
Nergaard, Torger Alternate

SWE Lindholm, Peja Skip
Nordin, Tomas Third
Swartling, Magnus Second
Narup, Peter Lead
Kraupp, Anders Alternate

USA Somerville, Tim Skip
Schneeberger, Mike Third
Brundidge, Myles Second
Gordon, John Lead
Barcome, Don Alternate

Preliminary Round (Women, Draw 7)
THE ICE SHEET at Ogden, 2 p.m. (GBR vs. SUI, JPN vs. SWE, GER
vs. CAN, NOR vs. RUS)

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Canada
[Silver] Denmark
[Bronze] Sweden

Two four-player teams take turns attempting to get their
42-pound stone as close as possible to the center of a set of
concentric circles.

ROSTERS OF PARTICIPATING TEAMS
NOC PLAYER POSITION

CAN Law, Kelley Skip
Skinner, Julie Third
Wheatcroft, Georgina Second
Nelson, Diane Lead
Noble, Cheryl Alternate

DEN Bidstrup, Lene Skip
Slotsager, Susanne Third
Krause, Malene Second
Lund Nielsen, Avijaja Lead
Richardson, Lisa Alternate

GBR Martin, Rhona Skip
Knox, Deborah Third
MacDonald, Fiona Second
Morton, Margaret Lead
Rankin, Janice Alternate

GER Nessler, Natalie Skip
Belkofer, Sabine Third
Wielaender, Heike Second
Stock, Andrea Lead
Fischer, Karin Alternate

JPN Kato, Akiko Skip
Hayashi, Yumie Third
Onodera, Ayumi Second
Konaka, Mika Lead
Ishizaki, Kotomi Alternate

NOR Nordby, Dordi Skip
Woods, Hanne Third
Haslum, Marianne Second
Loevseth, Kristin T. Lead
Holth, Camilla Alternate

RUS Jarkova, Olga Skip
Nekrassova, Iana Third
Skoultan, Anastassia Second
Ezekh, Nkeirouka Lead
Tiouvaeva, Anjela Alternate

SUI Ebnoether, Luzia Skip
Ott, Mirjam Third
Frei, Tanya Second
Roethlisberger, Nadia Lead
Bidaud, Laurence Alternate

SWE Gustafson, Elisabet Skip
Nyberg, Katarina Third
Marmont, Louise Second
Persson, Elisabeth Lead
Bertrup, Christina Alternate

USA Erickson, Kari Skip
McCormick, Deborah Third
Liapis, Stacey Second
Swisshelm, Ann Lead
Cotten, Joni Alternate

Figure Skating
World champs Barbara Fusar Poli and Maurizio Margaglio are going
for Italy's first figure skating medal

Ice Dance (Compulsory)
SALT LAKE ICE CENTER, 3:45 p.m.
Couples will perform two compulsory dances; each dance is worth
10% of the final score.

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Russia (Pasha Grishuk and Evgeny Platov)
[Silver] Russia (Anjelika Krylova and Oleg Ovsyannikov)
[Bronze] France (Marina Anissina and Gwendal Peizerat)

DOMINANT NATIONS G S B T
U.S.S.R. 3 3 2 8
Russia 2 2 0 4
Three countries tied with 2

FIRST DANCE
ORDER NOC SKATERS

1 FRA Anissina, Marina; Peizerat, Gwendal
2 LTU Drobiazko, Margarita; Vanagas, Povilas
3 CZE Kovalova, Katarina; Szurman, David
4 USA Lang, Naomi; Tchernyshev, Peter
5 ISR Gudina, Natalia; Beletsky, Alexei
6 AZE Fraser, Kristin; Lukanin, Igor
7 GBR Humphreys, Marika; Baranov, Vitali
8 USA Handra, Beata; Sinek, Charles
9 POL Nowak, Sylwia; Kolasinski, Sebastian
10 CHN Zhang, Weina; Cao, Xianming
11 GER Winkler, Kati; Lohse, Rene
12 RUS Lobacheva, Irina; Averbukh, Ilia
13 FRA Delobel, Isabelle; Schoenfelder, Olivier
14 ITA Faiella, Federica; Scali, Massimo
15 SUI Hugentobler, Eliane; Hugentobler, Daniel
16 RUS Navka, Tatiana; Kostomarov, Roman
17 ISR Chait, Galit; Sakhnovski, Sergei
18 UKR Golovina, Julia; Voiko, Oleg
19 CAN Dubreuil, Marie-France; Lauzon, Patrice
20 ITA Fusar Poli, Barbara; Margaglio, Maurizio
21 UKR Grushina, Elena; Goncharov, Ruslan
22 CAN Bourne, Shae-Lynn; Kraatz, Victor
23 BUL Denkova, Albena; Staviyski, Maxim
24 KOR Yang, Tae-Hwa; Lee, Chuen-Gun

