Final 2020-21 Alabama High School State Basketball Rankings

This final Alabama Sports Writers Association high school basketball rankings of the 2020-21 season
Author:
Publish date:

This week’s Alabama Sports Writers Association high school basketball rankings, the last of the season. (The final AISA rankings were last week.)

Girls

CLASS 7A

1. Hoover (25-1)

2. Vestavia Hills (26-3)

3. Hewitt-Trussville (24-3)

4. Foley (18-3)

5. Spain Park (20-9)

6. Auburn (14-4)

7. Sparkman (18-10)

8. Austin (15-8)

9. Fairhope (16-3)

10. Theodore (22-6)

Others nominated: Baker (15-9), Davidson (13-11), Dothan (9-6), Enterprise (11-7), Gadsden City (14-8).

CLASS 6A

1. Hazel Green (29-1)

2. McGill-Toolen (18-5)

3. Hartselle (20-2)

4. Eufaula (21-4)

5. Athens (14-4)

6. Mortimer Jordan (23-4)

7. Northridge (21-4)

8. Buckhorn (18-4)

9. Chelsea (20-5)

10. Madison Academy (12-10)

Others nominated: Carver-Montgomery (8-7), Cullman (14-10), McAdory (14-12), Muscle Shoals (13-8), Oxford (20-6), Park Crossing (16-4).

CLASS 5A

1. Central-Tuscaloosa (13-3)

2. Charles Henderson (12-2)

3. Pleasant Grove (24-5)

4. Carver-Birmingham (17-4)

5. Mae Jemison (15-8)

6. Guntersville (19-6)

7. LeFlore (15-7)

8. Ramsay (17-12)

9. Selma (8-2)

10. Lee-Huntsville (9-10)

Others nominated: Fairfield (11-9), Headland (10-3), Lawrence Co. (16-2).

CLASS 4A

1. Anniston (16-3)

2. Priceville (21-8)

3. Jackson (24-2)

4. Rogers (21-7)

5. Deshler (20-9)

6. Williamson (14-2)

7. Handley (17-9)

8. St. James (16-6)

9. Hamilton (19-5)

10. Cherokee Co. (19-5)

Others nominated: Geneva (15-7), Good Hope (20-8), New Hope (14-5), Jacksonville (14-5), Oneonta (19-6).

CLASS 3A

1. Montgomery Academy (21-2)

2. Susan Moore (25-2)

3. Lauderdale Co. (17-4)

4. Collinsville (23-4)

5. Trinity (16-4)

6. Prattville Christian (21-5)

7. Winfield (20-3)

8. T.R. Miller (11-2)

9. Hillcrest-Evergreen (10-2)

10. Phil Campbell (23-5)

Others nominated: Elkmont (16-6), Ohatchee (11-4), Plainview (21-7), Sylvania (21-7).

CLASS 2A

1. Spring Garden (26-2)

2. Pisgah (17-6)

3. G.W. Long (14-0)

4. Hatton (19-3)

5. Midfield (16-6)

6. Geneva Co. (17-6)

7. St. Luke's (18-4)

8. Cold Springs (16-7)

9. Ider (19-10)

10. Tanner (15-3)

Others nominated: Falkville (20-8), Sand Rock (14-11).

CLASS 1A

1. Skyline (22-7)

2. Winterboro (20-0)

3. Samson (20-3)

4. Loachapoka (11-7)

5. Coosa Christian (20-3)

6. Marion Co. (23-7)

7. Florala (12-10)

8. R.A. Hubbard (9-4)

9. Pleasant Home (9-8)

10. Georgiana (12-10)

Others nominated: Belgreen (12-11), Covenant Christian (12-3), Lindsay Lane (13-6).

Boys

CLASS 7A

1. Vestavia Hills (24-3)

2. Fairhope (23-1)

3. Oak Mountain (18-8)

4. Spain Park (22-6)

5. Hoover (17-7)

6. Huntsville (19-6)

7. Mary Montgomery (15-4)

8. Albertville (17-6)

9. Baker (15-8)

10. Enterprise (17-6)

Others nominated: Gadsden City (18-11), James Clemens (15-8), Jeff Davis (13-4), Sparkman (12-9), Thompson (13-10).

CLASS 6A

1. Hartselle (23-2)

2. Mountain Brook (22-6)

3. Huffman (17-3)

4. Oxford (25-2)

5. Spanish Fort (20-3)

6. Clay-Chalkville (16-4)

7. Pinson Valley (18-3)

8. Eufaula (23-4)

9. Calera (15-7)

10. Shades Valley (11-8)

Others nominated: Buckhorn (21-8), Cullman (13-7), Hueytown (19-4), Park Crossing (12-4), Saraland (15-5), Scottsboro (20-3), Woodlawn (15-10).

CLASS 5A

1. Ramsay (21-7)

2. Lee-Huntsville (9-1)

3. Talladega (16-3)

4. Guntersville (19-4)

5. Pleasant Grove (18-7)

6. Sylacauga (16-3)

7. Center Point (8-7)

8. Russellville (16-5)

9. Greenville (16-8)

10. Parker (11-8)

Others nominated: Carroll-Ozark (17-11), Charles Henderson (18-7), Faith-Mobile (13-7), Lawrence Co. (17-6), LeFlore (12-7), Selma (8-3), Sipsey Valley (16-5).

CLASS 4A

1. Williamson (22-2)

2. Anniston (19-5)

3. White Plains (17-6)

4. Dallas Co. (10-4)

5. Brooks (16-7)

6. Good Hope (19-7)

7. St. Michael (15-10)

8. Westminster-Huntsville (15-6)

9. West Morgan (9-8)

10. Jacksonville (13-6)

Others nominated: Central-Florence (18-7), Deshler (19-9), Escambia Co. (10-11), Haleyville (19-8), Hamilton (18-9), West Limestone (10-9).

CLASS 3A

1. Cottage Hill (21-1)

2. Plainview (24-5)

3. Fyffe (19-5)

4. Hillcrest-Evergreen (11-4)

5. Piedmont (14-6)

6. Geraldine (20-5)

7. Chickasaw (14-5)

8. Mobile Christian (17-8)

9. Lauderdale Co. (18-5)

10. Opp (16-1)

Others nominated: Carbon Hill (14-12), Catholic-Montgomery (15-5), Clements (13-9), Danville (15-8), Elkmont (14-7), Pike Co. (8-4), Providence Christian (15-6), Wicksburg (18-6), Winfield (20-8).

CLASS 2A

1. Midfield (20-6)

2. North Sand Mountain (21-5)

3. Clarke Co. (18-3)

4. Sand Rock (19-5)

5. Lanett (13-4)

6. Section (17-11)

7. Calhoun (12-7)

8. Cold Springs (18-5)

9. Spring Garden (17-8)

10. Geneva Co. (17-3)

Others nominated: Addison (17-11), Hatton (13-6), Westbrook Christian (17-5).

CLASS 1A

1. Decatur Heritage (13-7)

2. Autaugaville (23-0)

3. Ragland (18-5)

4. Florala (22-5)

5. Belgreen (19-2)

6. Pickens Co. (12-4)

7. Jacksonville Christian (15-6)

8. Skyline (18-8)

9. Brantley (13-5)

10. Covenant Christian (19-4)

Others nominated: Holy Spirit (10-6), Meek (14-8), Woodville (12-8).