Draw Sheets The who, what, when and where of today's events

February 16, 2002

ALPINE SKIING
BIATHLON
BOBSLED
CURLING
FREESTYLE
SKIING
HOCKEY
NORDIC COMBINED
SPEED SKATING
SHORT TRACK
SCHEDULE UPDATES www.saltlake2002.com

PARTICIPATING NATIONS

AND ANDORRA
ARG ARGENTINA
ARM ARMENIA
AUS AUSTRALIA
AUT AUSTRIA
AZE AZERBAIJAN
BLR BELARUS
BEL BELGIUM
BER BERMUDA
BIH BOSNIA/HERZEGOVINA
BRA BRAZIL
BUL BULGARIA
CMR CAMEROON
CAN CANADA
CHI CHILE
CHN CHINA
TPE CHINESE TAIPEI
CRO CROATIA
CYP CYPRUS
CZE CZECH REPUBLIC
DEN DENMARK
EST ESTONIA
FIJ FIJI
FIN FINLAND
FRA FRANCE
GEO GEORGIA
GER GERMANY
GBR GREAT BRITAIN
GRE GREECE
HKG HONG KONG, CHINA
HUN HUNGARY
ISL ICELAND
IND INDIA
IRI IRAN
IRL IRELAND
ISR ISRAEL
ITA ITALY
JAM JAMAICA
JPN JAPAN
KAZ KAZAKHSTAN
KEN KENYA
KGZ KYRGYZSTAN
LAT LATVIA
LIB LEBANON
LIE LIECHTENSTEIN
LTU LITHUANIA
MKD MACEDONIA
MEX MEXICO
MDA MOLDOVA
MON MONACO
MGL MONGOLIA
NEP NEPAL
NED THE NETHERLANDS
NZL NEW ZEALAND
NOR NORWAY
POL POLAND
PUR PUERTO RICO
ROM ROMANIA
RUS RUSSIA
SMR SAN MARINO
SVK SLOVAKIA
SLO SLOVENIA
RSA SOUTH AFRICA
KOR SOUTH KOREA
ESP SPAIN
SWE SWEDEN
SUI SWITZERLAND
TJK TAJIKISTAN
THA THAILAND
TRI TRINIDAD AND TOBAGO
TUR TURKEY
UKR UKRAINE
USA UNITED STATES
UZB UZBEKISTAN
VEN VENEZUELA
ISV VIRGIN ISLANDS
YUG YUGOSLAVIA

Alpine Skiing
Three-time Olympian Stephan Eberharter of Austria, who won the
bronze medal in the downhill, will be skiing for gold today

Super G (Men)
SNOWBASIN SKI AREA, 10 a.m.
The Super G will be contested on the lower portion of the men's
downhill course (Grizzly).

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Austria (Hermann Maier)
[Silver] Switzerland (Didier Cuche)
[Silver] Austria (Hans Knauss)

DOMINANT NATIONS G S B T
Austria 1 2 0 3
Norway 1 0 2 3
Six countries tied with 1

BIB NOC ATHLETE TIME

1 SUI Accola, Paul
2 LIE Buechel, Marco
3 NOR Aamodt, Kjetil Andre
4 USA Rahlves, Daron
5 SUI Cuche, Didier
6 SWE Nyberg, Fredrik
7 AUT Eberharter, Stephan
8 AUT Gruber, Christoph
9 NOR Kjus, Lasse
10 AUT Strobl, Fritz
11 AUT Schifferer, Andreas
12 ITA Fattori, Alessandro
13 SUI Defago, Didier
14 NOR Sivertsen, Kenneth
15 NOR Solbakken, Bjarne
16 GER Rauffer, Max
17 SLO Jerman, Andrej
18 ITA Staudacher, Patrick
19 FRA Cretier, Claude
20 FRA Fournier, Sebastien
21 CAN McBeath, Darin
22 ITA Fischnaller, Roland
23 FRA Saioni, Christophe
24 ITA Sulzenbacher, Kurt
25 SWE Jaerbyn, Patrik
26 LIE Hasler, Juergen
27 SLO Pen, Peter
28 SUI Gruenenfelder, Tobias
29 SLO Koblar, Jernej
30 SLO Sparovec, Gregor
31 USA Sullivan, Marco
32 CAN Grandi, Thomas
33 USA Vonn, Thomas
34 USA Macartney, Scott
35 AUS Bear, A.J.
36 LIE Riegler, Michael
37 CZE Zakouril, Borek
38 CAN Podivinsky, Ed
39 AUS Branch, Craig
40 RUS Chestakov, Pavel
41 RUS Filischkin, Andrej
42 SVK Heimschild, Ivan
43 CZE Zahrobsky, Petr
44 JPN Takishita, Yasuyuki
45 ARG Arsel, Nicolas
46 CHI Gayme, Mikael
47 CZE Bank, Ondrej
48 RUS Komarov, Sergeij
49 CHI Gayme, Maui
50 CHI Grob, Duncan
51 GRE Dimitriadis, Vassilis
52 ARG Garcia Jurjo, Agustin
53 UKR Skriabin, Nikolay
54 IRL Schwarzacher-Joyce, Paul Patrick
55 TJK Drygin, Andrey
56 HUN Vincze, Peter

Biathlon
Raphael Poiree of France is the man to watch. In the women's
field, keep an eye on World Cup champ Magdalena Forsberg of
Sweden

12.5-km Pursuit (Men)
SOLDIER HOLLOW, 9 a.m. High Elevation: 1,829 meters; Low
Elevation: 1,670 meters

The pursuit competition is a new event at the 2002 Games. The
top 60 finishers from Wednesday's 12.5-km sprint start in the
order of their finish. Competitors ski five loops and shoot
four times.

