Draw Sheets The who, what, when and where of today's events

February 22, 2002

ALPINE SKIING
BOBSLED
CURLING
FIGURE SKATING
HOCKEY
NORDIC COMBINED
SPEED SKATING
SCHEDULE UPDATES www.saltlake2002.com

PARTICIPATING NATIONS

AND ANDORRA
ARG ARGENTINA
ARM ARMENIA
AUS AUSTRALIA
AUT AUSTRIA
AZE AZERBAIJAN
BLR BELARUS
BEL BELGIUM
BER BERMUDA
BIH BOSNIA/HERZEGOVINA
BRA BRAZIL
BUL BULGARIA
CMR CAMEROON
CAN CANADA
CHI CHILE
CHN CHINA
TPE CHINESE TAIPEI
CRO CROATIA
CYP CYPRUS
CZE CZECH REPUBLIC
DEN DENMARK
EST ESTONIA
FIJ FIJI
FIN FINLAND
FRA FRANCE
GEO GEORGIA
GER GERMANY
GBR GREAT BRITAIN
GRE GREECE
HKG HONG KONG, CHINA
HUN HUNGARY
ISL ICELAND
IND INDIA
IRI IRAN
IRL IRELAND
ISR ISRAEL
ITA ITALY
JAM JAMAICA
JPN JAPAN
KAZ KAZAKHSTAN
KEN KENYA
KGZ KYRGYZSTAN
LAT LATVIA
LIB LEBANON
LIE LIECHTENSTEIN
LTU LITHUANIA
MKD MACEDONIA
MEX MEXICO
MDA MOLDOVA
MON MONACO
MGL MONGOLIA
NEP NEPAL
NED THE NETHERLANDS
NZL NEW ZEALAND
NOR NORWAY
POL POLAND
PUR PUERTO RICO
ROM ROMANIA
RUS RUSSIA
SMR SAN MARINO
SVK SLOVAKIA
SLO SLOVENIA
RSA SOUTH AFRICA
KOR SOUTH KOREA
ESP SPAIN
SWE SWEDEN
SUI SWITZERLAND
TJK TAJIKISTAN
THA THAILAND
TRI TRINIDAD AND TOBAGO
TUR TURKEY
UKR UKRAINE
USA UNITED STATES
UZB UZBEKISTAN
VEN VENEZUELA
ISV VIRGIN ISLANDS
YUG YUGOSLAVIA

Alpine Skiing
Look for Sonja Nef of Switzerland, the GS world champion, and
Austria's Michaela Dorfmeister to dominate this event

Giant Slalom (Women)
PARK CITY MOUNTAIN RESORT, 10 a.m. (first run); 1 p.m. (second
run). Course Length: 1,220 meters; Vertical Drop: 380 meters

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Italy (Deborah Compagnoni)
[Silver] Austria (Alexandra Meissnitzer)
[Bronze] Germany (Katja Seizinger)

Austria leads all countries with seven medals but has never won
gold. Three nations have six.

