Search

Draw Sheets The who, what, when and where of today's events

Draw Sheets The who, what, when and where of today's events

ALPINE SKIING
BOBSLED
CROSS-COUNTRY
HOCKEY
SPEED SKATING
SHORT TRACK
SCHEDULE UPDATES www.saltlake2002.com

This is an article from the Feb. 23, 2002 issue

PARTICIPATING NATIONS

AND ANDORRA
ARG ARGENTINA
ARM ARMENIA
AUS AUSTRALIA
AUT AUSTRIA
AZE AZERBAIJAN
BLR BELARUS
BEL BELGIUM
BER BERMUDA
BIH BOSNIA/HERZEGOVINA
BRA BRAZIL
BUL BULGARIA
CMR CAMEROON
CAN CANADA
CHI CHILE
CHN CHINA
TPE CHINESE TAIPEI
CRO CROATIA
CYP CYPRUS
CZE CZECH REPUBLIC
DEN DENMARK
EST ESTONIA
FIJ FIJI
FIN FINLAND
FRA FRANCE
GEO GEORGIA
GER GERMANY
GBR GREAT BRITAIN
GRE GREECE
HKG HONG KONG, CHINA
HUN HUNGARY
ISL ICELAND
IND INDIA
IRI IRAN
IRL IRELAND
ISR ISRAEL
ITA ITALY
JAM JAMAICA
JPN JAPAN
KAZ KAZAKHSTAN
KEN KENYA
KGZ KYRGYZSTAN
LAT LATVIA
LIB LEBANON
LIE LIECHTENSTEIN
LTU LITHUANIA
MKD MACEDONIA
MEX MEXICO
MDA MOLDOVA
MON MONACO
MGL MONGOLIA
NEP NEPAL
NED THE NETHERLANDS
NZL NEW ZEALAND
NOR NORWAY
POL POLAND
PUR PUERTO RICO
ROM ROMANIA
RUS RUSSIA
SMR SAN MARINO
SVK SLOVAKIA
SLO SLOVENIA
RSA SOUTH AFRICA
KOR SOUTH KOREA
ESP SPAIN
SWE SWEDEN
SUI SWITZERLAND
TJK TAJIKISTAN
THA THAILAND
TRI TRINIDAD AND TOBAGO
TUR TURKEY
UKR UKRAINE
USA UNITED STATES
UZB UZBEKISTAN
VEN VENEZUELA
ISV VIRGIN ISLANDS
YUG YUGOSLAVIA

Alpine Skiing
Winner of three slaloms this year, America's Bode Miller faces
World Cup slalom leader Ivica Kostelic in Alpine skiing's finale

Slalom (Men)
DEER VALLEY RESORT, 10 a.m. Course Name: Know You Don't; Course
Length: 542 meters. In the second run the top 15 start in
reverse order of finish.

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Norway (Hans-Petter Buraas)
[Silver] Norway (Ole Christian Furuseth)
[Bronze] Austria (Thomas Sykora)

DOMINANT NATIONS G S B T
Austria 5 2 3 10
Italy 2 4 1 7
Three countries tied with 5