BIB NOC ATHLETE TIME BEHIND TIME

1 NOR Bjoerndalen, Ole Einar 0
2 GER Fischer, Sven :29
3 AUT Perner, Wolfgang :53
4 GER Gross, Ricco :53
5 AUT Rottmann, Wolfgang :58
6 RUS Rostovtsev, Pavel :59
7 RUS Maigourov, Victor 1:00
8 NOR Andresen, Frode 1:00
9 FRA Poiree, Raphael 1:06
10 AUT Gredler, Ludwig 1:13
11 BLR Ryzhenkov, Oleg 1:14
12 BLR Sashurin, Vadim 1:19
13 NOR Hanevold, Halvard 1:21
14 CZE Vitek, Zdenek 1:23
15 GER Greis, Michael 1:27
16 FIN Puurunen, Paavo 1:33
17 SWE Ferry, Bjoern 1:39
18 POL Kozub, Wojciech 1:41
19 FIN Antila, Timo 1:42
20 USA Teela, Jeremy 1:45
21 FRA Defrasne, Vincent 1:45
22 ITA Cattarinussi, Rene 1:46
23 SLO Globocnik, Tomas 1:49
24 NOR Gjelland, Egil 1:51
25 FIN Hietalahti, Vesa 1:52
26 USA Hakkinen, Jay 1:52
27 SLO Dolenc, Marko 1:56
28 SWE Bergman, Carl Johan 1:56
29 GER Luck, Frank 1:56
30 EST Borovik, Dimitri 1:59
31 POL Sikora, Tomasz 2:08
32 CZE Holubec, Tomas 2:11
33 RUS Roussinov, Serguei 2:13
34 CZE Dostal, Roman 2:14
35 FRA Robert, Julien 2:14
36 UKR Derkach, Vyacheslav 2:14
37 BLR Aidarov, Aleksei 2:15
38 UKR Deryzemlya, Andriy 2:20
39 SVK Matiasko, Marek 2:21
40 LAT Bricis, Ilmars 2:26
41 JPN Suga, Kyoji 2:30
42 ROM Blaj, Marian 2:34
43 CAN Clegg, Robin 2:37
44 SLO Maric, Janez 2:37
45 EST Prants, Janno 2:38
46 LAT Maluhins, Olegs 2:39
47 CZE Garabik, Petr 2:40
48 EST Tobreluts, Indrek 2:40
49 ITA Longo, Paolo 2:41
50 ITA Pallhuber, Wilfried 2:44
51 RUS Rozhkov, Sergei 2:49
52 LAT Nakums, Jekabs 2:50
53 UKR Lysenko, Ruslan 2:52
54 USA Redman, Lawton 2:52
55 SUI Zwahlen, Roland 2:52
56 CHN Zhang, Qing 2:54
57 BLR Syman, Aleksandr 2:54
58 POL Ziemianin, Wieslaw 2:56
59 SLO Grajf, Saso 3:01
60 BUL Kassabov, Gueorgui 3:05

10-km Pursuit (Women)
SOLDIER HOLLOW, noon
Low Elevation: 1,670 meters; High Elevation: 1,829 meters

Kati Wilhelm of Germany starts first, but her teammate Uschi
Disl is only 16 seconds behind. Sweden's Magdalena Forsberg
and Norway's Liv Grete Poiree are also in the gold medal hunt.