BIB NOC ATHLETE 1ST RUN 2ND RUN

1 SUI Nef, Sonja
2 AUT Dorfmeister, Michaela
3 CAN Forsyth, Allison
4 NOR Flemmen, Andrine
5 NOR Nilsen, Stina Hofgard
6 ITA Putzer, Karen
7 SWE Paerson, Anja
8 ESP Rienda Contreras, M.
9 SLO Maze, Tina
10 AUT Meissnitzer, Alexandra
11 FIN Poutiainen, Tanja
12 SUI Kummer, Lilian
13 SUI Rey Bellet, Corinne
14 SWE Nowen, Ylva
15 SWE Ottosson, Anna
16 AUT Obermoser, Brigitte
17 FRA Montillet, Carole
18 USA Koznick, Kristina
19 CRO Kosteli?c, Janica
20 AUT Heregger, Selina
21 GER Ertl, Martina
22 LIE Heeb-Batliner, Birgit
23 USA Schleper, Sarah
24 ITA Bachmann, Silke
25 SUI Aufdenblatten, Fraenzi
26 SLO Dovzan, Alenka
27 FRA Pascal-Saioni, Christel
28 ITA Karbon, Denise
29 ITA Gius, Nicole
30 USA Clark, Kirsten
31 FRA Pequegnot, Laure
32 SWE Hargin, Janette
33 ESP Galindo Santolaria, Ana
34 CZE Hrstkova, Lucie
35 JPN Kashiwagi, Kumiko
36 GER Gerg, Annemarie
37 SLO Pretnar, Spela
38 ESP Ruiz Castillo, Carolina
39 CZE Zakourilova, Petra
40 USA Shaffer, Alexandra
41 CZE Kurfuerstova, Eva
42 GER Haltmayr, Petra
43 GBR Alcott, Chimene
44 AUS Korten, Jeannette
45 AUS Owens, Jenny
46 CAN Brydon, Emily
47 GER Bergmann, Monika
48 SVK Zuzulova, Veronika
49 CRO Fleiss, Nika
50 ISL Kristjansdottir, Dagny L.
51 ARG Simari Birkner, M.B.
52 JPN Hiroi, Noriyo
53 ARM Rakedjian, Vanessa
54 YUG Lolovic, Jelena
55 ARG Simari Birkner, Macarena
56 FIN Raita, Henna
57 ROM Munteanu, Alexandra
58 CRO Jelusic, Ana
59 LIB Njeim, Chirine
60 KOR Yoo, Hye Min
61 BUL Vassileva, Nadejda
62 GEO Akhmeteli, Sofia
63 MKD Nikolovska, Jana
64 HUN Vastagh Regos, Marta
65 UKR Siparenko, Yulia
66 KAZ Persidskaya, Olesia
67 AND Grau, Vicky
68 IRL McGarry, Tamsen
69 BRA Arnhold, Mirella

Bobsled
U.S. driver Todd Hays finished fourth in the two-man event, so
he's hoping for a win, but the German and Swiss teams will be
tough to beat

Four-Man Finals (Runs 1 and 2)
UTAH OLYMPIC PARK, 3:30 p.m.
Course length: 1,335 meters; Curves: 15

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Germany-2
[Silver] Switzerland-1
[Bronze] Great Britain-1 and France-1

DOMINANT NATIONS G S B T
Switzerland 5 5 4 14
United States 3 3 2 8
Germany 3 1 3 7

BIB SLED DRIVER/BRAKEMEN 1ST RUN 2ND RUN

Mingeon, Bruno
1 FRA-1 le Chanony, Eric
Fouquet, Christophe
Arbez, Alexandre

Thomas, Bruno
2 FRA-2 Andre, Michel
Giroud, Thibault
Paviot, Philippe

Popov, Evgeni
3 RUS-1 Makartchuk, Piotr
Golubev, Sergei
Stepuschkin, Dmitri

Langen, Christoph
4 GER-1 Zimmermann, Markus
Sagmeister, Franz
Barucha, Stefan

Annen, Martin
5 SUI-1 Schaufelberger, Silvio
Hefti, Beat
Grand, Cedric

Stampfer, Wolfgang
6 AUT-1 Mueller, Michael
Seelos, Klaus
Schuetzenauer, Martin

Reich, Christian
7 SUI-2 Anderhub, Steve
Acklin, Guido
Aeberhard, Urs

Lange, Andre
8 GER-2 Kuehn, Enrico
Kuske, Kevin
Embach, Carsten

Glas, Arend
9 NED-1 van Calker, Edwin
Beck, Timothy
Welten, Marcel

Hays, Todd
10 USA-1 Jones, Randy
Schuffenhauer, Bill
Hines, Garrett

Zoubkov, Alexandr
11 RUS-2 Seliverstov, Alexei
Egorov, Philippe
Andrynin, Alexei

Prusis, Sandis
12 LAT-1 Rullis, Marcis
Silarajs, Janis
Ozols, Janis

Suzuki, Hiroshi
13 JPN-1 Miura, Shinji
Doigawa, Shinji
Inoue, Masanori

Tosini, Fabrizio
14 ITA-1 Pais de Libera, Andrea
Rota, Massimiliano
la Grassa, Cristian

Kristiansen, Arnfinn
15 NOR-1 Stroemberg, Ole C.
Roeyland, Bjarne
Musial, Mariusz Konrad