BIB NOC ATHLETE 1ST RUN 2ND RUN

1 USA Miller, Bode
2 AUT Schoenfelder, Rainer
3 FRA Vidal, Jean-Pierre
4 SLO Kunc, Mitja
5 CRO Kosteli?c, Ivica
6 ITA Rocca, Giorgio
7 FIN Palander, Kalle
8 NOR Aamodt, Kjetil Andre
9 AUT Raich, Benjamin
10 SLO Kosir, Jure
11 FRA Amiez, Sebastien
12 AUT Albrecht, Kilian
13 FRA Bourgeat, Pierrick
14 SLO Grubelnik, Drago
15 NOR Stiansen, Tom
16 SUI Von Gruenigen, Michael
17 AUT Pranger, Manfred
18 NOR Furuseth, Ole Christian
19 SWE Larsson, Markus
20 GBR Baxter, Alain
21 GER Eberle, Markus
22 SLO Mlekuz, Rene
23 USA Schlopy, Erik
24 SUI Imboden, Urs
25 JPN Minagawa, Kentaro
26 CAN Roy, Jean-Philippe
27 LIE Ganahl, Markus
28 NOR Karlsen, Truls Ove
29 ITA Zardini, Edoardo
30 ITA Bergamelli, Giancarlo
31 ISL Bjornsson, Kristinn
32 JPN Kimura, Kiminobu
33 ITA Perathoner, Alan
34 USA Rothrock, Tom
35 USA Knight, Chip
36 CAN Grandi, Thomas
37 POL Bachleda, Andrzej
38 CZE Hayer, Stanley
39 ARG Simari Birkner, Cristian J.
40 CZE Bank, Ondrej
41 JPN Sasaki, Akira
42 GBR Baxter, Noel
43 BUL Georgiev, Stefan
44 LIB Fuerstauer, Niki
45 KOR Hur, Seung Wook
46 CZE Holicky, Jan
47 ISL Bjoergvinsson, Bjoergvin
48 SVK Rajcan, Michal
49 BUL Pumpalov, Angel
50 GBR Trayner, Gareth
51 CZE Zakouril, Borek
52 AND Antor, Alex
53 BIH Bisic, Tahir
54 AUS Dickson, Michael
55 LAT Ciaguns, Ivars
56 ISL Haraldsson, Johann F.
57 KOR Byun, Jong Moon
58 NZL Haywood, Todd
59 SVK Heimschild, Ivan
60 KOR Kang, Min Heuk
61 ISL Magnusson, Kristinn
62 YUG Djordjevic, Marko
63 NZL Teat, Jesse
64 KOR Lee, Ki Hyun
65 GRE Dimitriadis, Vassilis
66 RSA Heath, Alexander
67 UKR Skriabin, Nikolay
68 KAZ Anisimov, Danil
69 MKD Panovski, Dejan
70 HUN Vincze, Peter
71 FIJ Thoms, Laurence
72 CYP Christodoulou, Theodoros
73 GEO Makharashvili, Robert
74 UZB Urumbaev, Kamil
75 IRI Kalhor, Bagher
76 TUR Alaftargil, Atakan
77 ARM Harutyunyan, Arsen
78 AZE Isakov, Elbrus

Bobsled
Going for the U.S.'s first gold medal since 1948, Todd Hays
starts with a .09 lead over Andre Lange of Germany and Martin
Annen of Switzerland

Four-Man Finals (Runs 3 and 4)
UTAH OLYMPIC PARK, 3:30 p.m.
Course length: 1,335 meters; Curves: 15

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Germany-2
[Silver] Switzerland-1
[Bronze] Great Britain-1 and France-1

DOMINANT NATIONS G S B T
Switzerland 5 5 4 14
United States 3 3 2 8
Germany 3 1 3 7

BIB SLED ATHLETES 3RD RUN 4TH RUN

Hays, Todd
10 USA-1 Jones, Randy
Schuffenhauer, Bill
Hines, Garrett

Glas, Arend
9 NED-1 van Calker, Arnold
Beck, Timothy
Welten, Marcel

Lange, Andre
8 GER-2 Kuehn, Enrico
Kuske, Kevin
Embach, Carsten

Reich, Christian
7 SUI-2 Anderhub, Steve
Acklin, Guido
Aeberhard, Urs

Stampfer, Wolfgang
6 AUT-1 Mueller, Michael
Seelos, Klaus
Schuetzenauer, Martin

Annen, Martin
5 SUI-1 Schaufelberger, Silvio
Hefti, Beat
Grand, Cedric

Langen, Christoph
4 GER-1 Zimmermann, Markus
Sagmeister, Franz
Barucha, Stefan

Popov, Evgeni
3 RUS-1 Makartchuk, Piotr
Golubev, Sergei
Stepuschkin, Dmitri

Thomas, Bruno
2 FRA-2 Andre, Michel
Giroud, Thibault
Paviot, Philippe

Mingeon, Bruno
1 FRA-1 le Chanony, Eric
Fouquet, Christophe
Arbez, Alexandre

Shimer, Brian
20 USA-2 Kohn, Mike
Sharp, Doug
Steele, Dan

Scarisbrick, Neil
19 GBR-1 Rider, Scott
Goedluck, Philip
Ward, Dean

Johnston, Lee
18 GBR-2 Harries, Philip
McCalla, David
Attwood, Paul

Puskar, Pavel
17 CZE-1 Studnicka, Milan
Kondrat, Peter
Kobian, Jan

Lueders, Pierre
16 CAN-1 LeBlanc, Ken
Zardo, Giulio
Caron, Pascal

Kristiansen, Arnfinn
15 NOR-1 Stroemberg, Ole C.
Roeyland, Bjarne
Musial, Mariusz Konrad

Tosini, Fabrizio
14 ITA-1 Pais de Libera, Andrea
Rota, Massimiliano
Cividino, Giona

Suzuki, Hiroshi
13 JPN-1 Miura, Shinji
Doigawa, Shinji
Inoue, Masanori

Prusis, Sandis
12 LAT-1 Rullis, Marcis
Silarajs, Janis
Ozols, Janis

Zoubkov, Alexandr
11 RUS-2 Seliverstov, Alexei
Egorov, Philippe
Andrynin, Alexei

Polivach, Oleg
28 UKR-1 Zamostyanyk, Bohdan
Ivanyshyn, Oleksandr
Zhuravskyy, Yuriy