BIB NOC ATHLETE TIME BEHIND TIME

1 GER Wilhelm, Kati 0
2 GER Disl, Uschi :16
3 SWE Forsberg, Magdalena :39
4 NOR Poiree, Liv Grete :43
5 FRA Baverel-Robert, Florence :47
6 RUS Koukleva, Galina :51
7 FRA Bailly, Sandrine :54
8 RUS Pyleva, Olga 1:03
9 FRA Niogret, Corinne 1:09
10 SLO Grasic, Andreja 1:14
11 BUL Nikoultchina, Irina 1:16
12 GER Apel, Katrin 1:20
13 SVK Jasicova, Martina 1:31
14 BLR Nazarova, Olga 1:34
15 BUL Dafovska, Ekaterina 1:36
16 NOR Andreassen, Gunn Margit 1:38
17 BUL Filipova, Pavlina 1:39
18 RUS Bogali, Anna 1:44
19 RUS Ishmouratova, Svetlana 1:46
20 CHN Yu, Shumei 1:49
21 SVK Mihokova, Sona 1:51
22 CZE Cesnekova, Irena 1:52
23 FRA Burlet, Delphyne 1:56
24 FIN Perunka, Sanna-Leena 1:59
25 GER Henkel, Andrea 2:00
26 SLO Larisi, Lucija 2:03
27 SLO Mali, Andreja 2:04
28 JPN Takahashi, Ryoko 2:17
29 JPN Tanaka, Tamami 2:19
30 JPN Suga, Hiromi 2:22
31 UKR Vodopyanova, Tetyana 2:22
32 CZE Rezlerova, Magda 2:24
33 BLR Khrustaleva, Elena 2:25
34 CZE Hakova, Eva 2:28
35 SVK Murinova, Anna 2:29
36 ITA Santer, Saskia 2:30
37 FIN Kettunen, Outi 2:30
38 NOR Skjelbreid, Ann Elen 2:33
39 CZE Losmanova, Katerina 2:33
40 ITA Santer, Nathalie 2:33
41 BUL Karagiozova, Iva 2:37
42 CHN Liu, Xianying 2:38
43 POL Stera-Kustusz, Anna 2:43
44 BLR Kutsepalova, Evgenia 2:45
45 JPN Shindo, Mami 2:55
46 ITA Ponza, Michela 2:56
47 UKR Lemesh, Nina 2:56
48 UKR Petrova, Olena 3:00
49 USA Salmela, Kara 3:03
50 USA Nahrgang, Andrea 3:07
51 MDA Ciurina, Valentina 3:08
52 FIN Holanti, Katja 3:26
53 NOR Kristiansen, Gro Marit 3:31
54 FIN Nyman, Anita 3:36
55 ROM Cojocea, Dana 3:36
56 CHN Kong, Yingchao 3:49
57 CHN Sun, Ribo 3:51
58 LAT Brice, Anzela 3:51
59 UKR Zubrilova, Olena 3:52
60 USA Steer, Rachel 4:00

Bobsled
The U.S.'s Todd Hays, the fourth-ranked driver on the World Cup
circuit this year, will be trying to steer his country toward
its first two-man medal since 1952

Two-Man (Runs 1 and 2)
UTAH OLYMPIC PARK, 3 p.m.
Course Length: 1,335 meters; Curves: 15

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Italy (G. Huber/A. Tartaglia)
[Gold] Canada (P. Lueders/D. MacEachern)
[Bronze] Germany (C. Langen/M. Zimmermann)

DOMINANT NATIONS G S B T
Switzerland 4 4 4 12
Italy 3 2 2 7
East Germany 2 3 2 7

BIB NOC DRIVER/BRAKEMAN 1ST RUN 2ND RUN

1 CAN Lueders, Pierre
Zardo, Giulio
2 ITA Huber, Guenter
Tartaglia, Antonio
3 GER Langen, Christoph
Zimmermann, Markus
4 GER Spies, Rene
Sagmeister, Franz
5 SUI Annen, Martin
Hefti, Beat
6 AUT Stampfer, Wolfgang
Schuetzenauer, Martin
7 CAN Morin, Yannik
Sokolowski, John
8 USA Hays, Todd
Hines, Garrett
9 RUS Zoubkov, Alexandr
Stepuschkin, Dmitri
10 SUI Reich, Christian
Anderhub, Steve
11 GBR Johnston, Lee
Adam, Marcus
12 CZE Puskar, Pavel
Kobian, Jan
13 USA Shimer, Brian
Steele, Darrin
14 MON Servelle, Patrice
Gattuso, Sebastien
15 LAT Prusis, Sandis
Rullis, Marcis
16 NOR Kristiansen, Arnfinn
Roeyland, Bjarne
17 FRA Mingeon, Bruno
Hostache, Emanuel
18 ITA Tosini, Fabrizio
la Grassa, Cristian
19 RUS Popov, Evgeni
Makartchuk, Piotr
20 NED Glas, Arend
Welten, Marcel
21 UKR Ivanyshyn, Oleksandr
Streltsov, Olexandr
22 JPN Ohishi, Hiroaki
Miura, Shinji
23 LAT Guts, Gatis
Dicmanis, Intars
24 GBR Scarisbrick, Neil
Bryce, Colin
25 ROM Enache, Florian
Duminicel, Adrian
26 NZL Henderson, Alan
Edmond, Mark
27 ARM Janjigian, Dan
Alexandrou, Jyorgos
28 MEX Tames, Roberto
Lauderdale, Roberto
29 JPN Suzuki, Hiroshi
Inoue, Masanori
30 IRL Donohoe, Peter
Kiernan, Paul
31 GRE Kambanis, John-Andrew
Leivaditis, Ioannis
32 CZE Danilevic, Ivo
Gomola, Roman
33 PUR Gonzales, Michael
Repollet, Manuel
34 ISV Zoller, Zachary
Wheeler, Quinn
35 BUL Vasilev, Stefan
Danov, Miroslav
36 JAM Watt, Winston Alexander
Brown, Lascelles Oneil
37 TRI Sun, Gregory
McNeilly, Andrew
38 SVK Jagnesak, Milan
Krestanko, Robert

Curling
The U.S. teams, led by Kari Erickson and Tim Somerville,
continue to struggle, while Canada remains atop the standings
for both men and women

Preliminary Round (Men, Draw 9)
THE ICE SHEET AT OGDEN, 2 p.m. (SUI vs. GBR, FIN vs. SWE, USA vs.
DEN, NOR vs. GER)

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Switzerland
[Silver] Canada
[Bronze] Norway

Curling made its Olympic debut in Nagano with Switzerland
winning the gold medal in the men's competition.

