ASWA Athletes of the Year Awards

Winners of the Alabama Sports Writers Association's Athletes of the Year Awards
Author:
Publish date:

Professional Athlete of the Year

2019 Derrick Henry

2018 Philip Rivers

2017 Justin Thomas

2016 Julio Jones

2015 Cam Newton

2014 Deontay Wilder

2013 Jason Dufner

2012 Craig Kimbrel

2011 Cam Newton

2010 Graeme McDowell

2009 Stewart Cink

2008 Mo Williams

2007 Jake Peavy

2006 DeMeco Ryans

2005 Shaun Alexander

2004 Ben Wallace

2003 Shaun Alexander

2002 Ben Wallace 

2001 Shaun Alexander

2000 Tim Hudson

1999 Tim Hudson

1998 Ronald McKinnon

1997 Frank Thomas

1996 Kevin Greene 

1995 Robert Horry

1994 Frank Thomas

1993 Frank Thomas

1992 Davey Allison 

1991 Frank Thomas

1990 Charles Barkley

1989 Bo Jackson

1988 Corneilus Bennett

1987 Jimmy Key

1986 Charles Barkley 

1985 John Hannah 

1984 Ozzie Newsome

1983 Bobby Allison

1982 Andrew Toney 

1981 Dieter Brock

1980 William Andrews

1979 John Stallworth

1978 Bobby Allison

1977 Hubert Green

1976 Jerry Pate

1975 Kenny Stabler 

1974 Henry Aaron 

Amateur Athlete of the Year

2019 Derrick Brown

2018 Casey Mize

2017 Minkah Fitzpatrick

2016 Jonathan Allen

2015 Derrick Henry

2014 Amari Cooper

2013 Jameis Winston

2012 Brooke Pancake 

2011 Trent Richardson 

2010 Cam Newton

2009 Mark Ingram II

2008 DeWanna Bonner

2007 Pat White 

2006 JaMarcus Russell

2005 DeMeco Ryans

2004 Jason Campbell

2003 Philip Rivers 

2002 Andree Pickens

2001 Gabe Cross

2000 Gabe Cross

1999 Chris Samuels

1998 Tee Martin

1997 Tim Hudson 

1996 Meredith Willard 

1995 Ronald McKinnon

1994 Jay Barker

1993 Niesa Johnson

1992 Dee Foster

1991 Tim VanEgmond

1990 Phillip Doyle

1989 Gary Hollingsworth

1988 Derrick Thomas

1987 Mike Turk

1986 Cornelius Bennett

1985 Bo Jackson

1984 Rowdy Gaines

1983 David Magadan 

1982 Randy Campbell

1981 Ed Lett

1980 Rowdy Gaines

1979 Joe Cribbs

1978 Reginald King

1977 Ozzie Newsome

1976 Harvey Glance

1975 Leon Douglas

1974 Jerry Pate

Small College Athlete of the Year 

2019 Robert Shufford

2018 Nicole Federovitch 

2017 Hary Satterwhite

2016 Jacob Tucker

2015 Jewell Ratliff

2014 Chloe Richards

2013 Deonica McCormick

2012 Jaime Smith

2011 Chloe Roberts

2011 Brett Munson

2009 Michael Johnson 

2009 A.J. Milwee 

2007 Jacary Atkinson

2005 Laura Bellinger

2005 James Hall

2004 Vanessa Ferretti

2003 Will Hall

2002 Douglas Hargett

2001 Bobby Wilson

2000 Tony Cappola

1999 Eric Campbell

1998 Sam Lee

1997 Ronda Price

1996 James Cason

1995 Roland McKinnon

1994 Ronald McKinnon

1993 Tyrone Rush

1992 Danny Lee

1991 Tim VanEgmond

1990 James Davis

1989 Barry Wagner

1988 Jeff Branson

1987 Mike Turk

1986 Stewart Lee

1985 Melvin Allen

1984 Darryl Smith

1983 Scott Whaley

Community College Athlete of the Year 

2019 Imari Martin

2018 Demarkus Lampley

