Skip to main content

The Alabama Sports Writers Association high school football rankings with first-place votes, win-loss record and total poll points:

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Thompson (20); 9-0; 240

2. Hoover; 9-0; 179

3. Central-Phenix City; 9-0; 161

4. Auburn; 7-1; 131

5. James Clemens; 9-0; 110

6. Fairhope; 7-1; 106

7. Theodore; 7-1; 76

8. Hewitt-Trussville; 7-2; 72

9. Enterprise; 7-2; 31

10. Oak Mountain; 6-2; 24

Others receiving votes: Daphne (5-2) 6, Prattville (5-3) 3, Baker (5-3) 1.

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Clay-Chalkville (19); 8-0; 237

2. Hartselle (1); 9-0; 181

3. Mountain Brook; 7-1; 155

4. Helena; 9-0; 125

5. Spanish Fort; 7-1; 114

6. Briarwood; 7-1; 101

7. Saraland; 7-2; 82

8. Hueytown; 7-1; 76

9. Pinson Valley; 5-3; 20

10. Hillcrest-Tuscaloosa; 6-2; 17

Others receiving votes: Opelika (6-3) 16, Muscle Shoals (7-1) 5, Jackson-Olin (6-2) 4, Gardendale (6-2) 3, Fort Payne (5-3) 1, McGill-Toolen (6-2) 1, Oxford (5-3) 1, Sidney Lanier (8-1) 1.

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Pike Road (17); 7-0; 230

2. Pleasant Grove (3); 7-1; 187

3. Leeds; 9-0; 156

4. Alexandria; 8-0; 143

5. Guntersville; 7-1; 104

6. Central-Clay Co.; 7-1; 101

7. UMS-Wright; 7-1; 92

8. Russellville; 7-1; 58

9. Greenville; 7-1; 31

10. Parker; 7-1; 27

Others receiving votes: St. Paul's (5-3) 6, Fairview (7-1) 3, Sylacauga (6-2) 2.

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Madison Aca. (16); 7-1; 227

2. Vigor (3); 8-0; 181

3. American Chr. (1); 7-1; 161

4. Handley; 6-1; 130

5. Northside; 7-1; 118

6. Brooks; 8-0; 99

7. Gordo; 6-2; 91

8. St. James; 7-1; 56

9. Jackson; 7-2; 31

10. Anniston; 6-2; 23

Read More

Others receiving votes: Oneonta (8-1) 7, Priceville (7-1) 5, Bibb Co. (7-2) 4, Cherokee Co. (6-2) 2, West Limestone (5-3) 2, West Morgan (5-4) 2, Good Hope (7-2) 1.

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Catholic-Montgomery (19); 9-0; 237

2. Piedmont (1); 7-1; 166

3. Fyffe; 6-1; 152

4. Winfield; 9-0; 145

5. Lauderdale Co.; 9-0; 111

6. Saks; 8-1; 97

7. Trinity; 7-1; 75

8. T.R. Miller; 6-2; 64

9. Opp; 7-2; 28

10. Bayside Aca.; 7-2; 26

Others receiving votes: Montgomery Aca. (6-2) 15, Geraldine (5-3) 12, Ohatchee (5-3) 7, Flomaton (5-2) 2, Hillcrest-Evergreen (4-5) 2, Southside-Selma (7-1) 1.

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Clarke Co. (14); 7-1; 219

2. Lanett (6); 7-2; 196

3. Mars Hill Bible; 6-2; 163

4. Elba; 8-1; 142

5. Spring Garden; 8-0; 110

6 (tie). Ariton; 8-1; 77

6 (tie). Cleveland; 6-2; 77

8. G.W. Long; 6-1; 69

9. Luverne; 7-0; 49

10. Leroy; 6-2; 19

Others receiving votes: B.B. Comer (7-2) 9, Tanner (6-2) 5, Midfield (7-1) 3, Lexington (7-2) 2.

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Brantley (16); 7-0; 227

2. Sweet Water (4); 8-0; 191

3. Maplesville; 8-0; 162

4. Pickens Co.; 7-1; 137

5. Decatur Heritage; 7-2; 108

6. Wadley; 9-0; 106

7. Notasulga; 7-1; 78

8. Keith; 6-1; 58

9. Sumiton Chr.; 7-1; 37

10. Loachapoka; 5-2; 16

Others receiving votes: Cedar Bluff (5-3) 5, Millry (5-3) 4, Samson (7-2) 4, Hackleburg (6-2) 3, Hubbertville (6-2) 3, Winterboro (4-4) 1.

AISA

Team (first-place); W-L; Pts

1. Autauga Aca. (19); 8-0; 237

2. Escambia Aca.; 7-1; 177

3. Pike Liberal Arts (1); 7-1; 165

4. Chambers Aca.; 7-1; 137

5. Glenwood; 5-2; 116

6. Sparta; 7-0; 101

7. Patrician; 6-2; 80

8. Lee-Scott; 6-2; 62

9. Jackson Aca.; 7-1; 38

10. Lowndes Aca.; 6-3; 11

Others receiving votes: Macon-East (5-4) 7, Crenshaw Chr. (5-2) 5, Tuscaloosa Aca. (4-4) 4.