ROSTERS OF PARTICIPATING TEAMS
NOC PLAYER POSITION

CAN Martin, Kevin Skip
Walchuk, Don Third
Rycroft, Carter Second
Bartlett, Don Lead
Tralnberg, Ken Alternate

SUI Schwaller, Andreas Skip
Schwaller, Christof Third
Eggler, Markus Second
Grichting, Damian Lead
Ramstein, Marco Alternate

GER Stock, Sebastian Skip
Herberg, Daniel Third
Knoll, Stephan Second
Messenzehl, Markus Lead
Hoffmann, Patrick Alternate
DEN Schmidt, Ulrik Skip
Lavrsen, Lasse Third
Hansen, Brian Second
Svensgaard, Carsten Lead
Gufler, Frants Alternate

FIN Uusipaavalniemi, M. Skip
Makela, Ville Third
Hati, Tommi Second
Laukkanen, Jari Lead
Saarelainen, Pekka Alternate

FRA Dupont Roc, D. Skip
Ducroz, Jan Henri Third
Dufour, Thomas Second
Mugnier, Spencer Lead
Caux, Philippe Alternate

GBR McMillan, Hammy Skip
Smith, Warwick Third
MacDonald, Ewan Second
Brown, Norman Lead
Loudon, Peter Alternate

NOR Trulsen, Paal Skip
Vaagberg, Lars Third
Davanger, Flemming Second
Ramsfjell, Bent A. Lead
Nergaard, Torger Alternate

SWE Lindholm, Peja Skip
Nordin, Tomas Third
Swartling, Magnus Second
Narup, Peter Lead
Kraupp, Anders Alternate

USA Somerville, Tim Skip
Schneeberger, Mike Third
Brundidge, Myles Second
Gordon, John Lead
Barcome, Don Alternate

Preliminary Round (Women, Draws 8 and 9)
THE ICE SHEET AT OGDEN, 9 a.m. (CAN vs. JPN, RUS vs. USA, GBR
vs. DEN, GER vs. SWE); 7 p.m. (USA vs. GER, CAN vs. DEN, SUI
vs. SWE, JPN vs. NOR)

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Canada
[Silver] Denmark
[Bronze] Sweden

Two four-player teams take turns attempting to get their
42-pound stone as close as possible to the center of a set of
concentric circles.

ROSTERS OF PARTICIPATING TEAMS
NOC PLAYER POSITION

CAN Law, Kelley Skip
Skinner, Julie Third
Wheatcroft, Georgina Second
Nelson, Diane Lead
Noble, Cheryl Alternate

DEN Bidstrup, Lene Skip
Slotsager, Susanne Third
Krause, Malene Second
Lund Nielsen, Avijaja Lead
Richardson, Lisa Alternate

GBR Martin, Rhona Skip
Knox, Deborah Third
MacDonald, Fiona Second
Morton, Margaret Lead
Rankin, Janice Alternate

GER Nessler, Natalie Skip
Belkofer, Sabine Third
Wielaender, Heike Second
Stock, Andrea Lead
Fischer, Karin Alternate

JPN Kato, Akiko Skip
Hayashi, Yumie Third
Onodera, Ayumi Second
Konaka, Mika Lead
Ishizaki, Kotomi Alternate

NOR Nordby, Dordi Skip
Woods, Hanne Third
Haslum, Marianne Second
Loevseth, Kristin T. Lead
Holth, Camilla Alternate

RUS Jarkova, Olga Skip
Nekrassova, Iana Third
Skoultan, Anastassia Second
Ezekh, Nkeirouka Lead
Tiouvaeva, Anjela Alternate

SUI Ebnoether, Luzia Skip
Ott, Mirjam Third
Frei, Tanya Second
Roethlisberger, Nadia Lead
Bidaud, Laurence Alternate

SWE Gustafson, Elisabet Skip
Nyberg, Katarina Third
Marmont, Louise Second
Persson, Elisabeth Lead
Bertrup, Christina Alternate

USA Erickson, Kari Skip
McCormick, Deborah Third
Liapis, Stacey Second
Swisshelm, Ann Lead
Cotten, Joni Alternate

Freestyle Skiing
Alla Tsuper of Belarus leads the women; the top men are Eric
Bergoust and Joe Pack of the U.S.

Aerials (Women, Qualification)
DEER VALLEY RESORT, 10 a.m.
Inrun Length: 70 meters; Inrun Angle: 24 degrees

NAGANO MEDALISTS
[Gold] United States (Nikki Stone)
[Silver] China (Nannan Xu)
[Bronze] Switzerland (Colette Brand)

Competitors are airborne for about four seconds, performing up
to three somersaults and as many twists as they can.

BIB NOC ATHLETE 1ST JUMP 2ND JUMP

5 CAN Brenner, Veronica
1 BLR Tsuper, Alla
11 AUS Ierodiaconou, Lydia
16 CHN Li, Nina
3 CAN Dionne, Deidra
25 CHN Guo, Xin Xin
12 BLR Slivets, Assol
6 CHN Xu, Nannan
26 CHN Wang, Jiao
8 USA Petzold, Brenda
10 SUI Mueller, Manuela
4 CAN Bauer, Veronika
20 RUS Koroleva, Olga
13 NOR Lid, Hilde Synnove
9 USA Evans, Tracy
7 RUS Orekhova, Natalia
22 SUI Leu, Evelyne
19 UKR Kozachenko, Tatiana
21 AUS Camplin, Alisa
18 RUS Zukal, Anna
27 SWE Johansson, Liselotte

Aerials (Men, Qualification)
DEER VALLEY RESORT, 1:30 p.m.
Inrun Length: 70 meters; Inrun Angle: 24 degrees

NAGANO MEDALISTS
[Gold] United States (Eric Bergoust)
[Silver] France (Sebastien Foucras)
[Bronze] Belarus (Dmitri Dashinski)

Each competitor will take two jumps today; the top 12 advance to
the final on Tuesday.