2017 Cierra Johnson 

2016 Jackson Hesterlee

2015 Courtney Shields

2014 Rachel Ragland

2013 Courtney Shields 

2012 John Michael O'Toole

2011 Sean Hiller

2010 Sarah Weldemann

2009 Wes Cook

2008 Zach Primavera

2007 Jennifer Sexton

2006 Cory Cooperwood

2005 Will Ginn

2004 Blair Potter

2003 Jean Felix

2002 Daniel Hill

2001 Rodney Blas

2000 Becky Stone 

1999 Justin Shelwood

2998 Stacey Breeding 

1997 Jerome Young

1996 Adrian Pledger

1995 Ricky Collins

1994 Andrew Hunter Harris

1993 Al Dillar

1992 Jana Simmons

1991 Leonard White

Mr. Football

2019 Kristian Story, quarterback, Lanett 

2018 Bo Nix, quarterback, Pinson Valley 

2017 Asa Martin, running Back Austin 

2016 La'damian Webb, running Back, Beauregard 

2015 Tyler Johnston, quarterback, Spanish Fort 

2014 Kerryon Johnson, running back, Madison Academy

2013 Roc Thomas, running back, Oxford

2012 Jeremy Johnson, quarterback, Carver 

2011 T. J. Yeldon, running back, Daphne

2010 Jamal Golden, quarterback, Wetumpka  

2009 Jeremy Turner, cornerback, Hoover 

2008 Clint Moseley, quarterback, Leroy 

2007 Julio Jones, wide receiver, Foley

2006 Larry Smith, quarterback, Prattville 

2005 Andre Smith, offensive lineman, Huffman

2004 Jarod Bryant, quarterback, Hoover 

2003 Chris Nickson, quarterback, Pike County 

2002 JaMarcus Russell, quarterback, Williamson

2001 Brandon Cox, quarterback, Hewitt-Trussville

2000 Cadillac Williams, running back, Etowah

1999 Cory Whisenant, running back, Springville

1998 DeMarco McNeil, defensive lineman, Blount 

1997 Mac Campbell, running back, Alexandria 

1996 Antoneyo Williams, running back, Central-Tuscaloosa 

1995 Gorman Thornton, tight end, Jefferson Davis 

1994 Dawud Rasheed, running back, Shades Valley 

1993 Thomas Banks, running back, West Jefferson

1992 Freddie Kitchens, quarterback, Etowah 

1991 Robert Davis, running back, Homewood 

1990 David Palmer, quarterback, Jackson-Olin 

1989 Steven Coleman, running back, Pike County 

1988 Darrell Williams, running back, Vigor 

1987 Robert Jones, running back, Parker 

1986 Larry Ware, running back, Lee 

1985 Pierre Goode, running back, Hazlewood 

1984 Roderick Green, wide receiver, Gardendale  

1983 Freddy Weygand, wide receiver, Emma Sansom

1982 Tommy Compton, quarterback, Vigor 

Mr. Basketball 

2020 J.D. Davison, Calhoun 

2019 Trendon Watford, Mountain Brook 

2018 Trendon Watford, Mountain Brook 

2017 John Petty, J.O. Johnson

2016 John Petty, J.O. Johnson 

2015 Dazon Ingram, Theodore 

2014 William Lee, Dallas County 

2013 De'Runnya Wilson, Wenonah 

2012 Craig Sword, Carver 

2011 Trevor Lacey, S. R. Butler 

2010 Trevor Lacey, S. R. Butler 

2009 Kerron Johnson, Madison Academy

2008 JaMychal Green, St. Jude Academy 

2007 Courtney Fortson, Jefferson Davis  

2006 Stanley Robinson, Huffman 

2005 Richard Hendrix, Athens 