SECOND DANCE
ORDER NOC SKATERS

1 FRA Delobel, Isabelle; Schoenfelder, Olivier
2 ITA Faiella, Federica; Scali, Massimo
3 SUI Hugentobler, Eliane; Hugentobler, Daniel
4 RUS Navka, Tatiana; Kostomarov, Roman
5 ISR Chait, Galit; Sakhnovski, Sergei
6 UKR Golovina, Julia; Voiko, Oleg
7 CAN Dubreuil, Marie-France; Lauzon, Patrice
8 ITA Fusar Poli, Barbara; Margaglio, Maurizio
9 UKR Grushina, Elena; Goncharov, Ruslan
10 CAN Bourne, Shae-Lynn; Kraatz, Victor
11 BUL Denkova, Albena; Staviyski, Maxim
12 KOR Yang, Tae-Hwa; Lee, Chuen-Gun
13 FRA Anissina, Marina; Peizerat, Gwendal
14 LTU Drobiazko, Margarita; Vanagas, Povilas
15 CZE Kovalova, Katarina; Szurman, David
16 USA Lang, Naomi; Tchernyshev, Peter
17 ISR Gudina, Natalia; Beletsky, Alexei
18 AZE Fraser, Kristin; Lukanin, Igor
19 GBR Humphreys, Marika; Baranov, Vitali
20 USA Handra, Beata; Sinek, Charles
21 POL Nowak, Sylwia; Kolasinski, Sebastian
22 CHN Zhang, Weina; Cao, Xianming
23 GER Winkler, Kati; Lohse, Rene
24 RUS Lobacheva, Irina; Averbukh, Ilia

Hockey
The first day of the men's final round features a rematch of the
United States-Finland 1980 gold medal game. Preliminaries
continue on the women's side

Final Round (Men)
E CENTER, 11 a.m., Russia vs. Belarus; 4 p.m., Canada vs. Sweden;
8:45 p.m., Finland vs. United States
THE PEAKS ICE ARENA, 7 p.m., Czech Republic vs. Germany

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Czech Republic
[Silver] Russia
[Bronze] Finland

DOMINANT NATIONS G S B T
Canada 6 4 2 12
U.S.S.R. 7 1 1 9
United States 2 6 1 9

GAME 1

Russia
NO. POS. PLAYER

61 F Afinogenov, Maxim
10 F Bure, Pavel
20 F Bure, Valeri
91 F Fedorov, Sergei
55 D Gonchar, Sergei
11 D Kasparaitis, Darius
35 G Khabibulin, Nikolai
71 F Kovalchuk, Ilya
27 F Kovalev, Alexei
25 F Kozlov, Viktor
12 F Kvasha, Oleg
8 F Larionov, Igor
23 D Malakhov, Vladimir
5 D Markov, Danny
29 D Mironov, Boris
33 F Nikolishin, Andrei
31 G Podomatsky, Yegor
14 F Samsonov, Sergei
7 D Tverdovsky, Oleg
79 F Yashin, Alexei
36 D Yushkevich, Dmitri
13 F Zhamnov, Alexei

Belarus
NO. POS. PLAYER

9 F Andrievski, Alexandr
18 F Antonenko, Oleg
11 F Bekbulatov, Vadim
24 F Dudik, Dmitry
33 G Fatikov, Leonid
17 F Kalyuzhny, Aleksei
3 D Khmyl, Oleg
28 F Koltsov, Konstantin
30 D Kopat, Vladimir
13 F Kovalev, Andrei
4 D Makritski, Alexander
6 D Matushkin, Igor
31 G Mezin, Andrei
21 D Mikulchik, Oleg
14 F Pankov, Vasily
32 F Pankov, Dmitry
37 F Rasolko, Andrei
5 D Romanov, Oleg
2 G Shabanov, Sergei
16 F Skabelka, Andrei
26 D Stas, Serguei
29 F Tsyplakov, Vladimir
27 D Zhurik, Alexander