BIB NOC ATHLETE 1ST JUMP 2ND JUMP

20 UKR Ablaev, Enver
17 BLR Rak, Dmitri
32 CHN Ou, Xiaotao
16 CAN Capicik, Andy
3 CZE Valenta, Ales
26 CHN Qiu, Sen
9 BLR Dashinski, Dmitri
1 USA Bergoust, Eric
12 SUI Walti, Martin
22 USA Peterson, Jeret
14 USA Currutt, Brian
33 JPN Nakanishi, Taku
10 SUI Kaufmann, Christian
23 SLO Gale, Miha
2 BLR Grichin, Alexei
4 CAN Bean, Jeff
8 CAN Omischl, Steve
28 CHN Han, Xiaopeng
7 RUS Arkhipov, Dmitry
13 USA Pack, Joe
19 UKR Kravchuk, Stanislav
6 CAN Fontaine, Nicolas
35 ARG Getty, Clyde
36 RUS Mikhailov, Alexandre
31 RUS Lebedev, Vladimir

Hockey
The United States plays Russia in a showdown of Group D
superpowers. On the women's side, Canada and Sweden, both 2-0,
battle for the Group A lead

Preliminary Round (Women)
E CENTER, 11 a.m., United States vs. Finland; THE PEAKS ICE
ARENA, 2 p.m., Germany vs. China; 7 p.m., Canada vs. Sweden

NAGANO MEDALISTS
[Gold] United States
[Silver] Canada
[Bronze] Finland

The U.S. won the gold in Nagano, but Canada has dominated
internationally, winning all seven world championships.

GAME 1

United States
NO. POS. PLAYER

24 D Bailey, Chris
8 F Baker, Laurie
6 D Bye, Karyn
13 F Chu, Julie
22 F Darwitz, Natalie
1 G Decosta, Sara
25 F Dunn, Tricia
21 F Granato, Cammi
3 F Kennedy, Courtney
9 F Kilbourne, Andrea
20 F King, Katie
15 F Looney, Shelley
7 D Merz, Suzanne
11 D Mleczko, A.J.
2 D Mounsey, Tara
12 F Potter, Jenny
4 D Ruggiero, Angela
29 G Tueting, Sarah
5 F Wall, Lyndsay
17 F Wendell, Krissy

Finland
NO. POS. PLAYER

5 D Ahonen, Pirjo
10 F Fisk, Sari
30 G Halonen, M.
20 D Hanninen, Kirsi
15 F Hoikkala, Satu
3 D Laaksonen, Emma
9 D Mertanen, Terhi
13 F Nieminen, Riikka
25 F Palvila, Marja-Helena
11 F Parviainen, Oona
19 G Puputti, Tuula
29 F Rantamaki, Karoliina
16 F Reima, Tiia
28 F Riipi, Katja
22 D Salo, Paivi
26 F Savikuja, Henna
23 F Sikio, Hanne
6 D Sirvio, Saija
21 F Vaarakallio, Petra
8 F Voutilainen, Marjo

GAME 2

Germany
NO. POS. PLAYER

81 F Becker, Maritta
66 F Evers, Bettina
24 F Fruehwirt, Stephanie
29 F Grundmann, Claudia
69 D Kinza, Sandra
23 D Kruck, Sabrina
21 F Lanzl, Michaela
20 D Linde, Nina
19 F Oswald, Christina
90 F Reindl, Franziska
15 F Ritter, Nina
25 D Rueckauer, Sabine
14 F Scheytt, Anja
44 D Schreckenbach, Jana
22 G Thyssen, Esther
97 F Valenti, Maren
13 G Wartosch-Kuerten, S.
71 F Wierscher, Julia
9 F Wolf, Raffaela
8 D Ziegenhals, Nina

China
NO. POS. PLAYER

10 D Chen, Jing
22 F Dai, Qiuwa
21 D Guan, Weinan
20 G Guo, Hong
11 F Hu, Chunrong
1 G Jiang, Limei
12 F Jin, Fengling
4 D Li, Xuan
3 F Liu, Hongmei
15 F Liu, Yanhui
6 D Lu, Yan
18 F Ma, Xiaojun
9 F Sang, Hong
24 D Shen, Tiantian
14 F Sun, Rui
19 F Wang, Linuo
2 D Wang, Ying
7 F Xu, Lei
8 F Yang, Xiuqing
13 D Zhang, Jing

