Draw Sheets The who, what, when and where of today's events

February 17, 2002

ALPINE SKIING
BOBSLED
CROSS-COUNTRY SKIING
FIGURE SKATING
CURLING
NORDIC COMBINED
HOCKEY
SPEED SKATING
SCHEDULE UPDATES www.saltlake2002.com

PARTICIPATING NATIONS

AND ANDORRA
ARG ARGENTINA
ARM ARMENIA
AUS AUSTRALIA
AUT AUSTRIA
AZE AZERBAIJAN
BLR BELARUS
BEL BELGIUM
BER BERMUDA
BIH BOSNIA/HERZEGOVINA
BRA BRAZIL
BUL BULGARIA
CMR CAMEROON
CAN CANADA
CHI CHILE
CHN CHINA
TPE CHINESE TAIPEI
CRO CROATIA
CYP CYPRUS
CZE CZECH REPUBLIC
DEN DENMARK
EST ESTONIA
FIJ FIJI
FIN FINLAND
FRA FRANCE
GEO GEORGIA
GER GERMANY
GBR GREAT BRITAIN
GRE GREECE
HKG HONG KONG, CHINA
HUN HUNGARY
ISL ICELAND
IND INDIA
IRI IRAN
IRL IRELAND
ISR ISRAEL
ITA ITALY
JAM JAMAICA
JPN JAPAN
KAZ KAZAKHSTAN
KEN KENYA
KGZ KYRGYZSTAN
LAT LATVIA
LIB LEBANON
LIE LIECHTENSTEIN
LTU LITHUANIA
MKD MACEDONIA
MEX MEXICO
MDA MOLDOVA
MON MONACO
MGL MONGOLIA
NEP NEPAL
NED THE NETHERLANDS
NZL NEW ZEALAND
NOR NORWAY
POL POLAND
PUR PUERTO RICO
ROM ROMANIA
RUS RUSSIA
SMR SAN MARINO
SVK SLOVAKIA
SLO SLOVENIA
RSA SOUTH AFRICA
KOR SOUTH KOREA
ESP SPAIN
SWE SWEDEN
SUI SWITZERLAND
TJK TAJIKISTAN
THA THAILAND
TRI TRINIDAD AND TOBAGO
TUR TURKEY
UKR UKRAINE
USA UNITED STATES
UZB UZBEKISTAN
VEN VENEZUELA
ISV VIRGIN ISLANDS
YUG YUGOSLAVIA

Alpine Skiing
Austria's Renate Gotschl took bronze in the downhill and silver
in the combined. Can she win the gold in the Super G today?

Super G (Women)
SNOWBASIN SKI AREA, 10 a.m.
The Super G will be contested on the lower portion of the
women's downhill course (Wildflower).

NAGANO MEDALISTS
[Gold] United States (Picabo Street)
[Silver] Austria (Michaela Dorfmeister)
[Bronze] Austria (Alexandra Meissnitzer)

DOMINANT NATIONS G S B T
Austria 1 1 1 3
United States 2 0 0 2
Italy 1 0 1 2

BIB NOC ATHLETE TIME

1 GER Haltmayr, Petra
2 ITA Putzer, Karen
3 CAN Turgeon, Melanie
4 AUT Dorfmeister, Michaela
5 AUT Meissnitzer, Alexandra
6 AUT Gotschl, Renate
7 FRA Montillet, Carole
8 GER Gerg, Hilde
9 ITA Ceccarelli, Daniela
10 ITA Kostner, Isolde
11 SUI Rey Bellet, Corinne
12 SWE Wiberg, Pernilla
13 USA Clark, Kirsten
14 USA Lalive, Caroline
15 AUT Schneider, Tanja
16 CRO Kostelic, Janica
17 SUI Berthod, Sylviane
18 GER Ertl, Martina
19 FRA Suchet, Melanie
20 ITA Bassis, Patrizia
21 USA Monahan, Kathleen
22 SLO Bracun, Spela
23 RUS Zelenskaja, Warwara
24 SWE Hargin, Janette
25 GER Haeusl, Regina
26 USA Mendes, Jonna
27 FRA Jacquemod, Ingrid
28 SLO Suhadolc, Mojca
29 CAN Simard, Genevieve
30 ESP Ruiz Castillo, Carolina
31 CZE Hrstkova, Lucie
32 CAN Lefrancois, Anne Marie
33 SUI Borghi, Catherine
34 NOR Marken, Ingeborg Helen
35 AUS Owens, Jenny
36 CAN Boucher, Sara-Maude
37 ARG Simari Birkner, Macarena
38 CZE Martinovova, Gabriela
39 ISL Kristjansdottir, Dagny L.
40 GBR Alcott, Chimene
41 AUS Jones, Alice
42 ROM Munteanu, Alexandra
43 ARG Simari Birkner, Maria Belen
44 CHI Irarrazabal, Anita
45 BUL Vassileva, Nadejda

