Check out the complete day-by-day event schedule of the 20187 Winter Olympics in Pacific Standard Time.

By Karl Bullock
February 08, 2018

The 2018 Winter Olympics begin in PyeongChang Olympic Stadium on Thursday, Feb. 8 in PyeongChang, South Korea.

For two weeks, the Winter Games will be packed with excitement and intense competition in various sports like snowboarding, curling and skiing.

The Games will be broadcast on NBC, NBCSN and across the networks of NBA Univerrsal. Each event will also be available for live-stream and on-demand on NBCOlympics.com and via the NBC Sports app.

Sports Illustrated put together a complete schedule of events so viewers can set time aside to watch some of their favorite events. Check out the schedule below. All times are PST. (Click here for a schedule in Eastern Time.) Bolded times indicate when medals will be awarded.

Friday, Feb. 9 (Day 1)

Day 1 of the Winter Games will feature the Opening Ceremony at the open-air PyeongChang Olympic Stadium. The well-documented torch relay will potential showcase Olympic figure skating champion Yuna Kim, who retired after the 2014 games in Sochi. Kim, a PyeongChang 2018 ambassador, campaigned for the country's 2011 bid resulting in the IOC members voting PyeongChang as the host city over Munich and Annecy.

Those anxious to get a head start should tune in on Wednesday, Feb. 7 to see mixed doubles curling and Thursday, Feb. 8 for the team figure skating event.

Saturday, Feb. 10 (Day 2)

Time Sport Event
11:15 p.m. Cross-country ski Women's 15 km skiathlon
11:40 p.m. Hockey Women's group B preliminary: Japan vs. Sweden
2:00 a.m. Short track speed skating Men's 1500m, Women's 500m, Women's 3000m
2:10 a.m. Luge Men's singles runs 1-2
3:00 a.m. Speed skating Women's 3000m
3:05 a.m. Curling Mixed doubles: Round-robin
3:15 a.m. Biathlon Women's 7.5 km sprint
4:10 a.m. Hockey Women's group B preliminary: Switzerland vs. South Korea
4:35 a.m. Ski jumping Men's individual normal hill final
4:05 p.m. Curling Mixed doubles: Round-robin
5:00 p.m. Snowboarding Men's snowboard slopestyle final
5:00 p.m. Figure skating Team event: Short dance, ladies short, pairs free
6:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men's downhill
8:30 p.m. Snowboarding Women's snowboard slopestyle qualifying

Sunday, Feb. 11 (Day 3)

Time Sport Event
10:15 p.m. Cross-country ski Men's 30 km skiathlon
11:00 p.m. Speed skating Men's 5000m
11:40 p.m. Hockey Women's group A preliminary: United States vs. Finland
1:50 a.m. Luge Men's singles runs 3-4
2:30 a.m. Freestyle skiing Women's moguls qualifying round 2
3:05 a.m. Curling Mixed doubles: Round-robin
3:15 a.m. Biathlon Men's 10 km sprint
4:00 a.m. Freestyle skiing Women's moguls final
4:10 a.m. Hockey Women's group A preliminary: Russia vs. Canada
4:05 p.m. Curling Mixed doubles: Semifinal 1
5:00 p.m. Snowboarding Women's snowboard slopestyle final
5:00 p.m. Figure skating Team event: Men's & ladies free skate, free dance
5:15 p.m. Alpine skiing Alpine skiing women's giant slalom run 1
8:30 p.m. Snowboarding Women's snowboard halfpipe qualifying
8:45 p.m. Alpine skiing Alpine skiing women's giant slalom run 2

Monday, Feb. 12 (Day 4)

Time Sport Event
11:40 p.m. Hockey Women's group B preliminary: Japan vs. Switzerland
2:10 a.m. Biathlon Women's 10 km pursuit
2:30 a.m. Freestyle skiing Men's moguls qualifying round 2
2:50 a.m. Luge Women's singles: Runs 1-2
3:05 a.m. Curling Mixed doubles: Semifinal 2
4:00 a.m. Biathlon Men's 12.5 km pursuit
4:00 a.m. Freestyle skiing Men's moguls final
4:10 a.m. Hockey Women's group B preliminary: Sweden vs. South Korea
4:30 a.m. Speed skating Women's 1500m
4:50 a.m. Ski jumping Women's individual normal hill final
4:05 p.m. Curling Mixed doubles: Bronze medal match
5:00 p.m. Snowboarding Women's snowboard halfpipe final
6:30 p.m. Alpine skiing Men's alpine combined run 1
8:00 p.m. Snowboarding Men's snowboard halfpipe qualifying
 