Game 3
Canada
NO. POS. PLAYER

23 F Antal, Dana
24 F Bechard, Kelly
17 F Botterill, Jennifer
6 D Brisson, Therese
77 F Campbell, Cassie
73 D Chartrand, Isabelle
12 F Dupuis, Lori
15 F Goyette, Danielle
91 D Heaney, Geraldine
16 F Hefford, Jayna
4 D Kellar, Becky
13 F Ouellette, Caroline
7 F Piper, Cherie
11 D Pounder, Cheryl
25 F Shewchuk, Tammy Lee
1 G Small, Sami Jo
5 D Sostorics, Colleen
33 G St-Pierre, Kim
61 F Sunohara, Vicky
22 F Wickenheiser, Hayley

Sweden
NO. POS. PLAYER

35 G Ahlen, Annica
19 F Almblad, Lotta
6 D Andersson, Anna
23 D Andersson, Gunilla
5 D Berggren, Emelie
14 F Bergstrand, Kristina
17 D Edstrand, Ann-Louise
21 F Elfsberg, Joa
8 F Holst, Erika
24 F Jansson, Nanna
11 F Larsson, Maria
27 D Lindberg, Ylva
29 F Lindstrom, Ulrica
30 G Martin, Kim
18 F Pettersson, Josefin
7 F Roth, Maria
28 F Rundqvist, Danijela
10 F Samuelsson, Evelina
25 D Sjoelander, Therese
9 F Vikman, Anna

Final Round (Men)
E CENTER, 4:45 p.m., Finland vs. Belarus; 9:30 p.m., United
States vs. Russia

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Czech Republic
[Silver] Russia
[Bronze] Finland

DOMINANT NATIONS G S B T
Canada 6 4 2 12
U.S.S.R. 7 1 1 9
United States 2 6 1 9

GAME 1

Finland
NO. POS. PLAYER

41 F Aalto, Antti
7 D Berg, Aki
22 F Eloranta, Mikko
16 F Hagman, Niklas
14 F Helminen, Raimo
35 G Hurme, Jani
12 F Jokinen, Olli
17 F Kallio, Tomi
24 F Kapanen, Sami
26 F Lehtinen, Jere
42 F Lind, Juha
21 D Lumme, Jyrki
31 G Markkanen, Jussi
10 F Nieminen, Ville
44 D Niinimaa, Janne
27 D Numminen, Teppo
30 G Nurminen, Pasi
37 F Ruutu, Jarkko
5 D Salo, Sami
8 F Selanne, Teemu
4 D Timonen, Kimmo
6 D Vaananen, Ossi
36 F Ylonen, Juha

Belarus
NO. POS. PLAYER

9 F Andrievski, Alexandr
18 F Antonenko, Oleg
11 F Bekbulatov, Vadim
24 F Dudik, Dmitry
33 G Fatikov, Leonid
17 F Kalyuzhny, Aleksei
3 D Khmyl, Oleg
28 F Koltsov, Konstantin
30 D Kopat, Vladimir
13 F Kovalev, Andrei
4 D Makritski, Alexander
6 D Matushkin, Igor
31 G Mezin, Andrei
21 D Mikulchik, Oleg
32 F Pankov, Dmitry
14 F Pankov, Vasily
37 F Rasolko, Andrei
5 D Romanov, Oleg
2 G Shabanov, Sergei
16 F Skabelka, Andrei
26 D Stas, Serguei
29 F Tsyplakov, Vladimir
27 D Zhurik, Alexander

GAME 2

United States
NO. POS. PLAYER

11 F Amonte, Tony
30 G Barrasso, Tom
24 D Chelios, Chris
28 F Deadmarsh, Adam
18 F Drury, Chris
1 G Dunham, Mike
13 F Guerin, Bill
6 D Housley, Phil
16 F Hull, Brett
10 F LeClair, John
2 D Leetch, Brian
33 D Miller, Aaron
9 F Modano, Mike
5 D Poti, Tom
3 D Rafalski, Brian
35 G Richter, Mike
97 F Roenick, Jeremy
12 F Rolston, Brian
20 D Suter, Gary
7 F Tkachuk, Keith
39 F Weight, Doug
61 F York, Mike
48 F Young, Scott

Russia
NO. POS. PLAYER

61 F Afinogenov, Maxim
10 F Bure, Pavel
20 F Bure, Valeri
91 F Fedorov, Sergei
55 D Gonchar, Sergei
11 D Kasparaitis, Darius
35 G Khabibulin, Nikolai
71 F Kovalchuk, Ilya
27 F Kovalev, Alexei
25 F Kozlov, Viktor
12 F Kvasha, Oleg
8 F Larionov, Igor
23 D Malakhov, Vladimir
5 D Markov, Danny
29 D Mironov, Boris
33 F Nikolishin, Andrei
31 G Podomatsky, Yegor
14 F Samsonov, Sergei
7 D Tverdovsky, Oleg
79 F Yashin, Alexei
36 D Yushkevich, Dmitri
13 F Zhamnov, Alexei

Nordic Combined
Austria leads the World Cup standings but will be tested today by
Samppa Lajunen and Finland

Team Ski Jumping, Normal Hill
UTAH OLYMPIC PARK, 8 a.m. Elevation: 7,324 feet
Competitors will take one trial and two scored jumps.

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Norway
[Silver] Finland
[Bronze] France

Japan has won two golds since this competition was introduced in
1988, but Norway is the reigning world champion.