Lueders, Pierre
16 CAN-1 LeBlanc, Ken
Zardo, Giulio
Caron, Pascal

Puskar, Pavel
17 CZE-1 Studnicka, Milan
Kondrat, Peter
Kobian, Jan

Johnston, Lee
18 GBR-2 Harries, Philip
McCalla, David
Attwood, Paul

Scarisbrick, Neil
19 GBR-1 Rider, Scott
Goedluck, Philip
Ward, Dean

Shimer, Brian
20 USA-2 Kohn, Mike
Sharp, Doug
Steele, Dan

Guts, Gatis
21 LAT-2 Dicmanis, Intars
Rozentals, Maris
Bumbulis, Gunars

Zyla, Tomasz
22 POL-1 Kupczyk, Dawid
Sienko, Krzysztof
Gatka, Tomasz
Chen, Chin-San

23 TPE-1 Chen, Chien-Li
Lin, Ruei-Ming
Chen, Chien-Sheng

Grimaldi, Albert
24 MON-1 Oula, Charles
Gattuso, Sebastien
Servelle, Patrice

Henderson, Alan
25 NZL-1 Harrison, Steve
Ross, Angus
Edmond, Mark

Enache, Florian
26 ROM-1 Duminicel, Adrian
Pacioianu, Iulian
Demetriad, Teodor

Radjenovic, Boris
27 YUG-1 Djurdjic, Dalibor
Vucinic, Raso
Radjenovic, Vuk

Polivach, Oleg
28 UKR-1 Zamostyanyk, Bohdan
Ivanyshyn, Oleksandr
Zhuravskyy, Yuriy

Sola, Ivan
29 CRO-1 Lovric, Boris
Boraska, Igor
Drpic, Niki

Jagnesak, Milan
30 SVK-1 Prielozny, Brano
Vanderka, Marian
Krestanko, Robert

Sudziarski, Keith
31 ISV-1 Zar, Paul
Brown, Christian
Savitch, Michael

Maleson, Eric
32 BRA-1 Inocencio, Matheus
Bindilatti, Edson
Paes, Cristiano Rogerio

Frankl, Nicholas
33 HUN-1 Gyulai, Marton
Pinter, Bertalan
Zsombor, Zsolt

Curling
Switzerland is the defending gold medalist and narrowly defeated
Sweden in the preliminary round, but the Swedes won the 2001
world championship

Gold and Bronze Medal Games (Men)
THE ICE SHEET AT OGDEN, 9 a.m., Sweden vs. Switzerland; 2:30
p.m., Canada vs. Norway

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Switzerland
[Silver] Canada
[Bronze] Norway

Two four-player teams take turns attempting to get their
42-pound stone as close as possible to the center of a set of
concentric circles.

BRONZE MEDAL ROSTERS
NOC PLAYER POSITION

Lindholm, Peja Skip
Nordin, Tomas Third
SWE Swartling, Magnus Second
Narup, Peter Lead
Kraupp, Anders Alternate
Schwaller, Andreas Skip
Schwaller, Christof Third
SUI Eggler, Markus Second
Grichting, Damian Lead
Ramstein, Marco Alternate

GOLD MEDAL ROSTERS
NOC PLAYER POSITION

Martin, Kevin Skip
Walchuk, Don Third
CAN Rycroft, Carter Second
Bartlett, Don Lead
Tralnberg, Ken Alternate
Trulsen, Paal Skip
Vaagberg, Lars Third
NOR Davanger, Flemming Second
Ramsfjell, Bent A. Lead
Nergaard, Torger Alternate

Figure Skating
An all-star exhibition of the best of the best of these Olympics
is on tap tonight at the Salt Lake Ice Center

Exhibition
SALT LAKE ICE CENTER, 6:45 p.m.
Skaters will choose their own music and programs. There are no
required elements.

The top four finishers in each of figure skating's four
disciplines, plus top U.S. finishers, will perform tonight. The
skating order and complete participant list had not been
determined at press time.

SKATERS

Pairs
Elena Berezhnaya and Anton Sikharulidze, RUS
Jamie Sale and David Pelletier, CAN
Shen Xue and Zhao Hongbo, CHN
Tatiana Totmianina and Maxim Marinin, RUS
Kyoko Ina and John Zimmerman, USA

Men
Alexei Yagudin, RUS
Evgeni Plushenko, RUS
Timothy Goebel, USA
Takeshi Honda, JPN
Todd Eldredge, USA

Ice Dancing
Marina Anissina and Gwendal Peizerat, FRA
Irina Lobacheva and Ilia Averbukh, RUS
Barbara Fusar Poli and Maurizio Margaglio, ITA
Shae-Lynn Bourne and Victor Kraatz, CAN
Naomi Lang and Peter Tchernyshev, USA