Bobsled
The Swiss team of Christian Reich and Steve Anderhub are ahead
of Germany's Christoph Langen and Markus Zimmermann by .01 of a
second

Two-Man (Runs 3 and 4)
UTAH OLYMPIC PARK, 3 p.m.
Course Length: 1,335 meters; Curves: 15

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Italy (G. Huber/A. Tartaglia)
[Gold] Canada (P. Lueders/D. MacEachern)
[Bronze] Germany (C. Langen/M. Zimmermann)

DOMINANT NATIONS G S B T
Switzerland 4 4 4 12
Italy 3 2 2 7
East Germany 2 3 2 7

BIB NOC DRIVER/BRAKEMAN 3RD RUN 4TH RUN

10 SUI Reich, Christian
Anderhub, Steve
9 RUS Zoubkov, Alexandr
Stepuschkin, Dmitri
8 USA Hays, Todd
Hines, Garrett
7 CAN Morin, Yannik
Sokolowski, John
6 AUT Stampfer, Wolfgang
Schuetzenauer, Martin
5 SUI Annen, Martin
Hefti, Beat
4 GER Spies, Rene
Sagmeister, Franz
3 GER Langen, Christoph
Zimmermann, Markus
2 ITA Huber, Guenther
Tartaglia, Antonio
1 CAN Lueders, Pierre
Zardo, Giulio
20 NED Glas, Arend
Welten, Marcel
19 RUS Popov, Evgeni
Makartchuk, Piotr
18 ITA Tosini, Fabrizio
la Grassa, Cristian
17 FRA Mingeon, Bruno
Hostache, Emanuel
16 NOR Kristiansen, Arnfinn
Roeyland, Bjarne
15 LAT Prusis, Sandis
Rullis, Marcis
14 MON Servelle, Patrice
Gattuso, Sebastien
13 USA Shimer, Brian
Steele, Darrin
12 CZE Puskar, Pavel
Kobian, Jan
11 GBR Johnston, Lee
Adam, Marcus
32 CZE Danilevic, Ivo
Gomola, Roman
31 GRE Kambanis, John-Andrew
Leivaditis, Ioannis
30 IRL Donohoe, Peter
Kiernan, Paul
29 JPN Suzuki, Hiroshi
Inoue, Masanori
28 MEX Tames, Roberto
Lauderdale, Roberto
27 ARM Janjigian, Dan
Alexandrou, Jyorgos
26 NZL Henderson, Alan
Edmond, Mark
25 ROM Enache, Florian
Duminicel, Adrian
24 GBR Scarisbrick, Neil
Bryce, Colin
23 LAT Guts, Gatis
Dicmanis, Intars
22 JPN Ohishi, Hiroaki
Miura, Shinji
21 UKR Ivanyshyn, Oleksandr
Streltsov, Olexandr
38 SVK Jagnesak, Milan
Krestanko, Robert
37 TRI Sun, Gregory
McNeilly, Andrew
36 JAM Watt, Winston Alexander
Brown, Lascelles Oneil
35 BUL Vasilev, Stefan
Danov, Miroslav
34 ISV Zoller, Zachary
Wheeler, Quinn

Cross-Country Skiing
Expect a three-way battle that will involve Norway, Italy and
Sweden

4x10-km Relay (Men)
SOLDIER HOLLOW, 9:30 a.m.
High Elevation: 1,829 meters; Low Elevation: 1,670 meters

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Norway
[Silver] Italy
[Bronze] Finland

Finland and Norway have dominated this event since its debut at
the 1936 Games.