Tuesday, Feb. 13 (Day 5)

 
Time Sport Event
10:00 p.m. Alpine skiing Men's alpine combined run 2
11:40 p.m. Hockey Women's group A preliminary: Canada vs. Finland
12:30 a.m. Cross-country skiing Men's/women's individual sprint qualifying
2:00 a.m. Short track speed skating Women's 500m, Men's 1000m, Men's 5000m
2:30 a.m. Luge Women's singles runs 3-4
3:00 a.m. Cross-country skiing Men's/women's individual sprint heats and finals
3:00 a.m. Speed skating Men's 1500m
3:05 a.m. Curling Mixed doubles: Gold medal match
4:10 a.m. Hockey Women's group A preliminary: United States vs. Russia
4:05 p.m. Curling Men's: Round-robin
5:00 p.m. Figure skating Pairs short program
5:15 p.m. Alpine skiing Alpine skiing women's slalom run 1
5:30 p.m. Snowboarding Men's snowboard halfpipe final
7:10 p.m. Hockey Women's group B preliminary: Sweden vs. Switzerland
8:45 p.m. Alpiine skiing Alpine skiing women's slalom run 2
 

Wednesday, Feb. 14 (Day 6)

 
Time Sport Event
9:05 p.m. Curling Women's round-robin 
10:00 p.m. Nordic combined Normal hill ski jump
11:40 p.m. Hockey Women's group B preliminary: South Korea vs. Japan
12:45 a.m. Nordic combined Normal hill 10km
2:00 a.m. Speed skating Women's 1000m
3:05 a.m. Biathlon Women's 15km individual
3:05 a.m. Curling Men's round-robin
3:20 a.m. Luge Doubles luge
4:10 a.m. Hockey Men's group B preliminary: Slovakia vs. Russia
4:10 a.m. Hockey Men's group B preliminary: United States vs. Slovenia
4:05 p.m. Curling Women's round-robin
5:00 p.m. Skeleton Men's skeleton runs 1-2
5:30 p.m. Figure skating  Pairs free skate
6:00 p.m. Snowboarding Men's snowboard cross seeding runs
6:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men's super-G
7:10 p.m. Hockey Men's group C preliminary: Finland vs. Germany
7:10 p.m. Hockey Women's group A preliminary: United States vs. Canada
8:30 p.m. Snowboarding Men's snowboard cross
 

Thursday, Feb. 15 (Day 7)

 
Time Sport Event
9:05 p.m. Curling Men's round-robin
10:30 p.m. Cross-country skiing Women's 10km individual
11:40 p.m. Hockey Men's group C preliminary: Norway vs. Sweden
11:40 p.m. Hockey Women's group A preliminary: Russia vs. Finland
3:00 a.m. Biathlon Men's 20km individual
3:00 a.m. Freestyle skiing Women's aerials qualifying
3:05 a.m. Curling Women's round-robin
4:10 a.m. Hockey Men's group A preliminary: Czech Republic vs. South Korea
4:10 a.m. Hockey Men's group A preliminary: Switzerland vs. Canada
4:30 a.m. Luge Luge team relay
4:05 p.m. Curling Men's round-robin
4:30 p.m. Skeleton Men's skeleton runs 3-4
5:00 p.m. Snowboarding Women's snowboard cross qualifying runs
5:00 p.m. Figure skating Men's short program
7:10 p.m. Hockey Men's group B preliminary: United States vs. Slovakia
7:15 p.m. Snowboarding Women's snowboard cross

 

Friday, Feb. 16 (Day 8)

Time Sport Event
9:05 p.m. Curling Women's round-robin
10:00 p.m. Cross-country skiing Men's 15km individual
11:40 p.m. Hockey Men's group B preliminary: Russia vs. Slovenia
3:00 a.m. Freestyle skiing Women's aerials final
3:00 a.m. Speed skating Women's 5000m
3:05 a.m. Curling Men's round-robin
3:20 a.m. Skeleton Women's skeleton runs 1-2
4:10 a.m. Hockey Men's group C preliminary: Finland vs. Norway
4:10 a.m. Hockey Men's group C preliminary: Sweden vs. Germany
4:30 a.m. Ski jumping Men's individual large hill qualifying
4:05 p.m. Curling Women's round-robin
5:00 p.m. Figure skating Men's free skate
5:00 p.m. Freestyle skiing Women's freeski slopestyle qualifying
6:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing women's super-G
7:10 p.m. Hockey Men's group A preliminary: Canada vs. Czech Republic
7:10 p.m. Hockey Women's quarterfinal #1
8:00 p.m. Freestyle skiing Women's freeski slopestyle final

