First ASWA Rankings of the 2020-21 Alabama High School Basketball Season

The Alabama Sports Writers Association high school basketball rankings, the first of the season
Author:
Publish date:

The Alabama Sports Writers Association high school basketball rankings, the first of the season. Nominations are made by each area’s local sports writers.

GIRLS

CLASS 7A

1. Hoover (7-0)

2. Hewitt-Trussville (12-0)

3. Vestavia Hills (12-2)

4. Foley (8-2)

5. Spain Park (10-4)

6. Auburn (8-1)

7. Theodore (9-3)

8. Sparkman (7-5)

9. James Clemens (4-6)

10. Gadsden City (5-1)

Others nominated: Albertville (5-0), Bob Jones (4-6), Dothan (4-3), Enterprise (3-3), Thompson (7-3).

CLASS 6A

1. Hazel Green (10-0)

2. Eufaula (9-0)

3. Northridge (9-0)

4. McGill-Toolen (8-3)

5. Buckhorn (9-0)

6. Athens (7-1)

7. Muscle Shoals (4-3)

8. Madison Academy (5-4)

9. Hartselle (6-1)

10. Mortimer Jordan (10-2)

Others nominated: Chelsea (9-2), Cullman (7-3), Homewood (6-4), Huffman (6-4), McAdory (5-6), Opelika (4-2), Oxford (6-1).

CLASS 5A

1. Central-Tuscaloosa (5-0)

2. Charles Henderson (3-1)

3. Pleasant Grove (9-2)

4. Carver-Birmingham (6-4)

5. Ramsay (3-5)

6. East Limestone (4-5)

7. LeFlore (7-3)

8. Fairfield (6-4)

9. Jackson (7-2)

10. Briarwood Christian (7-0)

Others nominated: Center Point (3-2), Lawrence Co. (6-2).

CLASS 4A

1. Deshler (7-3)

2. Rogers (5-3)

3. Priceville (8-3)

4. North Jackson (3-1)

5. Handley (7-3)

6. Anniston (5-3)

7. New Hope (5-2)

8. Oneonta (8-3)

9. St. James (7-4)

10. Straughn (7-4)

Others nominated: Sumter Central (0-0).

CLASS 3A

1. Montgomery Academy (6-1)

2. Susan Moore (10-0)

3. Prattville Christian (10-1)

4. T.R. Miller (2-0)

5. Winfield (8-0)

6. Phil Campbell (6-3)

7. Lauderdale Co. (4-1)

8. Collinsville (3-4)

9. Greensboro (0-0)

10. Plainview (9-4)

Others nominated: Childersburg (6-2), Elkmont (7-4), Geneva (5-5), Sylvania (3-4).

CLASS 2A

1. Pisgah (5-2)

2. Spring Garden (5-1)

3. Geneva Co. (6-4)

4. Midfield (8-1)

5. Hatton (8-2)

6. Cold Springs (5-5)

7. G.W. Long (3-0)

8. Sand Rock (6-4)

9. Ider (7-3)

10. St. Luke's (7-2)

Others nominated: Falkville (7-2), Mars Hill Bible (2-1), Tanner (5-2).

CLASS 1A

1. Skyline (7-1)

2. Loachapoka (7-7)

3. Florala (5-4)

4. Brantley (3-1)

5. Winterboro (4-0)

6. Samson (8-2)

7. Pleasant Home (4-0)

8. Coosa Christian (8-2)

9. J.F. Shields (2-1)

10. Lindsay Lane (5-2)

Others nominated: Athens Bible (4-1), Belgreen (6-5), Covenant Christian (1-1), Georgiana (1-5), Notasulga (0-1), R.A. Hubbard (3-1), Red Level (3-1), Vina (5-2).