BIB NOC ATHLETES LEG TIME

1 NOR Alsgaard, Thomas
Aukland, Anders
Bjoerndalen, Ole Einar
Estil, Frode
Jevne, Erling
Skjeldal, Kristen
TEAM TIME

2 SWE Elofsson, Per
Fredriksson, Mathias
Goeransson, Morgan
Ingesson, Magnus
Jonsson, Niklas
Lindgren, Urban
TEAM TIME

3 GER Angerer, Tobias
Filbrich, Jens
Schlickenrieder, Peter
Schluetter, Andreas
Sommerfeldt, Rene
Teichmann, Axel
TEAM TIME

4 RUS Bolchakov, Nikolaj
Denisov, Vitaly
Ivanov, Mikhail
Novikov, Serguei
Rotchev, Vasily
Tichkine, Dmitri
TEAM TIME

5 AUT Botvinov, Mikhail
Hoffmann, Christian
Marent, Alexander
Mayer, Marc
Urain, Gerhard
Walcher, Achim
TEAM TIME

6 ITA Maj, Fabio
Piller Cottrer, Pietro
Schwienbacher, Freddy
Valbusa, Fulvio
Zorzi, Cristian
di Centa, Giorgio
TEAM TIME

7 EST Aasmae, Meelis
Borovik, Dimitri
Mae, Jaak
Narusk, Priit
Olle, Raul
Veerpalu, Andrus
TEAM TIME

8 SUI Aschwanden, Wilhelm
Bundi, Gion Andrea
Burgermeister, Reto
Eigenmann, Christoph
Maechler, Patrik
Roelli, Patrick
TEAM TIME

9 BLR Dolidowitsch, Sergei
Sannikov, Alexander
Schalak, Aleksandr
Semeniako, Nikolai
Tregobov, Alexij
Virolainen, Roman
TEAM TIME

10 KAZ Chebotko, Nikolay
Golovko, Andrei
Nevzorov, Andrei
Odnodvortsev, Maxim
Riabinine, Pavel
Zubrilin, Igor
TEAM TIME

11 JPN Azegami, Daichi
Ebisawa, Katsuhito
Horigome, Mitsuo
Imai, Hiroyuki
Kozu, Masaaki
Kudo, Hiroshi
TEAM TIME

12 USA Bauer, John
Freeman, Kris
Johnson, Andrew
Swenson, Carl
Wadsworth, Justin
Weaver, Patrick
TEAM TIME

13 CZE Bauer, Lukas
Koukal, Martin
Magal, Jiri
Michl, Petr
Sperl, Milan
TEAM TIME

14 FRA Jonnier, Emmanuel
Perrillat, Christophe
Rousselet, Alexandre
Vittoz, Vincent
TEAM TIME

15 FIN Hietamaeki, Karri
Kattilakoski, Teemu
Palolahti, Ari
Pietila, Sami
Repo, Sami
Taipale, Kuisma
TEAM TIME

Each team selects four of its six athletes to ski the relay; the
choices are announced shortly before race time. The race is a
mass start, and each of the four will ski a 10-km leg, then tag
the next teammate.

Figure Skating
Irina Lobacheva and Ilia Averbukh try to stay in the hunt for
Russia's third gold in figure skating at these Games

Ice Dance (Original)
SALT LAKE ICE CENTER, 5:30 p.m.
Each dance will last 2 minutes and 30 seconds and is worth 30%
of the final score.

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Russia (Pasha Grishuk and Evgeny Platov)
[Silver] Russia (Anjelika Krylova and Oleg Ovsyannikov)
[Bronze] France (Marina Anissina and Gwendal Peizerat)

DOMINANT NATIONS G S B T
U.S.S.R. 3 3 2 8
Russia 2 2 0 4
Three countries tied with 2