GAME 2

Canada
NO. POS. PLAYER

20 G Belfour, Ed
4 D Blake, Rob
3 D Brewer, Eric
30 G Brodeur, Martin
74 F Fleury, Theo
52 D Foote, Adam
21 F Gagne, Simon
12 F Iginla, Jarome
31 G Joseph, Curtis
55 D Jovanovski, Ed
9 F Kariya, Paul
66 F Lemieux, Mario
88 F Lindros, Eric
2 D MacInnis, Al
27 D Niedermayer, Scott
25 F Nieuwendyk, Joe
11 F Nolan, Owen
37 F Peca, Mike
44 D Pronger, Chris
91 F Sakic, Joe
14 F Shanahan, Brendan
94 F Smyth, Ryan
19 F Yzerman, Steve

Sweden
NO. POS. PLAYER

11 F Alfredsson, Daniel
20 F Arvedson, Magnus
12 F Axelsson, Per-Johan
22 F Dahlen, Ulf
1 G Hedberg, Johan
96 F Holmstrom, Tomas
17 F Johansson, Mathias
3 D Johnsson, Kim
42 F Jonsson, Jorgen
29 D Jonsson, Kenny
5 D Lidstrom, Nicklas
91 F Naslund, Markus
14 D Norstrom, Mattias
92 F Nylander, Michael
2 D Ohlund, Mattias
4 D Olausson, Fredrik
10 D Ragnarsson, Marcus
19 F Renberg, Mikael
35 G Salo, Tommy
13 F Sundin, Mats
24 F Sundstrom, Niklas
32 G Tellqvist, Mikeal
40 F Zetterberg, Henrik

GAME 3

Czech Republic
NO. POS. PLAYER

16 F Cajanek, Petr
23 G Cechmanek, Roman
30 F Dopita, Jiri
19 F Dvorak, Radek
25 F Elias, Patrik
3 D Hamrlik, Roman
39 G Hasek, Dominik
9 F Havlat, Martin
24 F Hejduk, Milan
38 F Hrdina, Jan
68 F Jagr, Jaromir
15 D Kaberle, Tomas
13 D Kubina, Pavel
20 F Lang, Robert
10 F Patera, Pavel
21 F Reichel, Robert
26 F Rucinsky, Martin
41 D Skoula, Martin
42 D Smehlik, Richard
6 D Spacek, Jaroslav
29 D Sykora, Michal
17 F Sykora, Petr
1 G Turek, Roman

Germany
NO. POS. PLAYER

27 F Abstreiter, Tobias
83 F Benda, Jan
10 D Ehrhoff, Christian
36 D Goldmann, Erich
16 F Hynes, Wayne
49 F Kathan, Klaus
26 F Kreutzer, Daniel
47 G Kunast, Christian
41 D Kunce, Daniel
18 F Loth, Andreas
81 F MacKay, Mark
6 D Mayr, Jorg
75 F Morczinietz, Andreas
22 F Reichel, Martin
31 D Renz, Andreas
20 F Rumrich, Jurgen
13 D Schubert, Christoph
84 D Seidenberg, Dennis
33 G Seliger, Marc
48 F Soccio, Leonard
19 F Sturm, Marco
21 F Ustorf, Stefan

GAME 4

Finland
NO. POS. PLAYER

41 F Aalto, Antti
7 D Berg, Aki
22 F Eloranta, Mikko
16 F Hagman, Niklas
14 F Helminen, Raimo
35 G Hurme, Jani
12 F Jokinen, Olli
17 F Kallio, Tomi
24 F Kapanen, Sami
26 F Lehtinen, Jere
42 F Lind, Juha
21 D Lumme, Jyrki
31 G Markkanen, Jussi
10 F Nieminen, Ville
44 D Niinimaa, Janne
27 D Numminen, Teppo
30 G Nurminen, Pasi
37 F Ruutu, Jarkko
5 D Salo, Sami
8 F Selanne, Teemu
4 D Timonen, Kimmo
6 D Vaananen, Ossi
36 F Ylonen, Juha