 

Saturday, Feb. 17 (Day 9)

Time Sport Event
9:05 p.m. Curling Men's round-robin
11:40 p.m. Hockey Men's group A preliminary: South Korea vs. Switzerland
11:40 p.m. Hockey Women's quarterfinal #2
1:30 a.m. Cross-country skiing Women's 4x5km relay
2:00 a.m. Short track speed skating Women's 1500m finals, Men's 1000m finals
3:00 a.m. Freestyle skiing Men's aerials qualifying
3:05 a.m. Curling Women's round-robin
3:15 a.m. Biathlon Women's 12.5km mass start
3:20 a.m. Skeleton Women's skeleton runs 3-4
4:10 a.m. Hockey Men's Group B preliminary: Russia vs. United States
4:10 a.m. Hockey Men's Group B preliminary: Slovenia vs. Slovakia
4:30 a.m. Ski jumping Men's individual large hill final
4:05 p.m. Curling Men's round-robin
5:00 p.m. Freestyle skiing Men's freeski slopestyle qualifying
5:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men's giant slalom run 1
7:10 p.m. Hockey Men's Group C preliminary: Germany vs. Norway
7:10 p.m. Hockey Women's classification game #1
8:15 p.m. Freestyle skiing Men's freeski slopestyle final
8:45 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men's giant slalom run 2

 

Sunday, Feb. 18 (Day 10)

Time Sport Event
9:05 p.m. Curling Women's round-robin
10:15 p.m. Cross-country skiing Men's 4x10km relay
11:40 p.m. Hockey Men's Group A preliminary: Czech Republic vs. Switzerland
11:40 p.m. Hockey Women's classification game #2
3:00 a.m. Freestyle skiing Men's aerials final
3:00 a.m. Speed skating Men's team pursuit qualifications, Women's 500m
3:05 a.m. Curling Men's round-robin
3:05 a.m. Bobsled Two-man bobsled runs 1-2
3:15 a.m. Biathlon Men's 15km mass start
4:10 a.m. Hockey Men's Group C preliminary: Sweden vs. Finland
4:10 a.m. Hockey Men's Group A preliminary: Canada vs. South Korea
4:05 p.m. Curling Women's round-robin
4:30 p.m. Snowboarding Women's snowboard big air qualifying
5:00 p.m. Figure skating Ice dance short dance
5:00 p.m. Freestyle skiing Women's freeski halfpipe qualifying

 

Monday, Feb. 19 (Day 11)

Time Sport Event
9:05 p.m. Curling Men's round-robin
11:40 p.m. Hockey Women's semifinal #1
3:00 a.m. Speed skating Women's team pursuit qualifications, Men's 500m
3:05 a.m. Curling Women's round-robin
3:15 a.m. Bobsled Two-man bobsled runs 3-4
4:10 a.m. Hockey Women's semifinal #2
4:30 a.m. Ski jumping Men's team large hill final
4:05 p.m. Curling Men's round-robin
5:00 p.m. Figure skating Ice dance free dance
5:30 p.m. Freestyle skiing Women's freeski halfpipe final
7:10 p.m. Hockey Women's classification game #3
7:10 p.m. Hockey Men's qualification playoff #1
8:00 p.m. Freestyle skiing Men's freeski halfpipe qualifying

 

Tuesday, Feb. 20 (Day 12)