ORDER NOC SKATERS

1 USA Handra, Beata
Sinek, Charles
2 FRA Delobel, Isabelle
Schoenfelder, Olivier
3 ISR Gudina, Natalia
Beletsky, Alexei
4 SUI Hugentobler, Eliane
Hugentobler, Daniel
5 AZE Fraser, Kristin
Lukanin, Igor
6 CAN Dubreuil, Marie-France
Lauzon, Patrice
7 KOR Yang, Tae-Hwa
Lee, Chuen-Gun
8 UKR Golovina, Julia
Voiko, Oleg
9 CZE Kovalova, Katarina
Szurman, David
10 CHN Zhang, Weina
Cao, Xianming
11 ITA Faiella, Federica
Scali, Massimo
12 GBR Humphreys, Marika
Baranov, Vitali
13 USA Lang, Naomi
Tchernyshev, Peter
14 POL Nowak, Sylwia
Kolasinski, Sebastian
15 ISR Chait, Galit
Sakhnovski, Sergei
16 ITA Fusar Poli, Barbara
Margaglio, Maurizio
17 BUL Denkova, Albena
Staviyski, Maxim
18 GER Winkler, Kati
Lohse, Rene
19 CAN Bourne, Shae-Lynn
Kraatz, Victor
20 UKR Grushina, Elena
Goncharov, Ruslan
21 FRA Anissina, Marina
Peizerat, Gwendal
22 RUS Lobacheva, Irina
Averbukh, Ilia
23 LTU Drobiazko, Margarita
Vanagas, Povilas
24 RUS Navka, Tatiana
Kostomarov, Roman

Curling
The Canadian women clinched a berth in the semifinals by scoring
a 9-4 victory over Japan yesterday. Sweden is surging on the
men's side

Preliminary Round (Men, Draws 10 and 11)
THE ICE SHEET AT OGDEN, 9 a.m. (Germany vs. Sweden, Canada vs.
Norway, France vs. Switzerland); 7 p.m. (France vs. Great
Britain, United States vs. Finland)

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Switzerland
[Silver] Canada
[Bronze] Norway

Curling made its Olympic debut in Nagano with Switzerland
winning the gold medal in the men's competition.

ROSTERS OF PARTICIPATING TEAMS
NOC PLAYER POSITION

CAN Martin, Kevin Skip
Walchuk, Don Third
Rycroft, Carter Second
Bartlett, Don Lead
Tralnberg, Ken Alternate

SUI Schwaller, Andreas Skip
Schwaller, Christof Third
Eggler, Markus Second
Grichting, Damian Lead
Ramstein, Marco Alternate

GER Stock, Sebastian Skip
Herberg, Daniel Third
Knoll, Stephan Second
Messenzehl, Markus Lead
Hoffmann, Patrick Alternate

DEN Schmidt, Ulrik Skip
Lavrsen, Lasse Third
Hansen, Brian Second
Svensgaard, Carsten Lead
Gufler, Frants Alternate

FIN Uusipaavalniemi, M. Skip
Makela, Ville Third
Hati, Tommi Second
Laukkanen, Jari Lead
Saarelainen, Pekka Alternate

FRA Dupont Roc, D. Skip
Ducroz, Jan Henri Third
Dufour, Thomas Second
Mugnier, Spencer Lead
Caux, Philippe Alternate

GBR McMillan, Hammy Skip
Smith, Warwick Third
MacDonald, Ewan Second
Brown, Norman Lead
Loudon, Peter Alternate

NOR Trulsen, Paal Skip
Vaagberg, Lars Third
Davanger, Flemming Second
Ramsfjell, Bent A. Lead
Nergaard, Torger Alternate

SWE Lindholm, Peja Skip
Nordin, Tomas Third
Swartling, Magnus Second
Narup, Peter Lead
Kraupp, Anders Alternate

USA Somerville, Tim Skip
Schneeberger, Mike Third
Brundidge, Myles Second
Gordon, John Lead
Barcome, Don Alternate

Preliminary Round (Women, Draw 10)
THE ICE SHEET AT OGDEN, 2 p.m. (Norway vs. Denmark, Russia vs.
Japan, Great Britain vs. United States)

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Canada
[Silver] Denmark
[Bronze] Sweden

Two four-player teams take turns attempting to get their
42-pound stone as close as possible to the center of a set of
concentric circles.

ROSTERS OF PARTICIPATING TEAMS
NOC PLAYER POSITION

CAN Law, Kelley Skip
Skinner, Julie Third
Wheatcroft, Georgina Second
Nelson, Diane Lead
Noble, Cheryl Alternate

DEN Bidstrup, Lene Skip
Slotsager, Susanne Third
Krause, Malene Second
Lund Nielsen, Avijaja Lead
Richardson, Lisa Alternate

GBR Martin, Rhona Skip
Knox, Deborah Third
MacDonald, Fiona Second
Morton, Margaret Lead
Rankin, Janice Alternate

GER Nessler, Natalie Skip
Belkofer, Sabine Third
Wielaender, Heike Second
Stock, Andrea Lead
Fischer, Karin Alternate