AISA

1. Glenwood (8-0)

2. Tuscaloosa Academy (8-0)

3. Fort Dale Academy (1-0)

4. Clarke Prep (7-2)

5. Lee-Scott (5-3)

6. Lakeside (0-0)

7. Pike Liberal Arts (4-1)

8. Chambers Academy (0-0)

9. Southern Academy (0-0)

10. Monroe Academy (0-0)

Others nominated: Patrician Academy (2-3).

BOYS

CLASS 7A

1. Fairhope (11-0)

2. Spain Park (12-1)

3. Hoover (7-4)

4. Vestavia Hills (11-1)

5. James Clemens (5-2)

6. Thompson (7-4)

7. Baker (7-4)

8. Huntsville (7-2)

9. Austin (5-5)

10. Sparkman (7-2)

Others nominated: Enterprise (6-3), Gadsden City (10-3), Oak Mountain (9-4).

CLASS 6A

1. Huffman (6-2)

2. Shades Valley (7-1)

3. Pinson Valley (5-1)

4. Hartselle (10-1)

5. Mountain Brook (9-4)

6. Oxford (4-1)

7. Calera (8-5)

8. Eufaula (7-3)

9. Cullman (9-2)

10. Gardendale (4-2)

Others nominated: Clay-Chalkville (3-2), Decatur (7-6), Lee-Montgomery (3-2), Minor (6-4), Muscle Shoals (1-0), Scottsboro (5-1), Spanish Fort (8-1), Wetumpka (5-1).

CLASS 5A

1. Ramsay (5-1)

2. Parker (6-1)

3. Center Point (3-1)

4. Lee-Huntsville (2-1)

5. Pleasant Grove (3-0)

6. Guntersville (7-1)

7. Charles Henderson (9-2)

8. Tallassee (3-2)

9. Lawrence Co. (6-1)

10. Fairfield (2-6)

Others nominated: LeFlore (1-3), Russellville (3-2).

CLASS 4A

1. Williamson (11-2)

2. Anniston (6-0)

3. Dallas Co. (3-0)

4. White Plains (5-2)

5. Brooks (6-1)

6. Good Hope (6-1)

7. Westminster-Huntsville (8-2)

8. Haleyville (9-2)

9. Deshler (7-2)

10. West Morgan (4-5)

Others nominated: Montevallo (3-5).

CLASS 3A

1. Plainview (13-1)

2. Cottage Hill (6-0)

3. Fyffe (6-2)

4. Hillcrest-Evergreen (5-0)

5. Mobile Christian (10-2)

6. Piedmont (2-2)

7. Pike Co. (0-0)

8. Chickasaw (7-1)

9. Opp (5-0)

10. Elkmont (8-1)

Others nominated: Danville (7-3), Houston Academy (7-1), Lauderdale Co. (4-2), Providence Christian (7-1), Wicksburg (9-3).

CLASS 2A

1. Midfield (6-2)

2. Clarke Co. (8-0)

3. Calhoun (5-5)

4. Westbrook Christian (7-1)

5. North Sand Mountain (6-2)

6. Geneva Co. (8-2)

7. Section (5-4)

8. Red Bay (1-1)

9. Vincent (4-5)

10. Mars Hill Bible (1-3)

Others nominated: None.

CLASS 1A

1. Pickens Co. (0-1)

2. Skyline (5-1)

3. Decatur Heritage (2-3)

4. Jacksonville Christian (6-1)

5. Florala (8-2)

6. Covenant Christian (3-1)

7. Brantley (5-0)

8. Belgreen (5-1)

9. Autaugaville (0-0)

10. Woodville (4-1)

Others nominated: Athens Bible (4-2), Georgiana (2-3), Keith (1-3).

AISA

1. Glenwood (1-0)

2. Tuscaloosa Academy (1-0)

3. Macon-East (4-3)

4. Pike Liberal Arts (6-1)

5. Chambers Academy (5-0)

6. Evangel Christian (2-3)

7. Clarke Prep (5-3)

8. Edgewood (1-3)

9. Autauga Academy (2-2)

10. Sparta (3-4)

Others nominated: Lee-Scott (2-4).