2004 Ronald Steele, John Carroll Catholic  

2003 Ronald Steele, John Carroll Catholic

2002 Kennedy Winston, Mattie T. Blount 

2001 Chris White Virgil I. Grissom 

2000 Gerald Wallace, Childersburg 

1999 Marvin Stone, Virgil I. Grissom

1998 Sam Haginas, UMS-Wright Prep 

1997 Anthony Williams, Loachapoka 

1996 Isaac Spencer, Jefferson Davis 

1995 Brian Williams, Jefferson Davis  

1994 Rod Willie, Lee  

1993 Howard Pride, S. R. Butler 

1992 Darryl Wilson, South Lamar  

1991 Victor Newman, Houston Academy 

1990 Cedric Moore, Woodlawn 

1989 Queintonia Higgins, Fairhope  

1988 Terrence Lewis, Ramsay 

1987 Bryant Lancaster, Valley 

1986 Larry Rembert, Keith Middle-High

1985 Vincent Robinson, Bridgeport 

1984 Steven Seay, Enterprise 

1983 Terry Coner, Phillips

1982 Buck Johnson, Hayes

1981 Ennis Whatley, Phillips 

1979 Mike Davis, Fayette County

1978 Eddie Phillips, A. H. Parker

1975 Reggie King, Jackson-Olin

Miss Basketball 

2019 Annie Hughes, Pisgah 

2018 Zipporah Broughton, Lee

2017 Bianca Jackson, Brewbaker Tech 

2016 Jasmine Walker, Jeff Davis 

2015 Shaquera Wade, Huntsville 

2014 Shakayla Thomas, Sylacauga 

2013 Marqu'es Webb, Hoover 

2012 Jasmine Jones, Bob Jones 

2011 Hayden Hamby, West Morgan 

2010 Kaneisha Horn, Ramsay 

2009 Jala Harris, Bob Jones 

2008 Courtney Jones, Midfield 

2007 Katherine Graham, Ramsay 

2006 Shanavia Dowdell, Calera

2005 Whitney Boddie, Florence 

2004 Starr Orr, Danville 

2003 Sidney Spencer, Hoover 

2002 Kate Mastin, Boaz 

2001 Donyel Wheeler, Huffman, 

2000 Natasha Thomas, Lawrence County 

1999 Tasheika Morris, Butler

1998 Gwen Jackson, Eufaula 

1997 April Nance, Butler  

1996 Nicole Carruth, Sulligent 

1995 Heather Mayes, Fyffe 

1994 Pam Duncan, Carrollton 

1993 Leah Monteith, Cherokee County 

1992 Yolanda Watkins, Decatur 

1991 Tonya Tice, Hamilton 

1990 Karen Killen, Mars Hill 

1989 Leslie Claybrook, Saint James 

1988 Jeaniece Slater, Hartselle

Mr. Baseball 

2019 Gunnar Henderson

2018 Jeremiah Jackson

2017 Tanner Burns

2016 Owen Lovell

2016 Braz Garrett

2014 Cody Reed

2013 Keegan Thompson

2012 Mikey White

2011 Daniel Koger

2010 Daryl Norris

2009 Luke Bole

2008 Tyler Stovall

2007 John David Smelser

2006 Del Howell 

2005 Colby Ramus

2004 Patrick White

2003 Joey Doan 

2002 Allen Ponder

2001 Eric West

2000 Wade Miller

1999 Matthew Maniscalco

Miss Softball 

2019 G.W. Long

2018 Leanna Johnson 

2017 Annie Willis

2016 Lashlee Swindle

2015 Lacey Sumlerin

2014 Madi Moore

2013 Kasey Cooper

2012 Haylie McCleney

2011 Shelby Holley

2010 Leigh Streetman

2009 Hillary Phillips

2008 Lindsey Dunlap

2007 Whitney Larsen

2006 Anna Thompson

2005 Tara Donaldson

2004 Anna Thompson 

2003 Holly Currie 

Jimmy Smothers Courage Award

2020 Isaiah Causey

2019 Scott McAlpine 

2018 Anna Bryant 

2017 Ethan Hearn

2016 Alex Wilcox