JPN Kato, Akiko Skip
Hayashi, Yumie Third
Onodera, Ayumi Second
Konaka, Mika Lead
Ishizaki, Kotomi Alternate

NOR Nordby, Dordi Skip
Woods, Hanne Third
Haslum, Marianne Second
Loevseth, Kristin T. Lead
Holth, Camilla Alternate

RUS Jarkova, Olga Skip
Nekrassova, Iana Third
Skoultan, Anastassia Second
Ezekh, Nkeirouka Lead
Tiouvaeva, Anjela Alternate

SUI Ebnoether, Luzia Skip
Ott, Mirjam Third
Frei, Tanya Second
Roethlisberger, Nadia Lead
Bidaud, Laurence Alternate

SWE Gustafson, Elisabet Skip
Nyberg, Katarina Third
Marmont, Louise Second
Persson, Elisabeth Lead
Bertrup, Christina Alternate

USA Erickson, Kari Skip
McCormick, Deborah Third
Liapis, Stacey Second
Swisshelm, Ann Lead
Cotten, Joni Alternate

Nordic Combined
The U.S. team starts third, but Japan, Germany and the Czech
Republic are not far behind

Team 4x5-km Relay (Final)
SOLDIER HOLLOW, 1 p.m. High Elevation: 1,829 meters; Low
Elevation: 1,670 meters

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Norway
[Silver] Finland
[Bronze] France

Japan has won two golds since this competition was introduced in
1988, but Norway is the reigning world champion.

ORDER NOC ATHLETES TIME BEHIND TIME

1 FIN Mantila, Jari
Manninen, Hannu 0
Tallus, Jaakko
Lajunen, Samppa
2 AUT Bieler, Christoph
Gruber, Michael :44
Stecher, Mario
Gottwald, Felix
3 USA Lodwick, Todd
Demong, Bill 1:34
Spillane, Johnny
Dayton, Matt
4 JPN Ogiwara, Kenji
Tomii, Gen 1:40
Mori, Satoshi
Takahashi, Daito
5 GER Kircheisen, Bjoern
Hettich, Georg 1:51
Hoehlig, Marcel
Ackermann, Ronny
6 CZE Kucera, Milan
Hermansky, Lukas 1:53
Churavy, Pavel
Smejc, Petr
7 SUI Hurschler, Andreas
Heer, Ronny 2:37
Schmid, Jan
Rieder, Ivan
8 FRA Baud, Frederic
Roux, Ludovic 3:02
Arnould, Kevin
Bal, Nicolas
9 RUS Fadeev, Alexej
Zvetkov, Alexej 3:40
Barannikov, Alexej
Lysenin, Vladimir
10 NOR Rotevatn, Sverre
Oestvik, Lars Andreas 4:24
Grave, Jan Rune
Hammer, Kristian

Hockey
Sweden takes on the Czech Republic in a matchup of the last two
gold medalists, while the women meet to decide places five
through eight

Classification Round (Women)
THE PEAKS ICE ARENA, 2 p.m., Russia vs. China
E CENTER, 9 p.m., Germany vs. Kazakhstan

NAGANO MEDALISTS
[Gold] United States
[Silver] Canada
[Bronze] Finland

The U.S. won the gold in Nagano, but Canada has dominated
internationally, winning all seven world championships.

Game 1
Russia
NO. POS. PLAYER

2 D Barykina, Maria
27 F Bialkovskaia, Elena
7 D Bobrova, Elena
23 F Burina, Tatiana
20 G Gashennikova, Irina
12 F Gladycheva, Ioulia
4 D Khomitch, Alena
10 F Mishina, Larisa
25 F Pachkevitch, Ekaterina
15 D Permyakova, Olga
3 D Petrovskaia, Kristina
26 D Savenkova, Olga
29 D Shchelchkova, Zhanna
17 F Smolentseva, E.
11 F Sotnikova, Tatiana
22 F Terentieva, Svetlana
21 F Trefilova, Svetlana
28 F Tretiakova, Oksana
18 F Tsareva, Tatiana
30 G Votintseva, Irina