United States
NO. POS. PLAYER

11 F Amonte, Tony
30 G Barrasso, Tom
24 D Chelios, Chris
28 F Deadmarsh, Adam
18 F Drury, Chris
1 G Dunham, Mike
13 F Guerin, Bill
6 D Housley, Phil
16 F Hull, Brett
10 F LeClair, John
2 D Leetch, Brian
33 D Miller, Aaron
9 F Modano, Mike
5 D Poti, Tom
3 D Rafalski, Brian
35 G Richter, Mike
97 F Roenick, Jeremy
12 F Rolston, Brian
20 D Suter, Gary
7 F Tkachuk, Keith
39 F Weight, Doug
61 F York, Mike
48 F Young, Scott

Preliminary Round (Women)
THE PEAKS ICE ARENA, 2 p.m., Kazakhstan vs. Russia

NAGANO MEDALISTS
[Gold] United States
[Silver] Canada
[Bronze] Finland

The U.S. won the gold in Nagano, but Canada has dominated
internationally, winning all seven world championships.

Kazakhstan
NO. POS. PLAYER

12 D Adyyeva, Viktoriya
1 G Akimbetyeva, Anna
7 F Alexeyeva, Lyubov
2 D Assonova, Antonida
14 F Dikambayeva, Dinara
5 D Khlyzova, Tatiana
16 F Konysheva, Olga
17 F Kryukova, Olga
11 F Losyeva, Nadezhda
27 F Maltseva, Svetlana
23 D Maltseva, Yekaterina
9 D Potapova, Olga
21 F Sazonova, Viktoriya
10 F Shtelmaister, Yelena
30 F Solovyeva, Yuliya
4 D Taikevich, Oksana
33 G Trunova, Natalya
6 F Vafina, Lyubov
29 F Vassina, Svetlana
19 F Yakovchuk, Natalya

Russia
NO. POS. PLAYER

2 D Barykina, Maria
27 F Bialkovskaia, Elena
7 D Bobrova, Elena
23 F Burina, Tatiana
20 G Gashennikova, Irina
12 F Gladycheva, Ioulia
4 D Khomitch, Alena
10 F Mishina, Larisa
25 F Pachkevitch, Ekaterina
15 D Permyakova, Olga
3 D Petrovskaia, Kristina
26 D Savenkova, Olga
29 D Shchelchkova, Zhanna
17 F Smolentseva, E.
11 F Sotnikova, Tatiana
22 F Terentieva, Svetlana
21 F Trefilova, Svetlana
28 F Tretiakova, Oksana
18 F Tsareva, Tatiana
30 G Votintseva, Irina

Luge
The American duo of Mark Grimmette and Brian Martin faces tough
competition from Germany and Italy as it tries to improve on its
bronze medal showing in Nagano

Doubles
UTAH OLYMPIC PARK, 9 a.m.
Course Length: 1,140 meters; Curves: 12

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Germany (Krausse/Behrendt)
[Silver] United States (Thorpe/Sheer)
[Bronze] United States (Grimmette/Martin)

DOMINANT NATIONS G S B T
East Germany 5 1 2 8
Italy 2 2 2 6
Austria 1 2 2 5

NO. NOC ATHLETES 1ST RUN 2ND RUN
1 AUT Schiegl, Tobias
Schiegl, Markus
2 SWE Soederberg, Anders
Walden, Bengt
3 GER Skel, Steffen
Woeller, Steffen
4 USA Thorpe, Chris
Ives, Clay
5 ITA Oberstolz, Christian
Gruber, Patrick
6 GER Leitner, Patric-Fritz
Resch, Alexander
7 USA Grimmette, Mark
Martin, Brian
8 ITA Plankensteiner, Gerhard
Haselrieder, Oswald
9 CAN Moffat, Chris
Pothier, Eric
10 AUT Linger, Andreas
Linger, Wolfgang
11 RUS Tchaban, Danil
Zikov, Evgeniy
12 SVK Mick, Lubomir
Marx, Walter
13 JPN Oguchi, Takahisa
Takahashi, Kei
14 ROM Radu, Eugen
Tican, Marian
15 ROM Stanciu, Cristian
Taleanu, Robert
16 CAN Albrecht, Grant
Moffat, Mike
17 RUS Kutzmitcha, Mihail
Veselov, Jury
18 UKR Avdeev, Oleg
Panschenko, Danylo
19 LAT Deinis, Ivars
Berzins, Sandris

Snowboarding
Gilles Jaquet of Switzerland and Maria Kirchgasser of Austria
had the top times in qualifying yesterday

Parallel Giant Slalom (Men, Final)
PARK CITY MOUNTAIN RESORT, 10 a.m.
Course Length: 546 meters; Vertical Drop: 180 meters

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Canada (Ross Rebagliati)
[Silver] Italy (Thomas Prugger)
[Bronze] Switzerland (Ueli Kestenholz)

Snowboarding's debut made headlines: Rebagliati won gold and
tested positive for marijuana.