Radjenovic, Boris
27 YUG-1 Djurdjic, Dalibor
Vucinic, Raso
Radjenovic, Vuk

Enache, Florian
26 ROM-1 Duminicel, Adrian
Pacioianu, Iulian
Demetriad, Teodor

Grimaldi, Albert
24 MON-1 Oula, Charles
Gattuso, Sebastien
Servelle, Patrice

Chen, Chin-San
23 TPE-1 Chen, Chien-Li
Lin, Ruei-Ming
Chen, Chien-Sheng

Zyla, Tomasz
22 POL-1 Kupczyk, Dawid
Sienko, Krzysztof
Gatka, Tomasz

Guts, Gatis
21 LAT-2 Dicmanis, Intars
Rozentals, Maris
Bumbulis, Gunars

Frankl, Nicholas
33 HUN-1 Gyulai, Marton
Pinter, Bertalan
Zsombor, Zsolt

Maleson, Eric
32 BRA-1 Inocencio, Matheus
Bindilatti, Edson
Paes, Cristiano Rogerio

Jagnesak, Milan
30 SVK-1 Prielozny, Brano
Vanderka, Marian
Krestanko, Robert

Sola, Ivan
29 CRO-1 Lovric, Boris
Koludra, Duliano
Drpic, Niki

Cross-Country Skiing
Sweden's Per Elofsson, shut out so far, has his last chance to
win a medal

50-km Classical (Men)
SOLDIER HOLLOW, 9:30 a.m.
High Elevation: 1,829 meters; Low Elevation: 1,670 meters.
Competitors will start at intervals of 30 seconds.

The 50-km event was contested in the classical style from 1924
through 1984 and in 1994. Sweden dominated in those years,
winning six gold medals. In 1988, 1992 and 1998 it was a
freestyle event.

BIB NOC ATHLETE TIME

1 ESP Gutierrez, Juan J.
2 SVK Bajcicak, Martin
3 KAZ Nevzorov, Andrei
4 USA Weaver, Patrick
5 AUT Mayer, Marc
6 BLR Schalak, Aleksandr
7 SWE Ingesson, Magnus
8 CAN Farley, Donald
9 JPN Imai, Hiroyuki
10 KAZ Golovko, Andrei
11 CZE Magal, Jiri
12 USA Bauer, John
13 GER Schluetter, Andreas
14 BLR Tregobov, Alexij
15 UKR Leybyuk, Roman
16 CRO Jurcevic, Damir
17 EST Olle, Raul
18 LTU Panavas, Ricardas
19 SUI Burgermeister, Reto
20 RUS Krianine, Serguei
21 ITA di Centa, Giorgio
22 JPN Kozu, Masaaki
23 FIN Pietila, Sami
24 NOR Hjelmeset, Odd-Bjoern
25 CZE Bauer, Lukas
26 RUS Prokourorov, Alexei
27 RUS Ivanov, Mikhail
28 NOR Aukland, Anders
29 RUS Vilissov, Vladimir
30 EST Veerpalu, Andrus
31 AUT Botvinov, Mikhail
32 NOR Estil, Frode
33 SWE Elofsson, Per
34 SVK Batory, Ivan
35 LIE Hasler, Markus
36 NOR Jevne, Erling
37 ESP Muehlegg, Johann
38 ITA Maj, Fabio
39 SWE Fredriksson, Mathias
40 ESP Zunzunegui, Haritz
41 SWE Jonsson, Niklas
42 USA Wadsworth, Justin
43 CRO Klobucar, Denis
44 ITA Santus, Fabio
45 CZE Michl, Petr
46 BLR Sannikov, Alexander
47 KAZ Zubrilin, Igor
48 GER Filbrich, Jens
49 JPN Ebisawa, Katsuhito
50 FIN Hietamaeki, Karri
51 CHN Han, Dawei
52 EST Aasmae, Meelis
53 LTU Zybailo, Vladislavas
54 SUI Aschwanden, Wilhelm
55 CZE Sperl, Milan
56 USA Johnson, Andrew
57 KAZ Odnodvortsev, Maxim
58 BLR Semeniako, Nikolai
59 ARM Hajiyan, Aram
60 SUI Roelli, Patrick
61 JPN Kudo, Hiroshi
62 LTU Gusev, Vadim
63 FIN Taipale, Kuisma
64 BRA Penna, Alexander