China
NO. POS. PLAYER

10 D Chen, Jing
22 F Dai, Qiuwa
21 D Guan, Weinan
20 G Guo, Hong
11 F Hu, Chunrong
1 G Jiang, Limei
12 F Jin, Fengling
4 D Li, Xuan
3 F Liu, Hongmei
15 F Liu, Yanhui
6 D Lu, Yan
18 F Ma, Xiaojun
9 F Sang, Hong
24 D Shen, Tiantian
14 F Sun, Rui
19 F Wang, Linuo
2 D Wang, Ying
7 F Xu, Lei
8 F Yang, Xiuqing
13 D Zhang, Jing

Game 2
Germany
NO. POS. PLAYER

81 F Becker, Maritta
66 F Evers, Bettina
24 F Fruehwirt, Stephanie
29 F Grundmann, Claudia
69 D Kinza, Sandra
23 D Kruck, Sabrina
21 F Lanzl, Michaela
20 D Linde, Nina
19 F Oswald, Christina
90 F Reindl, Franziska
15 F Ritter, Nina
25 D Rueckauer, Sabine
14 F Scheytt, Anja
44 D Schreckenbach, Jana
22 G Thyssen, Esther
97 F Valenti, Maren
13 G Wartosch-Kuerten, S.
71 F Wierscher, Julia
9 F Wolf, Raffaela
8 D Ziegenhals, Nina

Kazakhstan
No. POS. PLAYER

12 D Adyyeva, Viktoriya
1 G Akimbetyeva, Anna
7 F Alexeyeva, Lyubov
2 D Assonova, Antonida
14 F Dikambayeva, Dinara
5 D Khlyzova, Tatiana
16 F Konysheva, Olga
17 F Kryukova, Olga
11 F Losyeva, Nadezhda
27 F Maltseva, Svetlana
23 D Maltseva, Yekaterina
9 D Potapova, Olga
21 F Sazonova, Viktoriya
10 F Shtelmaister, Yelena
30 F Solovyeva, Yuliya
4 D Taikevich, Oksana
33 G Trunova, Natalya
6 F Vafina, Lyubov
29 F Vassina, Svetlana
19 F Yakovchuk, Natalya

Final Round (Men)
E CENTER, 4 p.m., Sweden vs. Czech Republic
THE PEAKS ICE ARENA, 7 p.m., Canada vs. Germany

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Czech Republic
[Silver] Russia
[Bronze] Finland

DOMINANT NATIONS G S B T
Canada 6 4 2 12
U.S.S.R. 7 1 1 9
United States 2 6 1 9

Game 1
Sweden
NO. POS. PLAYER

11 F Alfredsson, Daniel
20 F Arvedson, Magnus
12 F Axelsson, Per-Johan
22 F Dahlen, Ulf
1 G Hedberg, Johan
96 F Holmstrom, Tomas
17 F Johansson, Mathias
3 D Johnsson, Kim
42 F Jonsson, Jorgen
29 D Jonsson, Kenny
5 D Lidstrom, Nicklas
91 F Naslund, Markus
14 D Norstrom, Mattias
92 F Nylander, Michael
2 D Ohlund, Mattias
4 D Olausson, Fredrik
10 D Ragnarsson, Marcus
19 F Renberg, Mikael
35 G Salo, Tommy
13 F Sundin, Mats
24 F Sundstrom, Niklas
32 G Tellqvist, Mikeal
40 F Zetterberg, Henrik

Czech Republic
NO. POS. PLAYER

16 F Cajanek, Petr
23 G Cechmanek, Roman
30 F Dopita, Jiri
19 F Dvorak, Radek
25 F Elias, Patrik
3 D Hamrlik, Roman
39 G Hasek, Dominik
9 F Havlat, Martin
24 F Hejduk, Milan
38 F Hrdina, Jan
68 F Jagr, Jaromir
15 D Kaberle, Tomas
13 D Kubina, Pavel
20 F Lang, Robert
10 F Patera, Pavel
21 F Reichel, Robert
26 F Rucinsky, Martin
41 D Skoula, Martin
42 D Smehlik, Richard
6 D Spacek, Jaroslav
29 D Sykora, Michal
17 F Sykora, Petr
1 G Turek, Roman