Time Sport Event
9:05 p.m. Curling Women's round-robin
11:40 p.m. Hockey Women's classification game #4
11:40 p.m. Hockey Men's qualification playoff #2
2:00 a.m. Nordic combined Large hill ski jump
2:00 a.m. Short track speed skating Men 500m/Women 1000m qualifiers, women 3000m relay final
3:05 a.m. Curling Men's round-robin
3:15 a.m. Biathlon Mixed relay
3:50 a.m. Bobsled Women's bobsled runs 1-2
4:10 a.m. Hockey Men's qualification playoff #4
4:10 a.m. Hockey Men's qualification playoff #3
4:45 a.m. Nordic Combined Large hill 10km
4:05 p.m. Curling Women's round-robin
4:30 p.m. Snowboarding Men's snowboard big air qualifying
5:00 p.m. Figure skating Ladies short program
6:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing women's downhill
7:10 p.m. Hockey Men's quarterfinal #1
8:15 p.m. Freestyle skiing Men's ski cross

Wednesday, Feb. 21 (Day 13)

Time Sport Event
9:05 p.m. Curling Men's round-robin
11:40 p.m. Hockey Men's quarterfinal #2
12:00 a.m. Cross-country skiing Men's and women's team sprint semifinals
2:00 a.m. Cross-country skiing Men's and women's team sprint finals
3:00 a.m. Speed skating Men's, women's team pursuit finals
3:05 a.m. Curling Women's round-robin
3:40 a.m. Bobsled Women's bobsled runs 3-4
4:10 a.m. Hockey Men's quarterfinal #3
4:10 a.m. Hockey Men's quarterfinal #4
4:05 p.m. Curling Men's, women's semifinal tiebreaker
5:15 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men's slalom run 1
6:30 p.m. Freestyle skiing Men's freeski halfpipe final
7:00 p.m. Snowboarding Men's, women's parallel giant slalom qualifying runs
8:30 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men's slalom run 2

Thursday, Feb. 22 (Day 14)

 
Time Sport Event
11:30 p.m. Nordic combined Team large hill ski jump
11:40 p.m. Hockey Women's bronze medal game
2:00 a.m. Short track speed skating Men's 500m/Women's 1000m finals, Men's 5000m relay finals
2:20 a.m. Nordic combined Team large hill 4x5km
3:05 a.m. Curling Men's semifinal 1
3:05 a.m. Curling Men's semifinal 2
3:15 a.m. Biathlon Women's 4x6km relay
4:10 a.m. Hockey Women's gold medal game
4:30 p.m. Snowboarding Women's snowboard big air final
5:00 p.m. Figure skating Ladies free skate
6:00 p.m. Alpine skiing Women's alpine combined run 1
6:30 p.m. Freestyle skiing Women's ski cross seeding runs
8:15 p.m. Freestyle skiing Women's ski cross
 

Friday, Feb. 23 (Day 15)

Time Sport Event
9:30 p.m. Alpine skiing Women's alpine combined run 2
10:35 p.m. Curling Men's bronze medal match
11:40 p.m. Hockey Men's semifinal #1
2:00 a.m. Speed skating Men's 1000m
3:05 a.m. Curling Women's semifinals
3:15 a.m. Biathlon Men's 4x7.5km
4:10 a.m. Hockey Men's semifinal #2
4:30 p.m. Bobsled Four-man bobsled runs 1-2
5:00 p.m. Snowboarding Men's snowboard big air final
6:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing team event
7:00 p.m. Snowboarding Men's/Women's parallel giant slalom

Saturday, Feb. 24 (Day 16)

Time Sport Event
9:00 p.m. Cross-country skiing Men's 50km mass start
10:35 p.m. Curling Men's gold medal match
3:00 a.m. Speed skating Men's/Women's mass start
3:05 a.m. Curling Women's bronze medal match
4:10 a.m. Hockey Men's bronze medal game
4:05 p.m. Curling Women's gold medal match
4:30 p.m. Figure skating Exhibition gala
4:30 p.m. Bobsled Four-man bobsled runs 3-4

Sunday, Feb. 25 (Day 17)

While no events will take place on Sunday local time, Saturday's events will spill over to the early mornings in the United States. Here are the events on the final day of the Olympics. 

Time Sport Event
10:10 p.m. Hockey Men's gold medal game
10:15 p.m. Cross-country skiing Women's 30km mass start

The closing ceremony starts at 3 a.m. PT at PyeongChang Olympic Stadium. The flag will be passed by the mayor of PyeongChang, Seok-Rae Lee, to IOC President Thomas Bach and then to mayor of Beijing, Chen Jining.

You May Like

HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
OUT
HOLE YARDS PAR R1 R2 R3 R4
IN
Eagle (-2)
Birdie (-1)
Bogey (+1)
Double Bogey (+2)