Hockey
After getting beaten in the semifinals by Canada and the United
States, Belarus and Russia will do battle for the Games'
consolation prize today

Bronze Medal Game (Men)
E CENTER, 12:15 p.m., Belarus vs. Russia

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Czech Republic
[Silver] Russia
[Bronze] Finland

DOMINANT NATIONS G S B T
Canada 6 4 2 12
U.S.S.R. 7 1 1 9
United States 2 6 1 9

Belarus
NO. POS. PLAYER

9 F Andrievski, Alexandr
18 F Antonenko, Oleg
11 F Bekbulatov, Vadim
24 F Dudik, Dmitry
33 G Fatikov, Leonid
17 F Kalyuzhny, Aleksei
3 D Khmyl, Oleg
28 F Koltsov, Konstantin
30 D Kopat, Vladimir
13 F Kovalev, Andrei
4 D Makritski, Alexander
6 D Matushkin, Igor
31 G Mezin, Andrei
21 D Mikulchik, Oleg
32 F Pankov, Dmitry
14 F Pankov, Vasily
37 F Rasolko, Andrei
5 D Romanov, Oleg
2 G Shabanov, Sergei
16 F Skabelka, Andrei
26 D Stas, Serguei
29 F Tsyplakov, Vladimir
27 D Zhurik, Alexander

Russia
NO. POS. PLAYER

61 F Afinogenov, Maxim
30 G Bryzgalov, Ilja
10 F Bure, Pavel
20 F Bure, Valeri
26 F Datsyuk, Pavel
91 F Fedorov, Sergei
55 D Gonchar, Sergei
11 D Kasparaitis, Darius
35 G Khabibulin, Nikolai
71 F Kovalchuk, Ilya
27 F Kovalev, Alexei
29 D Kravtchouk, Igor
12 F Kvasha, Oleg
8 F Larionov, Igor
23 D Malakhov, Vladimir
5 D Markov, Danny
2 D Mironov, Boris
33 F Nikolishin, Andrei
31 G Podomatsky, Yegor
14 F Samsonov, Sergei
7 D Tverdovsky, Oleg
79 F Yashin, Alexei
13 F Zhamnov, Alexei

Speed Skating
Anni Friesinger stands in the way of German teammate Claudia
Pechstein's quest for three straight golds

5,000 Meters (Women)
UTAH OLYMPIC OVAL, 1 p.m.
World Record: G. Niemann-Stirnemann, GER, 6:52:44, 2001; Olympic
Record: C. Pechstein, GER, 6:59.61, 1998

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Germany (Claudia Pechstein)
[Silver] Germany (G. Niemann-Stirnemann)
[Bronze] Kazakhstan (Lyudmila Prokasheva)

DOMINANT NATIONS G S B T
Germany 3 3 1 7
East Germany 0 1 1 2
Three countries tied with 1

PAIR # NOC SKATERS TIME

1 NED Smit, Gretha
KAZ Prokasheva, Lyudmila
2 USA Driscoll, Annie
RUS Barysheva, Varvara
3 USA Raney, Catherine
CAN Groves, Kristina
4 NED Vis, Marja
JPN Nemoto, Nami
5 CAN Klassen, Cindy
RUS Yakshina, Valentina
6 GER Anschuetz, Daniela
CAN Hughes, Clara
7 JPN Tabata, Maki
GER Pechstein, Claudia
8 GER Friesinger, Anni
NED de Jong, Tonny

Speed Skating/Short Track
Li Jiajun looks to add to his silver in the 1,500 meters on what
could be a big night for China

500 Meters (Men)
SALT LAKE ICE CENTER, 6 p.m. World Record: J. Scholten, CAN,
41.514, 2001; Olympic Record: T. Nishitani, JPN, 42.756, 1998.
The top two skaters from each heat advance.

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Japan (Takafumi Nishitani)
[Silver] China (An Yulong)
[Bronze] Japan (Hitoshi Uematsu)

Final A will determine the top four places. Final B will decide
places five through eight.