Game 2
Canada
NO. POS. PLAYER

20 G Belfour, Ed
4 D Blake, Rob
3 D Brewer, Eric
30 G Brodeur, Martin
74 F Fleury, Theo
52 D Foote, Adam
21 F Gagne, Simon
12 F Iginla, Jarome
31 G Joseph, Curtis
55 D Jovanovski, Ed
9 F Kariya, Paul
66 F Lemieux, Mario
88 F Lindros, Eric
2 D MacInnis, Al
27 D Niedermayer, Scott
25 F Nieuwendyk, Joe
11 F Nolan, Owen
37 F Peca, Mike
44 D Pronger, Chris
91 F Sakic, Joe
14 F Shanahan, Brendan
94 F Smyth, Ryan
19 F Yzerman, Steve

Germany
NO. POS. PLAYER

27 F Abstreiter, Tobias
83 F Benda, Jan
10 D Ehrhoff, Christian
36 D Goldmann, Erich
16 F Hynes, Wayne
49 F Kathan, Klaus
26 F Kreutzer, Daniel
47 G Kunast, Christian
41 D Kunce, Daniel
18 F Loth, Andreas
81 F MacKay, Mark
6 D Mayr, Jorg
75 F Morczinietz, Andreas
22 F Reichel, Martin
31 D Renz, Andreas
20 F Rumrich, Jurgen
13 D Schubert, Christoph
84 D Seidenberg, Dennis
33 G Seliger, Marc
48 F Soccio, Leonard
19 F Sturm, Marco
21 F Ustorf, Stefan

Speed Skating
Chris Witty, who won a silver in this event, was the only U.S.
speed skater to bring home a medal from Nagano

1,000 Meters (Women)
UTAH OLYMPIC OVAL, 5:15 p.m.
World Record: S. Voelker, GER, 1:14.06, 2001
Olympic Record: M. Timmer, NED, 1:16.51, 1998

NAGANO MEDALISTS
[Gold] The Netherlands (Marianne Timmer)
[Silver] United States (Chris Witty)
[Bronze] Canada (Catriona LeMay Doan)

DOMINANT NATIONS G S B T
United States 2 3 4 9
U.S.S.R. 4 2 2 8
East Germany 2 2 1 5

PAIR # NOC SKATERS TIME

1 KOR Choi, Seung-Yong
KAZ Prokasheva, Lyudmila
2 CHN You, Yanchun
KOR Lee, Yong-Joo
3 BLR Radkevich, Svetlana
CHN Song, Li
4 UKR Myagkikh, Yelena
HUN Egyed, Krisztina
5 ROM Jakab, Andrea
KOR Cho, Seon-Yeon
6 CAN Auch, Susan
RUS Barysheva, Varvara
7 BLR Kotyuga, Anzhelika
CHN Jin, Hua
8 NED Wijsman, Marieke
JPN Osuga, Sayuri
9 USA Sundstrom, Becky
GER Wohlrab, Marion
10 RUS Kaykan, Svetlana
CHN Wang, Manli
11 NED Timmer, Marianne
USA Sannes, Amy
12 ITA Simionato, Chiara
NED Thomas, Annamarie
13 NED Nuyt, Andrea
JPN Sanmiya, Eriko
14 CAN Klassen, Cindy
JPN Tabata, Maki
15 USA Witty, Chris
CAN LeMay Doan, Catriona
16 USA Rodriguez, Jennifer
GER Friesinger, Anni
17 GER Voelker, Sabine
JPN Tonoike, Aki
18 RUS Zhurova, Svetlana
GER Garbrecht-Enfeldt, Monique

COLOR PHOTO: COVER PHOTOGRAPH BY PETER READ MILLER Naomi Lang and Peter Tchernyshev lead the U.S. today COLOR PHOTO: JOHN BIEVER Jennifer Rodriguez takes off today in the 1,000 meters, the shortest of the four races she'll skate. COLOR PHOTO: HEINZ KLUETMEIER Renate Gotschl finished fifth in the Super G in Nagano. COLOR PHOTO: NANCIE BATTAGLIA Todd Hays had the U.S. in 5th place after two runs. COLOR PHOTO: PETER READ MILLER Marina Anissina and Gwendal Peizerat of France were elegant, and No. 1, in compulsories. COLOR PHOTO: JOHN BIEVER Todd Lodwick (7) & Co. trail only Finland and Austria; the U.S. has never won a medal in the sport. COLOR PHOTO: JOHN BIEVER Bronze medalist in the 500, Sabine Voelker of Germany shoots for another podium today.

HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
OUT
HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
IN
Eagle (-2)
Birdie (-1)
Bogey (+1)
Double Bogey (+2)