RACE NOC ATHLETE NOC ATHLETE

1 SUI Jaquet, Gilles vs. FRA Huet, Nicolas
2 AUT Grabner, Siegfried vs. AUT Kaltschuetz, Stefan
3 SLO Kosir, Dejan vs. SWE Copp, Stephen
4 SWE Richardsson, Richard vs. GER Behounek, Mathias
5 SWE Biveson, Daniel vs. ITA Feichter, Walter
6 CAN Sylvestre, Jerome vs. USA Klug, Chris
7 FRA Bozzetto, Mathieu vs. AUT Krassnig, Dieter
8 AUT Maier, Alexander vs. SUI Schoch, Philipp

RACE

9 Race 1 winner vs. Race 8 winner
10 Race 2 winner vs. Race 7 winner
11 Race 3 winner vs. Race 6 winner
12 Race 4 winner vs. Race 5 winner
SEMI 1 Race 9 winner vs. Race 12 winner
SEMI 2 Race 10 winner vs. Race 11 winner
GOLD MEDAL RACE
BRONZE MEDAL RACE

Parallel Giant Slalom (Women, Final)
PARK CITY MOUNTAIN RESORT, 10 a.m.
Course Length: 546 meters; Vertical Drop: 180 meters

NAGANO MEDALISTS
[Gold] France (Karine Ruby)
[Silver] Germany (Heidi Renoth)
[Bronze] Austria (Brigitte Kock)

Karine Ruby of France is in good position to defend the gold
medal she won in Nagano.

RACE NOC ATHLETE NOC ATHLETE

1 AUT Kirchgasser, Maria vs. JPN Iida, Ran
2 ITA Mair Unter Der Eggen, D. vs. POL Marczulajtis,Jagna
3 FRA Pomagalski, Julie vs. ITA Posch, Marion
4 FRA Blanc, Isabelle vs. SUI von Siebenthal, Steffi
5 ITA Trettel, Lidia vs. SVK Sedova, Jana
6 ITA Dal Balcon, Isabella vs. GER Himmler, Katharina
7 USA Kosglow, Lisa vs. SWE Windahl, Aasa
8 FRA Ruby, Karine vs. RUS Tikhvinskaya, Maria

RACE

9 Race 1 winner vs. Race 8 winner
10 Race 2 winner vs. Race 7 winner
11 Race 3 winner vs. Race 6 winner
12 Race 4 winner vs. Race 5 winner
SEMI 1 Race 9 winner vs. Race 12 winner
SEMI 2 Race 10 winner vs. Race 11 winner
GOLD MEDAL RACE
BRONZE MEDAL RACE

COLOR PHOTO: COVER PHOTOGRAPH BY PETER READ MILLER COVER the Boys are Back! Bill Guerin, Jeremy Roenick and Co. drop the puck today DRAW SHEETS 2.15.02 FIGURE SKATING--CROSS-COUNTRY SKIING--CURLING--LUGE--HOCKEY--SNOWBOARDINGCOLOR PHOTO: DAVID E. KLUTHO Peja Lindholm of Sweden makes himself heard. [T of C]COLOR PHOTO: DOUG MILLS/AP Marina Anissina and Gwendal Peizerat of France swirl onto the ice today.COLOR PHOTO: MENAHEM KAHANA/AFP Julija Tchepalova of Russia took the bronze in Tuesday's 10-km.COLOR PHOTO: DAVID E. KLUTHO Jan Henri Ducroz and Spencer Mugnier of France face the U.S. today.COLOR PHOTO: LIONEL CIRONNEAU/AP Irina Lobacheva and Ilia Averbukh of Russia are 12th on the ice today.COLOR PHOTO: DAMIAN STROHMEYER (HOCKEY) Yuliya Solovyeva is a force for Kazakhstan.COLOR PHOTO: SIMON BRUTY Maria Kirchgasser of Austria took fourth at the 2001 World Cup finals.

This is an article from
the Feb. 15, 2002 issue