GROUP HELMET # NOC SKATERS TIME

333 GER Nachbar, Arian
312 BUL Pandov, Assen
1 324 CHN Li, Jiajun
363 SVK Uzak, Matus

357 NED Juffermans, Cees
310 BEL van Vossel, Simon
2 369 USA Ohno, Apolo
304 AUS McNee, Andrew

365 UKR Hryhoryev, Volodymyr
343 JPN Nishitani, Takafumi
3 315 CAN Gagnon, Marc
335 HUN Szabo, Krisztian

370 USA Smith, Rusty
329 GBR Allardice, Dave
4 350 KOR Kim, Dong-Sung
354 MGL Jargalanchuluun, G.

327 FRA Loscos, Bruno
358 NZL Jackson, Mark
5 339 ITA Carta, Fabio
330 GBR Flack, Leon

321 CHN Feng, Kai
307 BEL de Deyne, Wim
6 364 SWE Johansson, Martin
362 POL Zdrojkowski, Krystian

334 HUN Knoch, Balazs
347 JPN Terao, Satoru
7 316 CAN Guilmette, Jonathan
311 BUL Boiadjiev, Miroslav

351 KOR Lee, Seung-Jae
300 AUS Bradbury, Steven
8 328 FRA Mathieu, Ludovic
340 ITA Franceschina, Nicola

1,000 Meters (Women, Quarterfinals, Semifinals and Finals)
SALT LAKE ICE CENTER, 6:30 p.m.
World Record: Y. Yang (A), China, 1:31.191, 2002
Olympic Record: Y. Yang (A), China, 1:31.991, 1998

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Korea (Lee Kyung-Chun)
[Silver] China (Yang Yang [S])
[Bronze] Korea (Hye Kyung-Won)

DOMINANT NATIONS G S B T
Korea 2 0 2 4
Canada 0 1 0 1
China 0 1 0 1

GROUP HELMET # NOC SKATERS TIME

122 CHN Yang (A), Yang
174 KOR Ko, Gi-Hyun
1 178 RUS Evteeva, Nina
182 USA Hallisey, Caroline

112 CAN Kraus, Alanna
126 GBR Lindsay, Sarah
2 105 BUL Radanova, Evgenia
134 GER Priebst, Christin

131 GER Kunze, Yvonne
125 FRA Bouvier, Stephanie
3 167 JPN Tanaka, Chikage
170 KOR Choi, Eun-Kyung

128 GBR Williams, Joanna
123 CHN Yang (S), Yang
4 163 ITA Zini, Mara
110 CAN Drolet, Marie-Eve

The top two skaters from each quarterfinal advance to the
semifinals. The top two from each semifinal advance to Final A;
3rd- and 4th-place skaters go to Final B.

5000-Meter Relay (Men, Finals)
SALT LAKE ICE CENTER, 8:30 p.m. World Record: Canada, 6:43.730,
2001; Olympic Record: Canada, 6:45.455, 2/13/02. Final A will
decide places one through four.

NAGANO MEDALISTS
[Gold] Canada
[Silver] Korea
[Bronze] China

DOMINANT NATIONS G S B T
Canada 1 1 0 2
Korea 1 1 0 2
Five countries tied with 1

HELMET # NOC SKATERS TIME

FINAL B
342 Kodera, Takehiro
343 Nishitani, Takafumi
344 JPN Shinohara, Yugo
346 Tamura, Naoya
347 Terao, Satoru

300 Bradbury, Steven
302 Lee, Stephen
303 AUS McEwan, Alex
304 McNee, Andrew
305 McNee, Mark

307 de Deyne, Wim
308 Gysel, Pieter
309 BEL Janssens, Ward
310 van Vossel, Simon

FINAL A
314 Bedard, Eric
315 Gagnon, Marc
316 CAN Guilmette, Jonathan
318 Tremblay, Francois-Louis
319 Turcotte, Mathieu

320 An, Yulong
321 Feng, Kai
322 CHN Guo, Wei
324 Li, Jiajun
325 Li, Ye

366 Biondo, Ron
368 Kepka, J.P.
369 USA Ohno, Apolo
370 Smith, Rusty
371 Weinstein, Daniel

337 Antonioli, Michele
338 Carnino, Maurizio
339 ITA Carta, Fabio
340 Franceschina, Nicola
341 Rodigari, Nicolai

COLOR PHOTO: DAVID E. KLUTHO Bill Guerin buries a shot in the net during a 3-2 U.S.semifinal win over Russia.[T of C]COLOR PHOTO: AL TIELEMANS Todd Hays and his teammates are in first place after two runs. COLOR PHOTO: SIMON BRUTY Kjetil Andre Aamodt of Norway has won two golds at these Games.COLOR PHOTO: BOB MARTIN Andre Lange has Germany-2 tied for second going into today.COLOR PHOTO: JENS MEYER/AP Frode Estil of Norway has three medals already. COLOR PHOTO: DAMIAN STROHMEYER Despite fine play by Aleksei Kalyuzhny (17), Belarus lost to Canada 7-1.COLOR PHOTO: JOHN BIEVER Germany's Claudia Pechstein won the 3,000 in world-record time.COLOR PHOTO: HEINZ KLUETMEIER Can Apolo Ohno finish a race free of drama and controversy?