BIB NOC ATHLETE 1ST JUMP 2ND JUMP

1-1 SUI Hurschler, Andreas
2-1 FRA Roux, Ludovic
3-1 USA Lodwick, Todd
4-1 CZE Smejc, Petr
5-1 RUS Fadeev, Alexej
6-1 JPN Tomii, Gen
7-1 GER Kircheisen, Bjoern
8-1 FIN Mantila, Jari
9-1 AUT Gruber, Michael
10-1 NOR Grave, Jan Rune

1-2 SUI Schmid, Jan
2-2 FRA Baud, Frederic
3-2 USA Dayton, Matt
4-2 CZE Kucera, Milan
5-2 RUS Zvetkov, Alexej
6-2 JPN Ogiwara, Kenji
7-2 GER Hettich, Georg
8-2 FIN Tallus, Jaakko
9-2 AUT Bieler, Christoph
10-2 NOR Brynemo, Preben Fjaere

1-3 SUI Hartmann, Andy
2-3 FRA Bal, Nicolas
3-3 USA Spillane, Johnny
4-3 CZE Hermansky, Lukas
5-3 RUS Lysenin, Vladimir
6-3 JPN Mori, Satoshi
7-3 GER Hoehlig, Marcel
8-3 FIN Manninen, Hannu
9-3 AUT Stecher, Mario
10-3 NOR Rotevatn, Sverre

1-4 SUI Heer, Ronny
2-4 FRA Arnould, Kevin
3-4 USA Demong, Bill
4-4 CZE Churavy, Pavel
5-4 RUS Barannikov, Alexej
6-4 JPN Takahashi, Daito
7-4 GER Ackermann, Ronny
8-4 FIN Lajunen, Samppa
9-4 AUT Gottwald, Felix
10-4 NOR Hammer, Kristian

Speed Skating
Despite his disappointment in the 500 meters, 1,000 world champ
Jeremy Wotherspoon is the one to beat

1,000 Meters (Men)
UTAH OLYMPIC OVAL, 1 p.m.
World Record: J. Wotherspoon, CAN, 1:07.72, 2001 Olympic Record:
I. Postma, NED, 1:10.64, 1998

NAGANO MEDALISTS
[Gold]The Netherlands (Ids Postma)
[Silver]The Netherlands (Jan Bos)
[Bronze]Japan (Hiroyasu Shimizu)

DOMINANT NATIONS G S B T
U.S.S.R. 1 1 3 5
United States 3 0 0 3
Norway 0 1 2 3

PAIR # NOC SKATERS TIME

1 KAZ Tsybenko, Sergey
2 RUS Dorofeyev, Dmitry
KOR Kim, Chul-Soo
3 GER Friesinger, Jan
NED Postma, Ids
4 FRA Kuentz, Cedric
CHN Li, Yu
5 KOR Park, Jae-Man
RUS Lalenkov, Yevgeny
6 ITA Gillarduzzi, Dino
GER Breuer, Christian
7 ITA Carta, Davide
HUN Balo, Zsolt
8 CHN Yu, Fengtong
FIN Rosendahl, Risto
9 UKR Fomin, Andrey
BLR Khatylyov, Aleksey
10 CZE Kramar, David
BLR Makovetsky, Igor
11 POL Abratkiewicz, Pawel
NOR Njos, Grunde
12 NOR Andersen, Petter
CAN Bouchard, Patrick
13 RUS Lobkov, Dmitry
JPN Noake, Hiroyuki
14 POL Swist, Tomasz
CAN Marshall, Kevin
15 JPN Horii, Manabu
KOR Choi, Jae-Bong
16 NED van Velde, Gerard
RUS Klevchenya, Sergey
17 KOR Lee, Kyu-Hyuk
FIN Hanninen, Janne
18 GER Kuenzel, Michael
USA Carpenter, Kip
19 USA Pearson, Nick
JPN Imai, Yusuke
20 NED Bos, Jan
USA FitzRandolph, Casey
21 USA Cheek, Joey
JPN Takeda, Toyoki
22 CAN Ireland, Mike
NOR Sondral, Adne
23 NED Wennemars, Erben
CAN Wotherspoon, Jeremy

Speed Skating/Short Track
The headliners should be the Yang Yangs from China and U.S.
superstar Apolo Ohno

1,000 Meters (Men, Quarterfinals, Semifinals and Finals)
SALT LAKE ICE CENTER, 7:20 p.m.
World Record: S. Robillard, CAN, 1:25.985, 2001
Olympic Record: R. Smith, USA, 1:28.183, 2/13/02

NAGANO MEDALISTS
[Gold] South Korea (Dong-Sung Kim)
[Silver] China (Jiajun Li)
[Bronze] Canada (Eric Bedard)

DOMINANT NATIONS G S B T
South Korea 3 1 1 5
Canada 0 1 2 3
China 0 1 0 1

GROUP HELMET # NOC SKATERS PLACE

1 321 CHN Feng, Kai
330 GBR Flack, Leon
347 JPN Terao, Satoru
339 ITA Carta, Fabio

2 300 AUS Bradbury, Steven
346 JPN Tamura, Naoya
315 CAN Gagnon, Marc
369 USA Ohno, Apolo

3 348 KOR Ahn, Hyun-Soo
307 BEL de Deyne, Wim
319 CAN Turcotte, Mathieu
341 ITA Rodigari, Nicola

4 305 AUS McNee, Mark
350 KOR Kim, Dong-Sung
324 CHN Li, Jiajun
370 USA Smith, Rusty

The top two skaters from each quarterfinal advance to the
semifinals. The top two from each semifinal advance to Final A;
3rd- and 4th-place skaters go to Final B.