Women
Sarah Hughes, USA
Irina Slutskaya, RUS
Michelle Kwan, USA
Sasha Cohen, USA

Hockey
After battling to a 2-2 tie last Saturday, the U.S. takes on
Russia again, 22 years after the Miracle on Ice. Belarus should
pose no problem for the Canadians

Semifinals (Men)
E CENTER, noon, Canada vs. Belarus; 4:15 p.m., United States
vs. Russia

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Czech Republic
[Silver] Russia
[Bronze] Finland

DOMINANT NATIONS G S B T
Canada 6 4 2 12
U.S.S.R. 7 1 1 9
United States 2 6 1 9

Game 1
Canada
NO. POS. player

20 G Belfour, Ed
4 D Blake, Rob
3 D Brewer, Eric
30 G Brodeur, Martin
74 F Fleury, Theo
52 D Foote, Adam
21 F Gagne, Simon
12 F Iginla, Jarome
31 G Joseph, Curtis
55 D Jovanovski, Ed
9 F Kariya, Paul
66 F Lemieux, Mario
88 F Lindros, Eric
2 D MacInnis, Al
27 D Niedermayer, Scott
25 F Nieuwendyk, Joe
11 F Nolan, Owen
37 F Peca, Mike
44 D Pronger, Chris
91 F Sakic, Joe
14 F Shanahan, Brendan
94 F Smyth, Ryan
19 F Yzerman, Steve

Belarus
NO. POS. PLAYER

9 F Andrievski, Alexandr
18 F Antonenko, Oleg
11 F Bekbulatov, Vadim
24 F Dudik, Dmitry
33 G Fatikov, Leonid
17 F Kalyuzhny, Aleksei
3 D Khmyl, Oleg
28 F Koltsov, Konstantin
30 D Kopat, Vladimir
13 F Kovalev, Andrei
4 D Makritski, Alexander
6 D Matushkin, Igor
31 G Mezin, Andrei
21 D Mikulchik, Oleg
14 F Pankov, Vasily
32 F Pankov, Dmitry
37 F Rasolko, Andrei
5 D Romanov, Oleg
2 G Shabanov, Sergei
16 F Skabelka, Andrei
26 D Stas, Serguei
29 F Tsyplakov, Vladimir
27 D Zhurik, Alexander

Game 2
United States
NO. POS. PLAYER

11 F Amonte, Tony
30 G Barrasso, Tom
24 D Chelios, Chris
28 F Deadmarsh, Adam
18 F Drury, Chris
1 G Dunham, Mike
13 F Guerin, Bill
6 D Housley, Phil
16 F Hull, Brett
10 F LeClair, John
2 D Leetch, Brian
33 D Miller, Aaron
9 F Modano, Mike
5 D Poti, Tom
3 D Rafalski, Brian
35 G Richter, Mike
97 F Roenick, Jeremy
12 F Rolston, Brian
20 D Suter, Gary
7 F Tkachuk, Keith
39 F Weight, Doug
61 F York, Mike
48 F Young, Scott

Russia
NO. POS. PLAYER

61 F Afinogenov, Maxim
30 G Bryzgalov, Ilja
10 F Bure, Pavel
20 F Bure, Valeri
26 F Datsyuk, Pavel
91 F Fedorov, Sergei
55 D Gonchar, Sergei
11 D Kasparaitis, Darius
35 G Khabibulin, Nikolai
71 F Kovalchuk, Ilya
27 F Kovalev, Alexei
29 D Kravtchouk, Igor
12 F Kvasha, Oleg
8 F Larionov, Igor
23 D Malakhov, Vladimir
5 D Markov, Danny
2 D Mironov, Boris
33 F Nikolishin, Andrei
31 G Podomatsky, Yegor
14 F Samsonov, Sergei
7 D Tverdovsky, Oleg
79 F Yashin, Alexei
13 F Zhamnov, Alexei

Nordic Combined
Can Finland's Samppa Lajunen, who has two golds already, hold off
Ronny Ackermann of Germany?

Individual Sprint (7.5-km race)
SOLDIER HOLLOW, 11 a.m. High Elevation: 1,829 meters; Low
Elevation: 1,670 meters. The leader after the jump portion
starts first, with the others staggered behind.