3,000-Meter Relay (Women, Semifinals)
SALT LAKE ICE CENTER, 6 p.m.
World Record: China, 4:13.541, 2001
Olympic Record: South Korea, 4:16.260, 1998

NAGANO MEDALISTS
[Gold] South Korea
[Silver] China
[Bronze] Canada

The top two teams from each heat qualify for Wednesday's
3,000-meter-relay final.

HEAT NO. 1
HELMET # NOC SKATERS TIME

129 GER Klein, Aika
131 Kunze, Yvonne
133 Lehmann, Ulrike
134 Priebst, Christin
138 Rudolph, Susanne

164 JPN Kamino, Yuka
166 Takata, Atsuko
167 Tanaka, Chikage
168 Teshigawara, Ikue
169 Yamada, Nobuko

116 CHN Liu, Xiaoying
117 Sun, Dandan
118 Wang, Chunlu
122 Yang (A), Yang
123 Yang (S), Yang

158 ITA Canclini, Marinella
159 Capurso, Marta
160 Rodigari, Evelina
162 Zini, Katia
163 Zini, Mara

HEAT NO. 2
HELMET # NOC SKATERS TIME

109 CAN Charest, Isabelle
110 Drolet, Marie-Eve
111 Goulet-Nadon, Amelie
112 Kraus, Alanna
114 Vicent, Tania

103 BUL Georgieva, Marina
104 Krasteva, Anna
105 Radanova, Evgenia
107 Vlaeva, Daniela
108 Vuteva, Kristina

170 KOR Choi, Eun-Kyung
171 Choi, Min-Kyung
172 Joo, Min-Jin
174 Ko, Gi-Hyun
175 Park, Hye-Won

179 USA Baver, Allison
180 Goskowicz, Julie
182 Hallisey, Caroline
183 Peterson, Amy
184 Porter, Erin

500 Meters
(Women, Preliminaries, Quarterfinals, Semifinals and Final)
SALT LAKE ICE CENTER, 6:36 p.m.
World Record: 43.671; Olympic Record: 44.991

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Canada (Annie Perreault)
[Silver] China (Yang Yang [S])
[Bronze] South Korea (Lee-Kyung Chun)

DOMINANT NATIONS G S B T
United States 2 0 1 3
China 0 3 0 3
Three countries tied with 1

GROUP HELMET # NOC SKATERS PLACE

1 176 ROM Kristo, Katalin
103 BUL Georgieva, Marina
122 CHN Yang (A), Yang

2 172 KOR Joo, Min-Jin
131 GER Kunze, Yvonne
141 HKG Tsoi, Cordia Po Yee

3 124 CZE Novotna, Katerina
118 CHN Wang, Chunlu
177 RUS Dmitrieva, Natalia
109 CAN Charest, Isabelle

4 159 ITA Capurso, Marta
157 ISR Danilov, Olga
149 HUN Nagy, Mariann
128 GBR Williams, Joanna

5 112 CAN Kraus, Alanna
105 BUL Radanova, Evgenia
138 GER Rudolph, Susanne

6 146 HUN Lajtos, Szandra
167 JPN Tanaka, Chikage
178 RUS Evteeva, Nina
183 USA Peterson, Amy

7 163 ITA Zini, Mara
101 BLR Pavlovich, Yulia
126 GBR Lindsay, Sarah
140 HKG Ren, Christy

8 170 KOR Choi, Eun-Kyung
125 FRA Bouvier, Stephanie
164 JPN Kamino, Yuka
182 USA Hallisey, Caroline

The top two skaters from each preliminary, quarterfinal and
semifinal heat advance to the next round.

COLOR PHOTO: COVER PHOTOGRAPH BY AL TIELEMANS COVER Pack Man Apolo Ohno goes for gold tonight DRAW SHEETS 2.16.02 BOBSLED--CURLING--ALPINE SKIING--FREESTYLE SKIING--BIATHLON--HOCKEY--SPEED SKATING--SHORT TRACK--NORDIC COMBINED COLOR PHOTO: DAMIAN STROHMEYER Vladimir Malakhov (23) of Russia bullies Belarus. Tonight, it's U.S.-Russia. COLOR PHOTO: CARL YARBROUGH Didier Cuche of Switzerland won silver in the Super G in Nagano. COLOR PHOTO: DAVID BERGMAN Germany's Sven Fischer will start 29 seconds behind the leader today. COLOR PHOTO: PETER READ MILLER Only Trinidad and Tobago and Bulgaria had slower qualifying runs than the U.S. Virgin Islands' shark. COLOR PHOTO: PETER READ MILLER New Zealand will start 26th out of 38 teams. COLOR PHOTO: AL TIELEMANS Brian Currutt of the U.S., who'll wear bib number 14 today, is in 14th place in the World Cup standings. COLOR PHOTO: DAMIAN STROHMEYER Cammi Granato (center) and the U.S. women seek a third pool win today.

HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
OUT
HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
IN
Eagle (-2)
Birdie (-1)
Bogey (+1)
Double Bogey (+2)