The sprint, making its Olympic debut, is unlike the individual
and team Nordic combined events because of the jumping, which is
done on the large hill and has one jump instead of two.

BIB NOC ATHLETE TIME BEHIND TIME

1 FIN Lajunen, Samppa 0
2 GER Ackermann, Ronny :15
3 FIN Tallus, Jaakko :18
4 JPN Takahashi, Daito :35
5 AUT Stecher, Mario :39
6 AUT Bieler, Christoph :42
7 EST Salumae, Jens :45
8 GER Hoehlig, Marcel :46
9 AUT Gruber, Michael :50
10 CZE Smejc, Petr :50
11 AUT Gottwald, Felix :51
12 USA Lodwick, Todd :56
13 USA Demong, Bill :59
14 JPN Mori, Satoshi 1:03
15 GER Kircheisen, Bjoern 1:08
16 SUI Hurschler, Seppi 1:08
17 FIN Manninen, Hannu 1:12
18 SUI Hartmann, Andy 1:14
19 SUI Heer, Ronny 1:15
20 FRA Roux, Ludovic 1:16
21 CZE Churavy, Pavel 1:20
22 GER Gaiser, Jens 1:20
23 FIN Keskinarkaus, Mikko 1:23
24 FRA Arnould, Kevin 1:25
25 JPN Kobayashi, Norihito 1:25
26 CZE Kucera, Milan 1:29
27 SLO Jezersek, Andrej 1:29
28 NOR Rotevatn, Sverre 1:29
29 NOR Hammer, Kristian 1:36
30 NOR Brynemo, Preben Fjaere 1:41
31 EST Pikkor, Tambet 1:42
32 FRA Bal, Nicolas 1:42
33 NOR Grave, Jan Rune 1:51
34 JPN Ogiwara, Kenji 1:54
35 FRA Baud, Frederic 1:55
36 SVK Psenko, Michal 1:58
37 USA Spillane, Johnny 2:02
38 SUI Hurschler, Andreas 2:02
39 USA Dayton, Matt 2:18
40 BLR Zacharenko, Sergei 2:20

Speed Skating
Almost a lap behind Gianni Romme in 1998, Frank Dittrich of
Germany is favored over the Dutch star today

10,000 Meters (Men)
UTAH OLYMPIC OVAL, noon
World Record: G. Romme, NED, 13:03.40, 2000
Olympic Record: G. Romme, NED, 13:15.33, 1998

NAGANO MEDALISTS
[Gold] The Netherlands (Gianni Romme)
[Silver] The Netherlands (Bob de Jong)
[Bronze] The Netherlands (Rintje Ritsma)

DOMINANT NATIONS G S B T
Norway 4 7 5 16
The Netherlands 4 4 4 12
Sweden 5 1 3 9

PAIR # NOC SKATERS TIME

1 RUS Shepel, Dmitry
ITA Sighel, Roberto

2 NED Romme, Gianni
CAN Molicki, Dustin

3 USA Hedstrand, Jason
BEL Veldkamp, Bart

4 NED Uytdehaage, Jochem
USA Parra, Derek

5 JPN Shirahata, Keiji
POL Zygmunt, Pawel

6 JPN Itokawa, Toshihiko
NED de Jong, Bob

7 NOR Storelid, Kjell
GER Boden, Jens

8 GER Dittrich, Frank
NOR Saetre, Lasse

COVER PHOTOGRAPH BY DAVID E. KLUTHO COVER Save! Next up for U.S. hockey: a suddenly sizzling semi vs. Russia COLOR PHOTO: HEINZ KLUETMEIER With his gold in hand, Russia's Alexei Yagudin skates with the pressure off in tonight's exhibition. COLOR PHOTO: SIMON BRUTY Janica Kostelic has her own postage stamp in Croatia and three medals here. COLOR PHOTO: KAZUHIRO NOGI/AFP Switzerland's Martin Annen will be in the pilot's seat for today's four-man. COLOR PHOTO: PETER READ MILLER Jamie Sale and David Pelletier of Canada will be among the fan favorites tonight. COLOR PHOTO: DAMIAN STROHMEYER Paul Kariya will try to shoot Canada past Belarus in today's semis.

HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
OUT
HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
IN
Eagle (-2)
Birdie (-1)
Bogey (+1)
Double Bogey (+2)